Performans Sanatının Yıldızı: Marina Abramović İstanbul’da

31 Ocak – 26 Nisan 2020 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan Marina Abramović’in geriye dönük nitelikte Türkiye’deki ilk büyük çaplı sergisi, Marina Abramović Institute işbirliğiyle Türkiye’den ve dünyadan performans sanatçılarıyla birlikte geliştirilen canlı performanslar ve ziyaretçilerin katılımıyla sanatseverleri bir araya getirecek. Serginin ev sahipliğini ise Sakıp Sabancı Müzesi yapıyor.

1970’lerden bugüne genellik kazanan bir sanat formu olan objesiz, geçici ve ana bağlı sosyal bir süreç olarak geliştirilen çok disiplinli bir biçimde icra edilen performans sanatının bugün Türkiye’deki sanatseverler tarafından daha yakından tanınmasını ve deneyimlenmesini amaçlayan proje üç bölümden oluşuyor:

Serginin ilk bölümü Marina Abramović’in yaklaşık elli sene boyunca ürettiği ikonik performansların video ve fotoğraf belgeleriyle sanatçının çığır açan kariyerine ışık tutarken, ikinci bölümde Türkiye’den ve dünyadan performans sanatçılarının pratiklerine yer verilecek ve müzenin açık olduğu her gün, sekiz saat orijinal uzun süreli performanslar canlı olarak gerçekleştirilecek. Abramović sergisi, sanatçının eğitmenlik kariyeri süresince sanatçılar için geliştirerek herkese sunduğu felsefe ve tekniklerle, ziyaretçilerin katılımı ve farklı tecrübeler deneyimlediği ‘Metod’ serisiyle ile son bulacaktır.

Marina Abramović

- Advertisement -

Marina Abramović’in İstanbul projesi; ‘The Cleaner‘ adlı sergisiyle beraber, doğduğu Balkan topraklarına dönüşünü de ayrıca yansıtıyor.

Abramović Metodu insanları geniş çaplı, ortak katılımlı bir deneyimde buluşturarak kendileriyle ve birbirleriyle bağ kurmaya çağıran bir aktivitedir. Metod, içgözleme ve keşiflere dair bir alan yaratırken; egzersizler ile halkı fiziksel ve ruhsal hassasiyet, açıklık ve sükunetle buluşturur.

Abramović ve Türkiye’den performans sanatçılarının çalışmaları tarihsel bir bağlam içinde sanatseverlerle buluşturulacaktır.

31 Ocak 2020’den 26 Nisan 2020 tarihine dek sürecek ve bu süre boyunca her gün 12:00-20:00 sattaleri arasında SSM’de ziyaret edilebilecektir.

Sakıp Sabancı Müzesine Nasıl Gidilir?

Sakıp Sabancı Müze Adresi

Emirgan, Sakıp Sabancı Cd. No:42, 34467 Sarıyer/İstanbul

Yorum Yap

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin

Must Read

Atiye 2. Sezon İncelemesi

Atiye, ilk açıklandığı günden beri merak uyandıran, oldukça ilgimizi çeken bir yapım olmayı başarmıştı. Atiye 2. sezon incelemesine başlamadan önce hem karakter gelişimlerini hem...