Redaksiyon Nedir?

  1. kaleme alma, yazı yazma, yazma.
  2. yazılmış bir metni dil, anlatım, içerik vb. yönlerinden gözden geçirip düzelterek yayıma hazır duruma getirmek

Redaksiyon Kelime Kökeni

Redaksiyon; türkçesi ile düzelti olan bu kelime Fransızca’dan rédaction kelimesinden dilimize geçmiştir. rédiger (yazıyı düzelterek yayına alma) fiiline gelen +tion eki ile isimleşmiştir.

Redaksiyon Nedir?

Redaksiyon, kısa tanımı ile metin düzeltisi demektir. Fakat bunu açacak olursak;

  • Akademik redaksiyon,
  • Tez düzenleme,
  • Veri Analizi,
  • İngilizce redaksiyon,
  • Kitap redaksiyonu,
  • Web sitesi redaksiyonu,

olarak karışımıza çıkmaktadır.

Redaksiyon Türleri

Akademik çeviri ve  akademik redaksiyon; adı üzerinde, oluşturulan metinlerin Türkçe dil bilgisi kurallarına uygun olup olmadığını, yabancı dilden çevirilen kaynakların en etkili şekilde kullanılıp kullanılmadığını denetleyen hizmettir.

- Advertisement -

Tez Düzenleme ise hem imlâ kurallarının denetlenmesi hem de istenilen, ödevlendirilen ya da beklenen düzene taşınabilmesini sağlayan müdahaleleri barındıran redaksiyon işlemleridir.

Veri Analizi hizmetinde, akademik ya da kurumsal işlerde oluşturulan genel ve karmaşık verilerin analiz edilip, istenilen düzeyde analiz incelemesine alınması işlemleridir. SPSS veri analizleri gibi akademik konularda incelemelerin yapılması bu konulara dahildir.

İngilizce redaksiyon, daha çok yabancı dilde istenen tezlerde ve çalışmalarda redaksiyon işleminin İngilizce dil yeterliliğine uygun bir şekilde hazırlanmasıdır. Bu çalışmalar oldukça büyük yeterlilik ve beceri gerektirmektedir.

Kitap Redaksiyonu işlemleri ise, ders kitaplarından, kurgu kitaplarına kadar birçok kitabın düzenlenmesi işidir. Okurların daha iyi bir okuma deneyimi için bu hizmete oldukça ihtiyaç duyulmaktadır. Günümüzde imlâsına ve dil gücüne güvenen birçok yazar redaksiyon hizmeti almamakta ve redakte edilmemiş kitaplar okurların dikkatini çekmekte, olumsuz etkilenmektedir.

Web Sitesi Redaksiyonu ise, daha çok “hap bilgi” dediğimiz içeriklerin düzenlenmesidir. Bu hizmetlerde genelde içeriklerin daha iyi okunabilir olmasını, paylaşmaya yönelik içerikler hazırlanmasını da sağlamaktadır.

Redaksiyon Hizmetleri Aldığınızda Neler Değişir?

Redaksiyon hizmetleri alındığında hazırlamış olduğunuz metin kesinlikle daha fazla güçlenecektir. Bunun temel sebepleri, bu işte profesyonel olanlar; yüzlerce, binlerce metinler hazırladığı için metinlerinizin okunabilirliği ve ciddiyeti daha fazla artacaktır. Düzeltme, düzenleme ve geliştirme aşamaları olarak 3 aşamada işlenen metinlerde; hataların giderilmesi, redakte edilmesi düzeltme işlemlerinde yapılmaktadır. Düzenleme aşamasında; istenen formata uydurma, dizgi hazırlama gibi işlemler yapılmakta, geliştirmede ise okunabilirliğini arttırma, akıcılık kazandırma gibi güçlendirme çalışmaları yapılmaktadır.

Redaksiyon Hizmeti Nasıl Alınır?

Fotokopicilerin kapısına astığı “TEZ YAZILIR” kağıdı, elbette redaksiyon değildir! Redaksiyon oldukça gelişmiş ve profesyonel hizmetler alabileceğiniz bir sektördür. Günümüzde redaksiyon ihtiyacı duyan dergiler, tezler, yayınlar ve kitaplar bu hizmeti almadıklarında okurlarının bulduğu hatalar yüzünden topa tutulabiliyor, ayrıca okur – metin bağı kurulamayabiliyor.

Akademik Redaksiyon; kalite vizyonu bulunan, metin yazarı ile eş zamanlı ve en iyi şekilde çalışan bir redaksiyon hizmetidir. Metin güvenirliğini ve kalitesini, müşteri memnuniyeti ile harmanlayan bu redaksiyon hizmeti sayesinde; akademik çeviriler, tez düzenleme, tez dizgi, kitap redaksiyonu, gibi işlemleri en iyi şekilde size hazırlayacaktır.

Kaynak: https://www.akademikredaksiyon.com/

Yorum Yap

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin

Avatar
Soylenti
2016'nın henüz birinci baharında kurulan, edebiyat dünyasına oksijen sağlayan yeni bir fidan.

Must Read

Dönemine Damga Vurmuş Beş Usta Sanatçı

Pablo Picasso, Tarsila do Amaral, Salvador Dali, Frida Kahlo ve Remedios Varo'yu kapsayan beş usta sanatçıyı çocukluklarıyla, kariyerleri ve eserleriyle sizlere tanıttık. 1. Pablo Picasso Pablo...