Romandan Uyarlanan Türk Dizileri

Yazarın Diğer Yazıları

Toplumsal Cinsiyet Tartışmaları Işığında “Yürümek” – Sevgi Soysal

"Yürümek, dönüp arkaya bakmamak..." Sevgi Soysal'ın 1970 yılında kaleme almış olduğu Yürümek romanı; Türk edebiyatında o zamana kadar çokça rastlanmayan konulara değinen özgün bir eserdir....

Nazım Hikmet ve Yahya Kemal’i Buluşturan Kadın

Nazım Hikmet' in annesi olan ve oldukça varlıklı aileden gelen bu kadın, Celile Hanım. Güzelliği dillere destandır ve eşinden anlaşmazlık dolayısıyla ayrılır. O sıralarda...

Oğuz Atay’ın Başyapıtı Tutunamayanlar İncelemesi

Yaşadığı dönemde ilgi görmemiş, anlaşılamamış, aksine hep "ötekileştirilmiş" ve "tutunamamış" bir adamdan söz edeceğiz birazdan. Öyle ki şu anda adını duyduğumuzda ona ait olduğundan...

Yusuf Atılgan – Canistan’da İktidar Olgusu

Yusuf Atılgan, 1950 sonrası Türk edebiyatının en önemli isimlerinden biridir. Türk romanının pek çok bakımdan özgün ve çok tanınmış eserleri olan Aylak Adam ve...
Avatar
Arşiv
Söylenti Dergi'de geçmiş zamanda yazar olan dostlarımızın eserleri bu hesapta arşivlenmektedir. Yazar onayı olduğu sürece kaynak göstererek kullanmak serbesttir.

Türk edebiyatında yer alan kimi kitaplar her zaman diğerlerinden daha çok okunmuştur. Kimi kitaplarsa çok okunmakla kalmayıp aynı zamanda dizi olarak ekranlarımıza gelmiştir. Bu içerikte romandan uyarlanan Türk dizilerini inceleyeceğiz.

Behzat Ç.

behzat ç ile ilgili görsel sonucu

Emrah Serbes’in aynı adlı romanından uyarlanmış polisiye dizisidir. Behzat Ç. cinayet bürosunda görev yapan bir polistir. 1985 mezunu olmasına rağmen sert tavrı sebebiyle kariyerinde devamlı olarak takılmış, arkadaşları daha yüksek mevkilere gelirken kendisi başkomiser olarak kalmıştır. Ekibinde Harun, Hayalet, Akbaba, Eda ve Cevdet bulunur.

Kişisel hayatında yaşadığı olumsuzluklar sebebiyle ikili ilişkilerde pek başarılı değildir. Oldukça delikanlı bir karakter olmasına karşın tüm kalbiyle sevdiği tek kişi Berna’dır.

Fi

fi dizi ile ilgili görsel sonucu

Akilah Azra Kohen’in aynı adlı romanından uyarlanan dizi, televizyonlarda değil internette yayınlanmıştır. İnternet üzerinden seyircisiyle buluşan ilk dizilerden olmasına karşın oldukça ses getirmiş ve büyük başarılar elde etmiştir.

Dizinin başrollerini Serenay Sarıkaya, Ozan Güven, Berrak Tüzünataç, Mehmet Günsür gibi isimler üstlenmiştir.

- Advertisement -

Konusuna kabaca bakacak olursak dans etmeye oldukça büyük bir tutkusu olan Duru (Serenay Sarıkaya) bu yolda her şeyi göze almıştır. Sevgilisi (Mehmet Günsür) ile ilişkisi kötüye giderken aralarına Can Manay (Ozan Güven) girer ve Duru’nun aklını karıştırır.

Kurt Seyit ve Şura

Kurt Seyit ve Şura ile ilgili görsel sonucu

Başrollerini Kıvanç Tatlıtuğ ve Farah Zeynep Abdullah’ın üstlendiği dizi aslında bir Nermin Bezmen romanıdır. Kurt Seyit, küçüklüğünden beri babasına hayrandır bu sebeple tıpkı babası gibi subay olmuştur ve vakti gelince bir Türk kızıyla evlenecektir. Fakat soylu bir Rus ailesinden gelen Şura’yı görür ve aşık olur. İşler o andan itibaren karışacaktır.

