Gece Modu

Kitap, II. Dünya Savaşı boyunca Nazi kuşatması altındaki Polonya’nın ıssız ormanlarına hapsolmuş bir grup partizanın bu işgale karşı direnişini konu ediniyor.

Savaş, iki hece beş harf bir sözcük, basit. Şu kadar sürdü, bu kadar insan öldü, demek ise kısa ve bir o kadar anlamsız. Peki ya bu savaşı bizzat yaşayan insanlar? Bombaların yağdığı, mermilerin havada uçuştuğu o anlarda savaşın biteceğini beklemek, küçük ve çocuksu hayaller kurmak… İşte Romain Gary, insanların savaşın getirdiği o zor ve çetin koşullarda bile yaşama tutunmasını ve gelecek umudunu koruyabilmesini yalın ve insanın içine işleyen bir dille ve hümanist duygularla anlatıyor. Hem de öyle etkili, öyle güzel anlatıyor ki, duygu sömürüsünden uzak, her şey olduğu gibi gerçekçi.

Kitabın yayınlanmış özgün adı, Avrupa Eğitimi. Bu ad kurgu içindeki karakterlerden biri olan Dobranski’nin yazdığı kitabın adından geliyor. Zaten Polonya’da Bir Kuş Var kurgu boyunca Dobranski’nin yazdığı birkaç öyküyü de içeriyor. Bu da kitaba farklı bir hava katıyor. Ancak ‘Avrupa Eğitimi’ salt bir addan çok satırları arasında derin bir ironiyi barındırıyor. Nitekim kitapta geçen şu satılar da kitabın ruhunu birebir yansıtıyor: “Avrupa her zaman için dünyanın en iyi, en güzel yüksek okullarına sahip olmuştur. En güzel düşünceler, en büyük yapıtlarımıza kaynaklık eden özgürlük, insan saygınlığı ve kardeşlik kavramları hep buradan doğmuştur. Avrupa’daki yüksek okullar uygarlığın beşiğiydi. Ne var ki, başka bir Avrupa eğitimi de vardır, şu anda edindiğimiz eğitim: idam mangaları, tutsaklık, işkence, şiddet – hayatı güzel kılan her şeyin yıkımı. Şimdi karanlıklar çağı…”

Eğer hala Romain Gary ile tanışmamışsanız, bir okur olarak çok şey kaybetmişinizdir.

Bu kitapla başlayabilirsiniz!

CEVAP VER

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin