Jpeg
Gece Modu

Sabahattin Ali’den Değirmen, içinde birçok öykü ve şiirin olduğu bir kitap. Her okuduğunuz öykü, ruhunuzda mükemmel bir tat bırakıyor.

Sabahattin Ali bu öykü ve şiirleri yazarken, bazılarının okunamayacak kadar kötü olduğunu fakat kötü bulduklarının kitaptan çıkarılmasının doğru olmayacağını düşünerek iyi-kötü yorumunu okuyucuya bıraktığını belirtiyor. Gerçekten Sabahattin Ali’nin ne kadar kusursuz bir yazar olduğunun da göstergesi bence bu durum. Zira günümüz yazarlarının olumsuz eleştirilere pek de açık olmadığı aşikar.

Tüm öyküleri de bence çok başarılıydı ama ‘Viyolonsel’ öyküsünü çok sevdim. Afrika’da bir kabile ailesinin çok yakınına yerleşen Avrupalı olduğu tahmin edilen bir beyazın çaldığı viyolonselin sesiyle hikaye başlıyor. Bir viyolonselin ölümsüz bir aşka şahit oluşunu keyifle okudum.
Okudukça gidip görmüş ve yaşamış izlenimi veren ve kuvvetli mekan ve kişi betimlemeleri ile her daim başarılı bulduğum yazar beni yine yanıltmadı ve bu öykülerin 1900’lü yıllarda yazılmış olduğunu düşününce Sabahattin Ali farkını bir kez daha anladım. Keyifli okumalar Sabahattin Ali severler…

CEVAP VER

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin