Pop Art Sanatının Öncüsü: Andy Warhol

Andy Warhol eserlerinde; Marilyn Monroe, Mona Lisa gibi ikonları tekrar tekrar resmedip ‘değersizleştirerek’, sanatın ‘tek olmanın çekiciliği’ arkasına saklanmasına karşı çıkıyordu. Popüler kültürün Amerika’da yaratılmış en iyi şey olduğuna inanan; ”Gelecekte bir gün herkes 15 dakikalığına ünlü olacak” diyen Warhol, günümüzde sosyal medya çılgınlığında vücut bulan popüler kültürün temellerini atmıştı. Bir çorba konservesini, bir coca cola şişesini sanat eseri olarak sunarken, baskı tekniği ile aynı eserden onlarca üreterek daha çok kişinin tüketim arzusuna yanıt veriyordu.

Campbell’in Çorba Konserveleri

Otuz iki resmin her biri, gölgesel olmayan tarzda, yarı mekanik bir baskı resim yöntemi olan serigrafi ile yapılmıştır. Warhol bu otuz iki tuvali ilk kez 1962’de sergilediğinde, her biri aynı anda duvardan bir resim gibi asılarak bir dükkanda yiyecekler gibi rafa dayanıyordu. Tuval sayısı, daha sonra Campbell Soup Company tarafından satılan çorba çeşitlerine tekabül ediyor. Warhol, Campbell’ın verdiği bir ürün listesine atıfta bulunarak, her tabloya farklı bir lezzet kattı. Warhol’un tuvalleri belirli bir dizide öngördüğüne dair hiçbir kanıt yoktur.

- Advertisement -

Ayrıca resim sanatçının ünlü tablolarından biridir. Kullandığı teknik bakımından sanatçının bakış açısını yansıtır. Aynı renk ve biçimselliğe farklı eserlerinde de rastlanır. Renklerin tonu, çizgilerin koyuluğu, perspektif ve derinlik, hayal dünyamıza sanatçının ayak izlerini bırakır.

’30 1’den İyidir’

‘Sanat sanat içindir’ tabusuna meydan okuyan Warhol, Leonardo da Vinci’nin resim sanatının zirvesi kabul edilen Mona lisa tablosunu da kendi yöntemiyle tuvale taşımış, eserine ‘30 tanesi 1 tanesinden iyidir’ adını vermişti.

Kovboylar ve Kızılderililer

Gerçeklikten çok görünümden etkilenen ve şöhret imgelerinin yarattığı etkiden ilham alan Warhol için, Kovboylar ve Kızılderililer hikâyeleri, mitleri ve efsaneleriyle kariyerinin son dönemlerinde ilgi duymaya başladığı bir konuydu. Diğer işlerinde olduğu gibi, burada da altını çizmek istediği şey Batı topraklarının ve halkının gerçekliği değil, “Batı” fikrinin algımız üzerindeki etkisiydi.

1962 yılında yapılmış olan bu çalışma, tuval üzerine akrilik, desen baskı ve grafit kalem tekniği ile yapılmıştır. Yeşil Coca-Cola Şişeleri, Andy Warhol’un öncülüğünü yaptığı serigrafi tekniğini geliştirdiği yıllarda yaratılmıştır. Burada, tek bir Coca-Cola şişesinin resmi, şirket logosunun üstünde her satırda 16 şişe olmak üzere 7 satır halinde düzenli aralıklarla tekrarlanır. Tekrarlayan görüntüler ve standart format, mekanik yeniden üretim görünümünü uyandırır, ancak siyah çizgiler muhtemelen elle tek bir oyma tahta bloktan ızgara modelinde basılan yeşil alanlara damgalanmıştı. Şişelerin her biri yeşil alttan boyanın hem düzgünlüğü, hem de damgalı profilinin berraklığı açısından farklıdır.

Sanatçının ünlü tablolarından biridir. Kullandığı teknik bakımından sanatçının bakış açısını yansıtır. Aynı renk ve biçimselliğe farklı eserlerinde de rastlanır. Renklerin tonu, çizgilerin koyuluğu, perspektif ve derinlik, hayal dünyamıza sanatçının ayak izlerini bırakır.

Yapılan araştırmalara göre dünyada en çok kullanılan kelimelerden biri Coca Cola‘ dır. Coca Cola sadece kendini bir içecek olarak konumlandırmamış ayrıca baskın bir kültürün diğerleri üzerindeki etkisini de anlatmıştır. “Yeşil Coca-Cola Şişeleri” dizisi şu anda New York ’taki The Whitney Museum of American Art Müzesinde sergilenen bir koleksiyonun parçasıdır.

