Romandan Uyarlanan Türk Dizileri

Türk edebiyatında yer alan kimi kitaplar her zaman diğerlerinden daha çok okunmuştur. Kimi kitaplarsa çok okunmakla kalmayıp aynı zamanda dizi olarak ekranlarımıza gelmiştir. Bu içerikte romandan uyarlanan Türk dizilerini inceleyeceğiz.

Behzat Ç.

behzat ç ile ilgili görsel sonucu

Emrah Serbes’in aynı adlı romanından uyarlanmış polisiye dizisidir. Behzat Ç. cinayet bürosunda görev yapan bir polistir. 1985 mezunu olmasına rağmen sert tavrı sebebiyle kariyerinde devamlı olarak takılmış, arkadaşları daha yüksek mevkilere gelirken kendisi başkomiser olarak kalmıştır. Ekibinde Harun, Hayalet, Akbaba, Eda ve Cevdet bulunur.

Kişisel hayatında yaşadığı olumsuzluklar sebebiyle ikili ilişkilerde pek başarılı değildir. Oldukça delikanlı bir karakter olmasına karşın tüm kalbiyle sevdiği tek kişi Berna’dır.

Fi

- Advertisement -

fi dizi ile ilgili görsel sonucu

Akilah Azra Kohen’in aynı adlı romanından uyarlanan dizi, televizyonlarda değil internette yayınlanmıştır. İnternet üzerinden seyircisiyle buluşan ilk dizilerden olmasına karşın oldukça ses getirmiş ve büyük başarılar elde etmiştir.

Dizinin başrollerini Serenay Sarıkaya, Ozan Güven, Berrak Tüzünataç, Mehmet Günsür gibi isimler üstlenmiştir.

Konusuna kabaca bakacak olursak dans etmeye oldukça büyük bir tutkusu olan Duru (Serenay Sarıkaya) bu yolda her şeyi göze almıştır. Sevgilisi (Mehmet Günsür) ile ilişkisi kötüye giderken aralarına Can Manay (Ozan Güven) girer ve Duru’nun aklını karıştırır.

Kurt Seyit ve Şura

Kurt Seyit ve Şura ile ilgili görsel sonucu

Başrollerini Kıvanç Tatlıtuğ ve Farah Zeynep Abdullah’ın üstlendiği dizi aslında bir Nermin Bezmen romanıdır. Kurt Seyit, küçüklüğünden beri babasına hayrandır bu sebeple tıpkı babası gibi subay olmuştur ve vakti gelince bir Türk kızıyla evlenecektir. Fakat soylu bir Rus ailesinden gelen Şura’yı görür ve aşık olur. İşler o andan itibaren karışacaktır.

Şeytan Ayrıntıda Gizlidir

ŞEYTAN AYRINTIDA GİZLİDİR dizi ile ilgili görsel sonucu

Ahmet Ümit’in 2002 yılında yayınlanan öykü kitabını 2004 yılında TRT ekranlarında izlemiştik. 13 bölüm olan bu dizinin başrollerini Çetin Tekindor ve Nejat İşler paylaşmıştı.

Huzur Sokağı

Huzur Sokağı dizi ile ilgili görsel sonucu

Şule Yüksel Şener’in romanından uyarlanan dizi, kitabın ismiyle aynı ada sahiptir. Dizide cesur biri olan Bilal, geleneksel aile yapısından uzak Feyza ve Bilal’in çocukluk arkadaşı Şükran’ın hayat hikayesi anlatılır.

Aşk-ı Memnu

aşkı memnu ile ilgili görsel sonucu

Halid Ziya Uşaklıgil’in romanından uyarlanan dizi yayınlandığı tarihte fırtınalar estirmiştir. Beren Saat ve Kıvanç Tatlıtuğ’un başrollerini paylaştığı dizi bir aşk hikayesidir. İstanbul’un sayılı zenginlerinden olan Adnan Bey, eşi vefat edince çocukları Nihal ve Bülent ile evde yapayalnız kalır. Bihter adındaki genç bir kızla evlenir ancak yeğeni Behlül, Bihter’e aşık olur.

Fatih-i Harbiye

fatih harbiye ile ilgili görsel sonucu

Peyami Safa’nın romanından uyarlanan dizide modernlik ve geleneksellik arasında sıkışan Neriman’ın hayat hikayesi anlatılır.

Çalıkuşu

çalıkuşu dizi ile ilgili görsel sonucu

Küçük yaşta ebeveynleri kaybeden Feride teyzesinin yanında yaşamaya başlar. Kuzeni Kamran’a aşık olur ve olaylar başlar. Reşat Nuri Güntekin’in kitabından uyarlanan dizinin başrollerini Burak Özçivit ve Fahriye Evcen paylaşmaktadır.

Sıdıka

sıdıka ile ilgili görsel sonucu

Atilla Atalay’ın ellerinden çıkan Sıdıka karakterinin televizyona uyarlanması da başarılı olmuştur. Dizide kendisine biçilen ev kızı rolünü asla beğenemeyen Sıdıka’nın hayat hikayesi anlatılır.

Yaprak Dökümü

yaprak dökümü ile ilgili görsel sonucu

Yayınlandığı zaman reyting rekorları kıran bu dizi Reşat Nuri Güntekin’in kaleminden çıkmıştır. Ali Rıza Bey ailesiyle beraber İstanbul’a göç eder ve olaylar başlar.

Yorum Yap

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin

Avatar
Arşiv
Söylenti Dergi'de geçmiş zamanda yazar olan dostlarımızın eserleri bu hesapta arşivlenmektedir. Yazar onayı olduğu sürece kaynak göstererek kullanmak serbesttir.

Must Read

Filme Uyarlanan 10 Gerçek Hayat Hikayesi

Çoğu zaman vakit öldürmek için film izleriz ama bazıları bizi fazlasıyla etkiler hatta bir şeyler öğretir. Bu listedeki biyografik filmlerin bazılarından bir şeyler öğreneceğiz...