Rüzgara Karşı – Juliana Buhring

“Rüzgara Karşı, bisiklete ilk kez 30 yaşındayken binmesine karşın sekiz aylık antrenman ile Guinness Rekorlar Kitabı’na giren Juliana Buhring’in ilham verici hikayesini anlatıyor. 2012 yılında dünyanın çevresini bisikletle en kısa sürede dolaşan ilk kadın ünvanını kazanan Juliana Buhring’in rekoru henüz kırılamadı.”

Bu kitap, sanırım bu yaz tatilinde okuduğum en güzel kitaptı. Bunu edebi açıdan değil de kendime bir şeyler katma açısından ele alırsam en sevdiğim kitaplar arasına girer diye düşünüyorum. Çünkü, “en” sıfatını artık kendime bir şey katan durumlarda; çoğunlukla da nesnelerde kullanmaya başladım. Özellikle de kitaplar için; kitaplar hep bizde kalır…
Aslında kafamda böyle bir giriş yapmak yoktu bu yazı için ama daha yeni bitirdim -duygusal yoğunluğumun sebebi bu olsa gerek- ve hemen incelemesini yapmak istedim.

“Rüzgara Karşı” kitabında, dünyanın çevresini bisikletle en kısa sürede dolaşan Juliana’nın hikayesini okuyorsunuz. Sayfası sayfasına, kelimesi kelimesine gerçek bir hikaye. Daha önce hiç bisiklete binmemesine rağmen sekiz aylık bir hazırlanmayla macerasına başlıyor Juliana. Nereden aklına gelmiş diye soracak olursanız, yaşadığı bir olayda yüreğinden kopup giden eksikliği bu şekilde dışa vuruyor. Kitap tamamen birey odaklı olduğu için altı çizilecek nice cümleler okumak mümkün.

- Advertisement -

Kitabın başında yer alan dünya haritasındaki rota okurken çok işe yarıyor. İtalya’dan başlayan bu serüveni okudukça oradan da takip etmesi bana oldukça keyif verdi. Avrupa, Amerika, Yeni Zelanda, Avustralya, Asya ve tabii ki Türkiye’den geçiyor Juliana.
Kitabı okurken genel kültürünüz artmış oluyor, ister coğrafya ister insan ilişkileri hakkında. Ayrıca, Juliana’nın hissettiklerini siz de yaşıyor gibi oluyorsunuz. Yolda tek başınıza, bazen her şey yolunda giderken bazen de bütün aksilikler hem Ju’yu hem de sizi buluyor. O derece hissedebilirsiniz yaşadıklarını.

Elbette, Türkiye ile ilgili kısımlarını ayrı bir merak ve keyifle okudum diyebilirim. Ankara’dan Yunanistan’a doğru bisikletini süren Juliana, elbette İstanbul’a ve nice detaylarımıza değiniyor. Oldukça hoştu.

Ben bu kitabı çok sevdim. Tüm duyguların, tüm yaşanılanların gerçek olması daha bir ayrı kıldı gözümde. Bana kalırsa, mutlaka okuyun. Eminim, ruhunuza dokunacak detaylar bulacaksınız.

Yorum Yap

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin

Zeynep Gizem Eskici
Zeynep Gizem Eskicihttp://instagram.com/siyahbeyazkutuphane
"küçük hanım yine hayaller peşinde... küçük bir hanım olamayan küçük hanım"

Must Read

Atiye 2. Sezon İncelemesi

Atiye, ilk açıklandığı günden beri merak uyandıran, oldukça ilgimizi çeken bir yapım olmayı başarmıştı. Atiye 2. sezon incelemesine başlamadan önce hem karakter gelişimlerini hem...