Üçlü Elvis

1963 yılında Elvis Presley’in resmidir. Warhol tarafından Flaming Star filminden bir tanıtım filminden alınan bu çalışmanın temeli olarak kullanılan Elvis’in fotografik görüntüsü, şarkıcı ile ikonik ve eş anlamlı hale geldi.

Yeşil Araba

1963 yılında yapılan eserde bir kaza sonrasını resmeden, ezilen, arabadan sarkan, cesetler görülüyor.

Audrey Hepburn

Andy Warhol’un 1973 yılında yaptığı ünlü tablolarından biridir. Birçok tabloda benzer teknikleri kullanmıştır. Benzer renk ve biçimselliğe farklı eserlerinde de rastlanır. Renklerin tonlaması, kontrast, perspektif ve derinlik, bir bütün halinde kopmozisyon hayal dünyamızda iz bırakır. Popüler kültüre ait imgeleriyle kendisini ikonlaştırarak, müzik, film, tasarım gibi alanları da içine alan bir etki çemberi yaratmayı başardı.

Hayatı

Andy Warhol 6 Ağustos 1928 yılında ABD’de doğdu. Ressam, film yapımcısı ve yayıncı olan Andy Warhol, pop art akımının en önemli temsilcilerinden kabul edilir. Seri üretimin, seri üretim nesnelerinin sıkça kullanıldığı bir sanat türünü kullanır. Sanatçı, resimlerini afiş tekniği ile çoğaltmıştır. Bu radikallik aslında bir tepkidir ve çağın toplumsal olaylarıyla bir bütünlük içindedir.

Amerikan maddi kültürünün boşluğunu ve insanlık dışılığını yansıtan bir kültürel simgeye dönüştürdü. Çalışmaları onu Amerika’da ortaya çıkan Pop art hareketinin ön saflarına yerleştirdi.

Warhol çektiği kısa filmlerle Bağımsız Film Ödülü’nü kazandı. Ayrıca “Empire” ve “Sleep (uyku)” isimli iki deneysel uzun film çekti. Bu filmlerden ‘Empire’ 8 saat sürüyordu ve yapımı, Empire State Binası’nın karşısına konulmuş bir kameranın 8 saat boyunca sabit bir noktada çalıştırılmasıyla gerçekleşmişti. ‘Sleep’in konsepti de buna benziyordu. Uyumakta olan birinin 6 saatlik uykusunu görüntülüyordu. Warhol, kendisiyle yapılan bir röportajda ‘Birisinin yazdığı kitabı okumaktansa, kendime iç çamaşır almayı tercih ederim’ demişti.

Warhol’un 1966’da yaptığı “Chelsea Girl” adlı filmi, ticari salonlarda gösterilen ilk yeraltı film olarak tarihe geçti. 1967 yılında Warhol üniversitelerde konuşmacı olarak yer aldı. O kadar başarılı olmuştu ki, bazı üniversiteler, onun yerini alması için Warhol’a benzeyen tiyatrocularla anlaşmaya başladı. 3 Haziran 1968’de Warhol’a, radikal feminist bir grubun üyesi olan Valerie Solanas tarafından suikast girişiminde bulunuldu. Ağır yaralı olarak hastaneye kaldırılan Warhol göğsünden aldığı üç yara nedeniyle önce öldü sanıldı, kalp masajıyla hayata döndürüldü, ancak iki ay sonra ayağa kalkabildi. Solanas önce akıl hastanesine ardından da 3 yıllık cezasını çekmek üzere ceza evine gönderildi. Bu olayı anlatan ”I Shot Andy Warhol” adlı bir film çekildi.

1970’ler boyunca ve ölümüne kadar siyasi ve Hollywood ünlülerini betimleyen baskılar üretmeye devam etti ve çok çeşitli reklam ve diğer ticari sanat projelerinde yer aldı.

Bugün, Warhol’un çalışmalarının önemli kısmı Pittsburgh’daki Andy Warhol Müzesi’nde yer almaktadır. Sanatçı, vasiyetinde tüm mülkünün “görsel sanatların gelişimi” için kullanılmasını istedi. Andy Warhol Görsel Sanatlar Vakfı, 1987 yılında kuruldu.

KAYNAKÇA

https://www.arthipo.com

https://www.art.com

www.istanbulsanatevi.com

 

 

 

 

 

Yorum Yap

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin

Must Read

Atiye 2. Sezon İncelemesi

Atiye, ilk açıklandığı günden beri merak uyandıran, oldukça ilgimizi çeken bir yapım olmayı başarmıştı. Atiye 2. sezon incelemesine başlamadan önce hem karakter gelişimlerini hem...