Şeytan Ayrıntıda Gizlidir

ŞEYTAN AYRINTIDA GİZLİDİR dizi ile ilgili görsel sonucu

Ahmet Ümit’in 2002 yılında yayınlanan öykü kitabını 2004 yılında TRT ekranlarında izlemiştik. 13 bölüm olan bu dizinin başrollerini Çetin Tekindor ve Nejat İşler paylaşmıştı.

Huzur Sokağı

Huzur Sokağı dizi ile ilgili görsel sonucu

Şule Yüksel Şener’in romanından uyarlanan dizi, kitabın ismiyle aynı ada sahiptir. Dizide cesur biri olan Bilal, geleneksel aile yapısından uzak Feyza ve Bilal’in çocukluk arkadaşı Şükran’ın hayat hikayesi anlatılır.

Aşk-ı Memnu

aşkı memnu ile ilgili görsel sonucu

Halid Ziya Uşaklıgil’in romanından uyarlanan dizi yayınlandığı tarihte fırtınalar estirmiştir. Beren Saat ve Kıvanç Tatlıtuğ’un başrollerini paylaştığı dizi bir aşk hikayesidir. İstanbul’un sayılı zenginlerinden olan Adnan Bey, eşi vefat edince çocukları Nihal ve Bülent ile evde yapayalnız kalır. Bihter adındaki genç bir kızla evlenir ancak yeğeni Behlül, Bihter’e aşık olur.

Fatih-i Harbiye

fatih harbiye ile ilgili görsel sonucu

Peyami Safa’nın romanından uyarlanan dizide modernlik ve geleneksellik arasında sıkışan Neriman’ın hayat hikayesi anlatılır.

Çalıkuşu

çalıkuşu dizi ile ilgili görsel sonucu

Küçük yaşta ebeveynleri kaybeden Feride teyzesinin yanında yaşamaya başlar. Kuzeni Kamran’a aşık olur ve olaylar başlar. Reşat Nuri Güntekin’in kitabından uyarlanan dizinin başrollerini Burak Özçivit ve Fahriye Evcen paylaşmaktadır.

Sıdıka

sıdıka ile ilgili görsel sonucu

Atilla Atalay’ın ellerinden çıkan Sıdıka karakterinin televizyona uyarlanması da başarılı olmuştur. Dizide kendisine biçilen ev kızı rolünü asla beğenemeyen Sıdıka’nın hayat hikayesi anlatılır.

Yaprak Dökümü

yaprak dökümü ile ilgili görsel sonucu

Yayınlandığı zaman reyting rekorları kıran bu dizi Reşat Nuri Güntekin’in kaleminden çıkmıştır. Ali Rıza Bey ailesiyle beraber İstanbul’a göç eder ve olaylar başlar.

Daha fazla

Yorum Yap

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin

Son Yazılar

Yıl 1993: Çağdaş Türk Edebiyatında Kadın Yazarlar

Edebiyatımızda yetmişli yıllarda çok dikkat çekici bir kadın yazarlar patlaması oldu. Hemen hemen çeyrek yüzyılını tamamlamak üzere olan bu patlama, Türk edebiyatına, özellikle de...

Virginia Woolf Hakkında 5 Madde

"Para kazanın, kendinize ait ayrı bir oda ve boş zaman yaratın. Ve yazın, erkekler ne der diye düşünmeden yazın!” Virginia Woolf Tam adı Adeline Virginia Woolf...

LOU ANDREAS – SALOME ‘ARAYIŞLAR’

Arayışların Anlattıkları:   Son dönemlerde kadınların gündemde fazlaca yer almasıyla aslında oluşamayan bir kararın geçmişe yönelik izlerini ve tercihlerle değişen bir hayat döngüsünü ele alan Lou...

Sayfalarda Romantizm: Gelmiş Geçmiş En iyi 7 Aşk Romanı

Edebiyatın doğuşundan itibaren yazmak için yegane neden olmuştur aşk. Acılarını, hislerini, duygularını sözcüklere dökmeyi bilenler satırlarıyla okuyucuyu daima büyülemiştir. Aşk üzerine kurgulanmış romanlar klasikleri...

Başrolünde Tom Holland’ın Olduğu “Cherry” Filmine İlk Bakış

Anthony ve Joe Russo’nun Marvel filmlerinden sonra yönettiği ilk film olan Cherry’den ilk görseller geldi. Spiderman olarak tanıdığımız Tom Holland ile yeniden bir araya...