Hala Başlamayanlara: Rick and Morty Nasıl Bir Yapımdır?

Geçtiğimiz günlerde 3. sezon finalini yapan Rick and Morty son zamanların en çok sevilen dizilerinden biri olmayı başardı. Peki bu diziyi bu kadar başarılı yapan şey nedir? Öncelikle dizinin baş karakterleri, diziyi izleten en büyük etmenlerden. Adından da anlaşılacağı üzere baş karakterlerimiz Rick ve Morty. Rick yaşlı, alkolik, çok zeki bir bilim insanı, aşağılayıcı bir mizaha sahip, umursamaz. Aksi şekilde Morty ise zeki olmayan 14 yaşında bir ergen, kaygılı ve evhamlı bir kişiliğe sahip. Bu iki zıt karakterin uzaya ve farklı evrenlere yaptıkları maceraları izliyoruz.

Dizinin bu kadar izlenmesinin bir diğer sebebi de bence bilimin çok anlaşılır ve mucizevi, hayal bile edilemeyen yanlarına değinmeleri. Üstelik çok zekice kurulan cümleler ve çok anlamlı, toplumsal alt metinler var, yani bu diziye yalnızca bir “bilim dizisi” olarak bakmamak lazım.

- Advertisement -

Alternatif evren göndermeleri çokça gördüğümüz şeyler, bize sürekli “başka evrenler var” mesajı veriliyor ve bu fikir öyle güzel sunuluyor ki inanmamak elde olmuyor.

Maceralar esnasında Rick’in umursamazlığıyla, Morty’nin kaygılarıyla bazı şeyleri mahvetmesini ve sonra Rick’in zekasıyla bazen de Morty’nin Rick’in göremediği basit şeyleri görebilme özelliğiyle o macerayı nasıl atlattıklarını izliyoruz. Yan karakterler Rick’in kızı Beth, torunu Summer ve Beth’in kocası Jimmy de kendilerine has farklı kişilikler ve bazen onların da maceralara dahil olması diziyi daha da keyifli bir hale getiriyor. Yan karakterler de Rick ve Morty kadar baskın özelliklere sahipler.

Beth Rick kadar zeki bir at doktorudur, kendi içinde hep bir karmaşa yaşamaktadır çünkü her ne kadar babasına benzemek istemese de kendini hep babasına benzetirken bulur.

Jimmy ile olan evliliği hep sallantılıdır çünkü Beth ne kadar baskın bir karakterse Jimmy de o kadar pasif bir karakterdir, sürekli Rick ve Beth’in dominantlıklarına maruz kalır.

Summer ise çoğu zaman maceralarda gördüğümüz Morty’nin ablasıdır. Popülarite kaygısı olan tipik bir genç kızdır fakat o da çok zekidir.

Rick’in neden Beth ve Summer yerine maceralarında Morty’i tercih ettiğini düşünürdüm ama sanırım cevap basit, çok düşünmek, karmaşık düşünmek bazen zaten ortada olan şeyleri görmemize engel oluyor, zekanın getirdiği egoistlikse mütevazılığın yanında çoğu zaman bir dezavantaj.

Genel olarak baktığımızda tüm bunlar dahilinde dizi gerçekten çok başarılıdır. IMDB puanı 9.4, 3 sezon (her sezon 10-11 bölüm her bölüm yaklaşık 20 dk) ve en sevilen bölüm The Ricklantis Mixup.

4. sezonunu ne zaman çıkacak bilinmiyor ama çıkacağı kesin. O zamana kadar siz de 3 sezonu izleyerek yakalayabilirsiniz. İzleyin ve izlettirin. WUBBA LUBBA DUB DUB!

Yorum Yap

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin

Hilal Yorulmaz
Hilal Yorulmaz
psikoloji, sanat, edebiyat, dizi, bazen spor, bazen de insanlara ilgi duyan yetişkin ama çocuksu bir birey

Must Read

Tezer Özlü – Yaşamın Ucuna Yolculuk

  Bu kitap, yazarın Almanca kaleme aldığı "Auf dem Spur Eines Selbsmords" (Bir İntiharın İzinde) adıyla 1983 Marburg Yazın Ödülü'nü alan metnin Türkçesidir. Bu kitap...