Sarah Jio- Elveda Haziran | 12 Alıntı

1-” Dün East Village’ta bir avuç çiğdeme rastladım ve biraz ezilmiş olmalarına rağmen onları toplayıp, penceremin önündeki hoş bir vazoya yerleştirdim. Akşama kadar soldular. Hep öyle kalmamaları ne kötü. Öte yandan, hayattaki en güzel şeyler asla oldukları gibi kalmıyor.” (Sayfa 49)

2-“Keşke aşkın ve onun tüm zararlarının karşısında güçlü durabildiğime inanabilseydim. Ama dürüst olmam gerekirse, bunun doğru olmadığını biliyorum.” (Sayfa 69)

3- “Tarih kendini tekrarlıyor ve buna karşı koymazsak, biz de anne babalarımızın yaptıklarını yapacağız. Onların bizden beklediği şeyleri kendi çocuklarımızdan bekleyeceğiz. Ne zaman köşeye sıkışsak, aklımız karışsa ya da korksak, sanırım o eski ailevi düşüncelere takılıp kalıyoruz. Önemli olan, o kalıpların dışına çıkabileceğimizi hatırlayabilmek. Anlatabiliyor muyum?” (Sayfa 117)

4-“Yeni bir başlangıç yap. Yeniden başlamak ve hak ettiğin hayatı inşa etmek için hiçbir zaman geç değildir.” (Sayfa 118)

- Advertisement -

5-“Önceden kıymetini bilmediğimiz bir şeyi kaybettiğimizde, onu nasıl aradığımızı görmek beni şaşırtıyor.” (Sayfa 125)

6-“Bazen hayatımı büyük bir hikaye olarak düşünüyorum. Yaptığım her aptalca şey, yeni bir paragraf. Ve her sabah bir sonra ki bölüme geçiyorum. Hayatı bu şekilde düşünmek, her günü ayrı ve büyük bir macera olarak görmek oldukça eğlenceli. Böyle bilgelik taslamak haddim değil. Ama sana bir tavsiye verecek olsam sadece şunu söylerdim, hayatım: Şanssız bir dönemden geçtiğinde ve işler istediğin gibi gitmediğinde, kendi hikayenin yazarı olduğunu hatırla. Onu seçtiğin herhangi biriyle, istediğin herhangi bir şekilde yazabilirsin. Ve bu güzel ya da trajik bir hikaye olabilir. Seçim senin.” (Sayfa 127)

7-“Toplum bize bunu ya da şunu yapmamızı söyleyip duruyor. Şu, bu kağıdı imzala. Şuna, buna yemin et. Ama kalbin açısından baktığımızda, bunların hiçbirinin önemi yok.” (Sayfa 181)

9-” Ne de olsa hayat kısa. Hayatta bize en çok keyif veren insanların, yerlerin, şeylerin peşinden gitmeliyiz.” (Sayfa 181)

10-“Sevdiğimiz biriyle temasımızı kaydettiğimizde,sanki bir parçamızı kaybetmiş gibi hissediyoruz. Hep söylediğim gibi, umudunu kaybetme. Ama kaybettiğinin yasını tutmak ve seni felce uğratmasına izin vermektense, hayatına devam etmek için kendini hazırla.” (Sayfa 229)

11-“Mükemmel diye bir şey yok,” dedim. “Bunu şimdiden öğrenmesi, hayatın bir gün mükemmel olacağına dair yanlış fikirlere kapılmasından iyidir. Hayat kocaman, güzel bir karmaşadan ibaret. Darmadağın, trajik, harika ve esrarengiz. En azından bana öyle görünüyor.” (Sayfa 289)

12-“Ama sana yalvarırım, kalbini sıkı tut. Öğrendim ki bir adam kalbini çaldığında, onu geri almak çok zor olabiliyor.” 

Sarah Jıo-Elveda Haziran-Arkadya yayınları-2015

Yorum Yap

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin

Avatar
Arşiv
Söylenti Dergi'de geçmiş zamanda yazar olan dostlarımızın eserleri bu hesapta arşivlenmektedir. Yazar onayı olduğu sürece kaynak göstererek kullanmak serbesttir.

Must Read

Unutulmaz Dizi ve Filmlerden Unutulmaz 15 Replik

Bu yazımızda bizi etkileyen, tekrar izleme isteği  uyandıran, ağlatan, güldüren, düşündüren unutulmaz dizi ve filmlerin, film karakterlerininin, unutulmaz repliklerini sizler için derledik. İyi okumalar...