Rock’n Roll Kralı Elvis Presley’den 7 Şarkı

Elvis Aaron Presley, Rock’n Roll kralı ya da kısaca kral olarak adlandırılan sanatçı ilginç dansı sahne showlarıyla halen daha büyük ilgi toplamaktadır.
Elvis’in sahip olduğu en büyük özellik ise sesiydi. Elvis’in sesi adeta iki türün karışımı gibiydi; hem siyahi hem de beyaz tonların kullanabiliyordu. Daha çok Rock’n Roll ve Blues tarzlarında şarkılar söyleyen sanatçı bunun yanında birçok farklı tarzda da şarkılar seslendirmiştir. Yeteneklerini çok farklı tarzlarda kullanan Presley oyunculuğuyla da marifetlerini göstermiştir.

Bu yazımızda Elvis’in aramızda ayrılışının 43. yılında (16 Ağustos 1977) sanatçının seslendirdiği şarkılar arasından dinlemenizi önerdiğimiz 7 şarkıyı listeledik.

1. Elvis Presley – Can’t Help Falling in Love

- Advertisement -

Altı hafta boyunca Adult Contemporary listesinde 1 numarada olan şarkının ayrıca 2015 yılında Presley’in 80. doğum yıldönümüne özel Kraliyet Filarmoni Orkestrası tarafından yeniden düzenlenen bir versiyonuda bulunmaktadır.

2. Elvis Presley – My Way

Birçok sanatçının seslendirdiği şarkının öne çıkan ve en beğenilen versiyonlardan biri de Elvis’in seslendirdiğidir.

3. Elvis Presley – Jailhouse Rock

Rolling Stone dergisi listesinde Tüm Zamanların En İyi 500 Şarkısı arasında seçilen şarkı, aynı isimli filmdeki danslarıyla ikonikleşmiş bir şarkıdır.

4. Elvis Presley – Heartbreak Hotel

Bir otelin penceresinden atlayan yalnız bir adamın intiharı ile ilgili bir gazete yazısından ilham alınarak yazılan şarkı Kasım 1955’te Presley’e sunuldu ve Elvis şarkısı seslendirmeyi kabul etti.

5. Elvis Presley – Blue Christmas

Birçok sanatçının seslendirmesinin yanında en beğenilen versiyonu Elvis Presley tarafından gerçekleştirilen bir Noel şarkısı.

6. Elvis Presley – Suspicious Minds

Ilk çıktığında başarısız olan single Presley’nin seslendirmesinden sonra Rolling Stone , Tüm Zamanların En Harika 500 Şarkısı listesinde 91. sırada yer aldı.

7. Elvis Presley – Burning Love

Birçok filmde yer alan şarkının yine en beğenilen versiyonlarından biri Elvis’in versiyonu oldu.

 

Yorum Yap

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin

Must Read

İlk Kadın Romancı Fatma Aliye | Levayih-i Hayat (Hayattan Sahneler) 25...

Fatma Aliye'nin yazarı olduğu Hanımlara Mahsus Gazete'de tefrika edilip kitaplaşan bu mektup roman, Osmanlı kadınlarının gözünden aşk ve evlilik sorunsalına ışık tutar. Yazar, farklı...