Pis Moruğun Notları 2 – Charles Bukowski | 29 Alıntı

1) Çok iyi bir kumdan şatoydu. İkimiz de hiç istemedik onu orada bırakmayı, bu yüzden ayaklarımızla ezdik.

2) Tarihten haz etmem. Tarih insan ihanetinden başka bir şey öğretmeyen korkunç bir yüktür ve ben ŞİMDİ sokakta yürürken bunu zaten idrak ediyorum.

3) Şiir genellikle sadece tek kişi için gereklidir -yazan için. Genellikle bencilliğin mükemmel biçimidir. Kendimize fazla değer biçmeyelim. Araba tamircileri bizden çok daha insanidirler.

4) Bir gün cehenneme gidersem orada sadece yazarlar olacak. Daha kötüsünü düşünemiyorum.

- Advertisement -

5) Yüzlere bakıp tiksinti, dehşet ve mide bulantısı hissedebilirim. Başkaları onlarda çiçek tarlalarının güzelliğini bulabilir. Benim görüşüm o kadar geniş değil. Darım. Ufku ya da nedenleri ya da mazeretleri ya da görkemleri göremem. Ortalama insan yüzü kabustur benim için.

6) Acı katlanılmaz hal aldığında yapılacak üç şey olduğunu öğrendim-sarhoş ol, kendini öldür ya da gül. Ben genellikle sarhoş olur ve gülerim.

7) Büyümeye çoğu kez acı eşlik eder.

8) Bir kadın bir erkeği neden hatalarına rağmen sevemez? Birlikte olmaktır mucize, birlikte olmak ve şefkat göstermek. Birlikte uyumak, ayak temasıyla, bacak temasıyla. Uykuda ve birlikte olmak. Sadece güçlüler yalnız yaşayabilir, güçlüler ve benciller.

9) Hepimiz ne kadar karmakarışığız. Her şey ne kadar hüzün verici ve harikulade.

10) Biraz daha ciddi takılırsak, insanın çok büyük acılara katlanması şaşırtıcı ve sanıyorum ACI denen o kancık’tan kaçış yok. Akıldan ve yürekten yoksun bir toplumda hayatta kalma sorunu -katılığın bütünlüğü her yerde.

11) Şeytan Los Angeles valiliğine adaylığını koysa açık farkla kazanır.

12) Güneş doğunca sevineceğim, ya siz?

13) Pis moruk soluk mavi bir gözyaşı akıtıyor. Benim için yakama takabileceğim bir düğme yapmalılar: ISTIRAP. Belki o zaman gülebilirim.

14) Evlat, konuşmanın şiirle ne ilgisi var?

15) Bazı şeylerde hiç kıtlık olmuyor nedense; sigara, içki, polis, hava kirliliği, bar, McDonald’s hamburger şubesi, berduş, hidrojen bombası, Lucille Ball televizyon dizisi, futbol maçı, beysbol maçı, şair, siyasetçi; lavaboda kirli bulaşık, sadakatsizlik, bel soğukluğu, serçe; bok, kusmuk, ağız kokusu, idrar, karafatma, sıçan; mantıksızlık, opera, şeytantırnağı, bağıran kadın, tecavüzcü, kayıp çamaşır fişi ve Bukowski.

16) Bir insanın içini öğrenmek istiyorsan onu hipodroma götürüp yenilgiye nasıl tepki verdiğini izle.

17) Entelektüeller her zaman dudak bükerler at yarışlarından söz ettiğimde. Entelektüeller ruhun hep aşikar yerlerde bulunacağını sanırlar; bu yüzden sanatçı değil de entelektüeldirler.

18) 

”Sen ne biliyorsun ki sekse dair?”

”Çok şey.”

”Öyle mi, ne mesela?”

”Kendini iyi hissettirmeyen şeyleri yapmaya devam edebilmek için yapılan ve insana kendini iyi hissettiren bir şey.”

19) Ama sızlanmanın yararı neydi? Herkes aynı dünyada yaşıyordu. Ya da öyle diyorlardı.

20) Sarhoşluk ve intihar yazarların yatak arkadaşlarıdır, demişti biri bir keresinde. Doğru; alkolik ya da uyuşturucu bağımlısı ya da ikisi de olmayan iyi bir yazar tanımadım bugüne dek.

21) Türün en adi örneklerini hipodromda görürsün.

22) bir de şiir, öykü ve roman yazan edebi yazarlar var. Onların fikirlerine göre bir şey yeterince sıkıcı yazılmışsa, yeterince karışıksa, güç anlaşılıyorsa, sanattır.

23) YALNIZ olmaya tapıyorsun! İflah olmaz bir MÜNZEVİ’sin! Nasıl oluyor da yazıyor ve yazılarını birilerine gönderiyorsun?

24) Muhteşem adamlar umutsuz koşullardan doğarlar; budalalar da öyle.

25) Tanınmak için en az çabayı şairler gösterir.

26) Bütün insanların ıstırabı duyulduğunda, hiçbir şey yapılmayacak.

27) En iyi insanlar hiç tanışmadıklarındır.

28) Her şey bir meydan okumaydı onlar için. Her sabah öfkeli uyanıyor, güne öfkeyle devam ediyorlardı. Kaybetmek istemiyorlardı ama nasıl kazanılacağını da bilmiyorlardı.

29) İyi yazarlar başkalarının nasıl yaşadıklarını izlerler dedim ona. Büyük yazarlar hem yaşarlar hem de başkalarının nasıl yaşadığını izlerler.

Yorum Yap

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin

Avatar
Arşiv
Söylenti Dergi'de geçmiş zamanda yazar olan dostlarımızın eserleri bu hesapta arşivlenmektedir. Yazar onayı olduğu sürece kaynak göstererek kullanmak serbesttir.

Must Read

Yitirilen Bir Radyo Kültürü: Radyo Tiyatrosu

Görselliğin olmadığı ve oyunların sadece sesli olarak oynandığı bir radyo programı türü; radyo tiyatrosu. Arkadan gelen ses efektleriyle dinleyicide tiyatro izliyormuş hissi uyandıran, tiyatronun...