Reklamlarda Kullanılan Mesaj Çekicilikleri

Yazarın Diğer Yazıları

Kadınca Bilmeyişlerin Tek Adı: Tante Rosa

     "Nerede olursa olsun, kadınları birbirine ortak eden tek bir şey vardır: Hayat!" 1966-1968 yılları arasında Dost dergisinde yayımlanan Tante Rosa, sonraki yıllarda kitap...

Söylenti E-Dergi 5. Sayı Yazarlarından 43 Alıntı

Dünyanızı yeşertmek adına: 5. E-Sayı yayında! Gelirlerinin yarısını Tema Vakfı'na bağışladığımız dergimiz, yazar ve okurları sayesinde bugün 32 ağaç sahibi! Okuduğunuz ve bıraktığınız her satır için...

“Kill Your Darlings” Filminde Yer Alan 19 Şarkı

"Bazı şeyleri bir kez sevdiğinde sonsuza dek senin olur, bırakmaya çalışırsan dönüp dolaşıp sana döner, kimliğinin bir parçası olurlar ya da seni yok ederler." 2013...

Ece Ayhan Seçmeleri: Şiirimiz Mor Külhanidir Abiler | 22 Alıntı

"Şiirimiz her işi yapar abiler"   İkinci Yeni'nin özgün ve usta kalemlerinden Ece Ayhan'ın kaleme aldığı onlarca satır, Yapı Kredi Yayınları tarafından 2008 yılında seçme...
Ece Özer
Ece Özerhttp://hayalleregidenyolum.com
hayat boyu öğrenci kalmayı hedefleyen bir iletişimci

“Reklamlar, pazara gelen olası müşterileri avlayan bir radar gibidir.” der David Ogilvy. Durum böyle olunca marka sahipleri, en iyi ve en etkili projeyi üretmeyi hedefler. İnsanları ne kadar etkileyebilirler ise o denli kalıcılığı sağlayıp satışlarını da arttırırlar. Teknolojinin hızla ilerlemesi, beraberinde halkın da dijital ekipmanlara olan erişilebilirliğini de arttırdı. Bu nedenle günümüz medyasında, niteliğe nazaran niceliğin ön planda olduğunu söylemek mümkün.

Sosyal medyanın hızla gelişip ceplerimize girmesi ve sık sık televizyon, radyo gibi kitle iletişim araçlarının önüne geçmesi de reklamverenlerin, bu yöne eğilmesine neden oldu. Buna şu örneği verebiliriz: Gençlere yönelik bir ürünün reklamı, çoğu zaman televizyon değil de Instagram, Twitter gibi uygulamalar üzerinden gösteriliyor. Bu da onu, doğru kullanıldığında büyük kitlelere ulaşıp ertesi gün herkesin dilinde olan bir ürün haline getirebiliyor. Sosyal medyanın, reklamverenler için en büyük artılarından biri de bu. Niteliğinin azalmasının en büyük etkeni ise bugün, hepimizin bir “reklamveren” olma ihtimalini barındırıyor olması. Bunun için sosyal medyada hatırı sayılır bir takipçi sayısına ulaşmak çoğu zaman, yeterli olabiliyor.

“Öyleymiş gibi” olduğuna inandırılmaya çalışılan reklam projeleri de az değilken günümüz şartlarında samimi hisler uyandıran bir reklam üretmek hayli zor. Fakat tüm bunlar için, insanları o ürünü almaya ikna edecek birtakım mesaj çekicilikleri var. Fowles, bunları 15 başlıkta topluyor:

1. Seks Gereksinimi

Maslow’un İhtiyaçlar Hiyerarşisi’ni göz önünde bulundurduğumuzda en alt ve en önemli basamağın (fizyolojik) içinde yer alır. Araştırmacılara göre reklamlarda cinselliğe yer verilmesi, o üründe güçlü bir imaj çizerek kalıcılığını da artırmaktadır. Kimileri ise itici bir güç oluşturduğu yönünde taraf alır. Etkililiği konusunda tartışmalar hâlen sürmeye devam ederken insan fizyolojisi var oldukça da devam edecek gibi duruyor. Bu gereksinime öncelik verilen bir reklam izlemek isterseniz parfüm reklamlarına göz atabilirsiniz.

2. Bağlılık Gereksinimi

İnsanlar doğaları gereği; bünyelerinde, bir arada olma isteği ve aidiyet duygusu barındırırlar. Şehirleşme ve apartman kültürü arttıkça bireyin toplumsal yaşamda kendini daha yalnız hissettiği söylenegelir. Bu nedenle reklamlarda bu ihtiyacı karşılamak adına dostluk, kardeşlik, arkadaşlık, aile bağları, aracı olarak kullanılır. Bu gereksinime öncelik verilen bir reklam izlemek isterseniz sigorta şirketlerince, ‘ailenizi kaybetme’ korkusu barındıran reklamlara göz atabilirsiniz.

3. İlgi Gösterme Gereksinimi

Küçük ve savunmasız olan şeylere ilgi duyan insanoğlu, onlara karşı yardım etme güdüsü besler. Bağlılık gereksinimi ile de özdeşleştirebileceğimiz bu gereksinime öncelik verilen bir reklam izlemek isterseniz çocukların, bebeklerin, küçük sevimli hayvanların oynadığı reklamlara göz atabilirsiniz.

4. Rehberlik Etme Gereksinimi

İnsanlar; birilerine yardım etmeye, onları koruyup kollamaya ihtiyaç duydukları kadar başkalarının yardımına ve rehberliğine de ihtiyaç duyarlar. Bundandır ki güvenilirliğin sağlanması açısından bilge görünümlü kişiler ve saygınlığı olan ünlüleri, reklamlarda sıklıkla görmekteyiz. Bu gereksinime öncelik verilen bir reklam izlemek isterseniz ünlülerin yer aldığı, “ben kullandım ve sevdim, siz de deneyin.” temalı reklamlara göz atabilirsiniz.

5. Sivrilme (İtibar Duyulma) Gereksinimi

- Advertisement -

İtibarlı ve sözü dinlenen bir birey olma, herkesin sahip olmak istediği bir özelliktir. Durum böyle olunca reklam şirketleri, satmak istedikleri ürünler ile bireyleri ne kadar ayrıcalıklı hissettirirler ise o kadar kâra geçeceklerini düşünürler. Nispeten de haklı bir yargıdır. Bu gereksinime öncelik verilen bir reklam izlemek isterseniz kredi kartı reklamlarına göz atabilirsiniz.

6. Dikkat Çekme Gereksinimi

İnsanlar, başkaları tarafından ilgilenilmek ve dikkat çekmek arzusu güttüğünden özellikle tekstil markaları, bu yönde çalışmalar yapmaktadır. Bu gereksinime öncelik verilen bir reklam izlemek isterseniz jean reklamlarına göz atabilirsiniz.

7. Özerklik Gereksinimi

Bireyler çoğu zaman diğer insanlardan farklı ve özel olma ihtiyacı güderler. Böyle durumlarda, dikkat çekme gereksinimi ile de benzerlikler taşıdığı düşünülen reklamlar öne çıkar. Bu gereksinime öncelik verilen bir reklam izlemek isterseniz bu ürün sana özel” temalı reklamlara göz atabilirsiniz.

8. Kendini Güvende Hissetme Gereksinimi

İnsanoğlu, yaşamını idame ettirebilmek için tehlikeden uzak bir ortamda bulunma ihtiyacı hisseder. Güven odaklı olarak ilerlemek isteyen reklamverenlerin çoğu da bu gereksinim doğrultusunda hareket eder. Bu gereksinime öncelik verilen bir reklam izlemek isterseniz yine sigorta reklamlarına göz atabilirsiniz.

9. Estetik Duyarlılık Gereksinimi

Reklamcılar, görsel olarak etkili olmayan bir ürünün, mesajı ne kadar doğru verse de istenilen etkiyi uyandırmayacağı fikrindedir. Bu nedenle oyuncuların hoş, samimi, bizden biri gibi görünenlerini tercih ederler. Çekimi yapılacak olan insan değil de bir nesne ise de gerektiğinde birtakım hilelerle, yine göze en hoş gözüktüğü şekilde ekran karşısına çıkarırlar. Bu hilelerin en yaygınını, yemek reklamlarında görmek mümkün. Örneğin bir pastanın üzerine krem şanti değil de tıraş köpüğü sıkılması, gibi. Bu gereksinime öncelik verilen bir reklam izlemek isterseniz yemek reklamlarına göz atabilirsiniz.

10. Saldırma Gereksinimi

İçinde bulunduğumuz toplumsal yapıların, statülerin, olayların, zamanların yarattığı baskı ve türevleri insanlarda öfke duygusu yaratırken reklamcılar bunu kendi lehine çevirmeye çalışır. Tüm bunları da satacakları ürünün zıt özelliğine şiddet ifadeleri içeren sloganlarla yaparlar. Örneğin bir deterjan markasının “Bakterilerin kökünü kazıyın.” şeklindeki söylemleri, gibi. Bu gereksinime öncelik verilen bir reklam izlemek isterseniz temizlik malzemeleri reklamlarına göz atabilirsiniz.

11. Başarma Gereksinimi

Başarı, çocuklara çok küçük yaşlardan itibaren büyükler tarafından aşılanan bir kavramdır. Bu kavramın onlardaki değeri büyüdükçe artar. Tabiri caizse insanların kendilerine yeni bir hayat sunma arzusunu tetikler. Bu gereksinime öncelik verilen bir reklam izlemek isterseniz eğitim reklamlarına göz atabilirsiniz.

12. Hükmetme Gereksinimi

Sözel olarak ifade etmese de çoğu insan gücü kendinde toplamak ve içten içe başkalarını yönetme isteği duyar. Bununla bağlantılı olarak herhangi bir ürün için, en iyi olanı tercih etmek kaçınılmaz bir arzudur. Reklamcılar da bunu göz önünde bulundurarak markaların sloganlarını, hükmedici bir tarzda yazar. Bu gibi sebeplere bağlı olarak “Simit Sarayı, En İyilerin Seçimi, Kahvelerin Kralı” ifadeleri içeren reklamlara göz atabilirsiniz.

13. Kaçma Gereksinimi

Gündelik hayatın koşuşturmacası içinde yaşadığı stres neticesinde insan sağlığı fizyolojik ve psikolojik olarak etkilenebilmektedir. Bunun boğucu etkisini azaltmak adına reklamcılar; izleyicileri özgürlüğe davet eden, mola verme an’ı ile özdeşleştirilebilen mutlu edici projeler hazırlarlar. Bu gereksinime öncelik verilen bir reklam izlemek isterseniz çikolata ve dondurma reklamlarına göz atabilirsiniz.

14. Merak Giderme Gereksinimi

Oldu olası bir merak güdüsü ile hareket eden ve bunun sonucunda birçok yeniliğe imza atan insanoğlu, günümüzde de soru sormaya ve herhangi bir neden için merak gütmeye devam eder. Hâl böyleyken, dikkatleri üzerlerine çekip akılda kalmayı hedefleyen reklamcılar, izleyicilere “şimdi ne olacak acaba” dedirtmeyi sevdiklerinden, projelerini de bu çizgide yürütürler. Bu gereksinime öncelik verilen bir reklam izlemek isterseniz otomobil reklamlarına göz atabilirsiniz.

15. Fiziksel Gereksinimler

Bireylerin her şeyden önce hayatta kalması için karşılaması gereken fizyolojik ihtiyaçları vardır. Bunlardan ikisine, açlık ve susuzluğu örnek verebiliriz. Bu doğrultuda sunulan yiyecek ve içecek markalarının da güvenilir, ucuz ve sağlıklı olması beklendiğinden, reklamcılar gerektiğinde algı yönetimini de devreye sokarak en iyi markanın o olduğunu simgeleyen bir proje ile ekranlara çıkar. Bu gereksinime öncelik verilen bir reklam izlemek isterseniz su reklamlarına göz atabilirsiniz.

Kaynakça

Becan, C. (2015). Reklamı ters yüz etmek. Konya: Eğitim

Daha fazla

Yorum Yap

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin

Son Yazılar

Yıl 1993: Çağdaş Türk Edebiyatında Kadın Yazarlar

Edebiyatımızda yetmişli yıllarda çok dikkat çekici bir kadın yazarlar patlaması oldu. Hemen hemen çeyrek yüzyılını tamamlamak üzere olan bu patlama, Türk edebiyatına, özellikle de...

Virginia Woolf Hakkında 5 Madde

"Para kazanın, kendinize ait ayrı bir oda ve boş zaman yaratın. Ve yazın, erkekler ne der diye düşünmeden yazın!” Virginia Woolf Tam adı Adeline Virginia Woolf...

LOU ANDREAS – SALOME ‘ARAYIŞLAR’

Arayışların Anlattıkları:   Son dönemlerde kadınların gündemde fazlaca yer almasıyla aslında oluşamayan bir kararın geçmişe yönelik izlerini ve tercihlerle değişen bir hayat döngüsünü ele alan Lou...

Sayfalarda Romantizm: Gelmiş Geçmiş En iyi 7 Aşk Romanı

Edebiyatın doğuşundan itibaren yazmak için yegane neden olmuştur aşk. Acılarını, hislerini, duygularını sözcüklere dökmeyi bilenler satırlarıyla okuyucuyu daima büyülemiştir. Aşk üzerine kurgulanmış romanlar klasikleri...

Başrolünde Tom Holland’ın Olduğu “Cherry” Filmine İlk Bakış

Anthony ve Joe Russo’nun Marvel filmlerinden sonra yönettiği ilk film olan Cherry’den ilk görseller geldi. Spiderman olarak tanıdığımız Tom Holland ile yeniden bir araya...