Sait Faik Abasıyanık’ın Naif Ruhundan Alıntılar

Türk hikâyeciliğinin önde gelen yazarı Sait Faik Abasıyanık, şiirleriyle, öyküleriyle ve romanlarıyla Türk edebiyatının dönüm noktasıdır. Belki de satırlarıyla tanışan birçok insanında dönüm noktasıdır. Satırları ile ruhlarınızı doldurur, duygularınızı size yeniden öğretir, size bir adanın verdiği huzuru verir. Yüreği ile tutar kalemi ve sizler de satırlarında tanışırsınız o naif ruh ile…

Ne zaman elime Sait Faik’in kitabını alsam o satırlara ruhumu hapsetmek isterim. Çünkü biliyorum ki Sait Faik’in satırlarına hapsetmek istediğim ruhum o satırlarda yeşerip, çiçek açıyor ve içimde ki çocuğu diri tutuyor.

Bu yazımda ise sizleri Sait Faik’in kitaplarından kopan birkaç alıntı ile karşılayacağım.

Sait Faik-Leyla Erbil                                                                                                                                                                                                              Babasının desteği ile 30 yaşında ilk kitabını yayımlamış Abasıyanık. Yazarın ilk göz ağrısı belki de en değerlisi Semaver adlı eserinden güçlü satırlar ile sizi baş başa bırakıyorum.

- Advertisement -

“… Küçük şeyleri unutamayanlar, en geri hatıraları da unutamayanlardır. Hafızalarının bu bahtsız kuvveti karşısında hiçbir memleket, hiçbir vatan tutamadan her yeri, her şeyi severek öleceklerdir.”

“Bütün ümit yarın sabahta.”

”Sarhoştum. Hava, elektrikler, şehir beni sarhoş ediyordu. İnsanlar beni mıknatıs hızıyla kendilerine çekiyorlardı. Dünyayı ve şehri riyasız kucaklamak istiyordum.”

 

14 farklı hikaye ve size güzel duygular hissettirecek karakterlerin olduğu bir kitap Lüzumsuz Adam.

”…Kendi peşimi bile bıraktım…”

“Her insandan korkuyorum. Kimdir bu sokakları dolduran adamlar? Bu koca şehir, ne kadar bir birine yabancı insanlarla dolu. Sevişemeyecek olduktan sonra neden insanlar böyle birbiri içine giren şehirler yapmışlar? Aklım ermiyor. Birbirini küçük görmeye, boğazlaşmaya, kandırmaya mı? Nasıl bir birinden bu kadar ayrı, birbirini bu kadar tanımayan insanlar bir şehirde yaşıyor?”

“Şehri bırakıp gitmeliydi. Nereye olursa olsun… Bu şehri bırakmalıydı. Dağlarda yatmalı, su başlarında garipler gibi su içmeli, köylerden ekmek dilenmeli, şehirli görünce yol değiştirip koşa koşa kaçmalı, samanlıklarda yatmalı, dağlardan üzüm çalmalıydı.”

Yazarın sürrealist olarak tanımlanan kitabı, Alemdağ’da Var Bir Yılan. Fantastik bir anlatım ile karşı karşıya kalacağınız bir kitap.

“Önce kafasını gösterdi: — Kafa dediğin eskir, ihtiyarlar, ölür bile insan ölmeden, dedi. Sonra kalbini gösterdi: — Eskimeyen, eksilmeyen şey buradadır.”

“Yalnızlık dünyayı doldurmuş. Sevmek, bir insanı sevmekle başlar her şey. Burada her şey bir insanı sevmekle bitiyor.”

“Ama yüreğimi bir şey, bir demirden avuç da sıkmıyor değil hani.”

“Cigaramın dumanı,
Yoktur yârin imanı.
Altından köşk yaptırdım,
Gümüşten merdivanı.”

Ve Sait Faik’in satırlarından alıntılarla sizi başbaşa bırakıyorum.

” İnsan aslını unutmamalıdır. ”                         -Sarnıç

“Şu uyku insanın sevgilisi gibi bir şey, gelmeyince sinirlendiriyor.”                              -Mahalle Kahvesi

“İnsan olabilmek için erkek olmanın yeteceğini sanıp aldanmıştı.”                           -Kayıp Aranıyor

“Dünyada her şeyle alay edilir, şaka yapılır ama şiirle asla!”                                                  -Az Şekerli

“…Sonra oturup hüngür hüngür ağlasam. Boş geçirdiğim, bağırmadığım, sustuğum günlere…”                                                            -Şimdi Sevişme Vakti

“O üzüntü birdenbire gelir. Hava yağmurludur. Bir sonu gelmeyecek başlangıç. Böyle sürüp gidecek gibidir her şey. Öyle ki, çocuklar bile çirkindir.”                 -Havuz Başı

“Ben hiç gülmedim demem; güldüm. Güldüm ama şöyle içten, candan gülmedim…”
-Havada Bulut

“Dünya büyüktür, güzeldir. Geceleri yıldızlar parlar. Gündüz sarı altın bir güneş doğar.”     -Birtakım İnsanlar

İyi ki bu dünyadan gelip geçmişsin güzel adam ve iyi ki defalarca okunulası kitaplar kaleme almışsın. Satırların ruhumuzu alıp bir adaya koyuveriyor ve kendimizi kıyıda hafifçe dalgalanan bir balıkçı teknesinde buluyoruz. İç huzur senin kitaplarında saklı…

Yorum Yap

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin

Önceki İçerikCebimdeki Yabancı
Sonraki İçerikGogol – Ölü Canlar
Avatar
Arşiv
Söylenti Dergi'de geçmiş zamanda yazar olan dostlarımızın eserleri bu hesapta arşivlenmektedir. Yazar onayı olduğu sürece kaynak göstererek kullanmak serbesttir.

Must Read

Dostluğun Mektupları: Tezer Özlü’den Leyla Erbil’e Mektuplar

'Tezer Özlü ile iki konuda birbirimize söz vermiştik. İlki, evlilik kurumunu, kocaları, daha çok eşlerimizi anlatacak birer roman yazmaktı. İkinci sözümüz ise, mektuplarımızı yayımlamaktı.'  ...