Sanat Tarihinden Babaları Konu Alan Eserler

Tüm babaların Babalar Günü’nü kutluyoruz! Belki de bu resimler bize, yaşamın gerçeklerine dair kendi keşiflerimizin bazı anlarını ve bu keşifleri yapmamızı sağlayan özel kişileri hatırlatır. 

Sanatçının Babası, L’Événement Gazetesini Okuma, Paul Cézanne, 1866

Her çocuk anne babaların onlar için istediği kariyeri seçmez. Paul’ün babası için resim kariyeri tam olarak oğlu için hayal ettiği kariyer değildi. Başarılı bir banka kurduktan sonra Louise-Auguste genç oğlunun avukat olmasını ve kendi kapitalist ayak izlerini takip etmesinin hayalini kurdu. Ancak Cezanne’in hayalleri sanatçı olmaktan yanaydı ve bu babasını hayal kırıklığına uğrattı. Ancak her ne kadar bu hayaline anlam veremese de babası oğlunun sanat kariyeri için parasal ve manevi desteğini esirgemedi.

Bir süre ikna etmek için uğraştıktan sonra, Paul’ün babasını portresini yaptırmayı kabul etti. Bu özel sahnenin anısı ise şöyle; oğlu için poz veren babası saatlerce nasıl çizildiğini bilmeden oturup bekledi. Paul’ün yavaş resim yapma tarzı her ne kadar cansız nesneler için uygun olsa da bir kişi için sessiz ve kıpırdamadan saatler geçirmenin ne kadar can sıkıcı olabileceğini tahmin edebilirsiniz. Babası sabırsızlamaya başladıktan sonra bir gazete alıp okumaya başladı. Bu özel resim hakkında asıl komik olan ise Paul’ün babasının okuduğu gazeteyi bu portredeki çalışmalarını olumlu bir şekilde yorumlandığı bir versiyonunu çizdiği yeni bir gazeteyle değiştirerek babasına muziplik yapmasıydı.

İlk Adımlar, Millet’ten sonra, Vincent van Gogh, 1890

Bu resmi Vincent çok sevdiği küçük kardeşi Theo ve karısı Johanna’nın ilk çocukları Vincent’ı kucaklarına aldıkları yıl yaptı. Van Gogh, hayatında ve çalışmalarında büyük etkisi olan Jean Millet‘in ‘İlk Adımlar‘ adlı eserinden esinlenerek bu resmi yapmıştır.

Camille Pissarro’nun Portresi, Lucien Pissarro, 1893

Eğer bir sanatçı olsaydınız, Camille Pissarro’dan daha iyi bir baba figürüne sahip olamazdınız. Oğlu Lucien, 1863’te doğduğu zamana kadar yetenekli bir izlenimci ressam, oymacı ve litograf (taş baskıcı) olarak ün yapmıştı. Babasının ayak izlerini takip eden Lucien, sanat peşinde koşmaya ve babasının çalışmalarını incelemeye başladı. Birkaç yıl içinde Camille gibi Lucien başarılı bir izlenimci manzara sanatçısı haline geldi. Kısa süre sonra Lucien, İngiltere’ye taşındı ve baba oğul iletişimde kalmak için birbirlerini sık sık yazmaya başladı.

Mektupları güncel olaylardan aileye ve hatta birbirlerinin sanat eserlerine kadar çok sayıda konu içeriyordu. Kurtarılan mektuplara dayanarak, babası sürekli olarak Lucien’in kariyeri boyunca tavsiyelerde bulunarak onu teşvik etti ve Lucien de yaşlanan babasını maddi olarak mümkün olduğunca destekledi. Yukarıdaki ahşap oyma, Lucien Pissarro gibi bir sanatçı için biraz sıra dışıydı. Bir empresyonist manzara ressamı olarak, sanatçı kendisine en yakın insanlar hariç nadiren gravür portreleri yaptı. Bu parça tamamlandığında, Lucien bunu babasının kendi kataloğuna bir katkı olarak sundu.

Babamın Portresi, Frida Kahlo, 1951

Frida’nın babası Guillermo Kahlo, Almanya’da doğmuş profesyonel bir fotoğrafçıydı. Kahlo’nun babası kızının sanatsal gelişiminde büyük rol oynadı. Portreye olan özel yeteneğini keşfeden babası ona ilham verebilmek adına genç Frida’nın birçok portresini çekti. Frida 18 yaşında otobüs kazası geçirdiğinde, yatağında iyileşirken acısını sanata yönlendirmeye çalışan babası oldu.

Ölümünden on yıl sonra Frida, sevgili babasına bu portre ile saygılarını sundu. Resmin altındaki notlarda da görebileceğiniz gibi, Kahlo babasının “cömert, zeki ve kibar” olduğunu hatırlıyor.

Hayatın Gerçekleri, Norman Rockwell, 1952

Burada, yalnızca resme ya da resmin adına bakarak bu baba oğulun ne hakkında konuşabileceği hakkında bir fikriniz olabilir. Bu ikonik Norman Rockwell resmi, Saturday Evening Post’un kapağında yayınlandı. Sanat kuruluşu Norman Rockwell’i yaşamı boyunca bir sanatçı olarak ciddiye almasa da, bugün çağının tanımlayıcı sanatçılarından biri olarak ün kazandı. Gündelik hayatın can alıcı ya da acayip anlarını yakalama üzerine olan yeteneği şüphe götürmez. Ancak ırk ve sosyal statüden bağımsız olarak, herkes eserinde yakalanan zamansız duygularla bir bağlantı kurabilir.

Kaynakça:

theartgorgeous.com/iconic-daddy-moments-art-history/

sartle.com/blog/post/the-three-best-and-worst-fathers-in-art-history

Video İçeriğimize Göz Atın!

CEVAP VER

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin