Perdida – Kayıp

19
Gece Modu

2018 yapımı Perdida, Florencia Etcheves’in Cornelia isimli kitabından uyarlanmış. Başrollerinde Luisiana Lopilato, Rafael Spregelburd ve Amaia Salamanca’nın oyunadığı filmin yönetmenliğini ise Alejandro Montiel yapmış.

Filmin ağır bir konusu var. Kaçırılan ve kulüplere satılan genç kızları anlatıyor. İnsan kaçaklığının acımasızlığını gözler önüne seriyor. Yine de yönetmen rahatsız edici sahneleri olabildiğince az tutmuş.

Film, Patagonya kırsalında yapılan arama çalışmaları ile başlıyor. Polisler, arkadaşları ile gittiği partiden geri dönmeyen Cornelia’yı arıyorlar. Ancak geniş çaplı aramalara rağmen kaybolan genç kızın sadece kolyesini bulabiliyorlar. Bu olayın ardından Manuela ve diğer arkadaşları, Cornelia’yı yalnız bırakıp geri döndükleri için kendilerini suçlamaya başlıyorlar.

Söylenti Dergi e-sayısı Çıktı!

TEMA Vakfı yararına çıkardığımız e-dergimizin ilk sayısı yayında! 90 sayfa içine 40 farklı yazardan, şiir, öykü, deneme ve incelemeleri yayınladığımız e-sayımızı satın almayı unutmayın! Üstelik yalnızca 5₺!

Manuela, bu olayın etkisiyle polis olup tuzağa çekilen genç kızlara yardım etmeye başlıyor. Buenos Aires’te ekip arkadaşları ile birlikte insan kaçaklığı yapan bir mafyayı araştırıyorlar. Derken Cornelia’nın annesinin onunla iletişime geçmesi üzerine yeni bir ipucu elde ediyor. Kayıp arkadaşını ararken başladığı bu yolculuk Manuela’yı çok daha karanlık bir dünyaya sürüklüyor.

Perdida, polisiye türünde olmasına rağmen izlerken seyirciye farklı duygular hissettiriyor. İlk kısımlar gizemli bir havası varken ortalara doğru aksiyon sahneleri artıyor. Sonlara doğru ise duygusallaşıyor. Karmaşık kurguya rağmen finalde hikayeyi etkileyici şekilde bitirmeyi başarmışlar. Yine de kitap uyarlaması olması ve hikayesi nedeniyle potansiyeli çok daha yüksekti.

Başroldeki Luisiana Lopilato, karakterin duygusal yanını yansıtmayı başarmış olsa da cesur polis rolü için biraz naif kalmış. Rafael Spregelburd ve Nicolas Furtado, ortalama seviyede bir oyunculuk göstermişler. Performansı ile öne çıkan sadece Samaia Salamanca var. Ama filmin konusu vurucu olduğu için bu eksiklikler göze batmıyor.

Senaryo genel olarak iyi olmakla birlikte bazı eksik tarafları da var. Bazı diyaloglar kulağa yapay geliyor. Aksiyon sahneleri de biraz basit kalmış. Öte yandan yönetmenin oldukça başarılı olduğunu söyleyebiliriz. Çekimler ve atmosfer durumu kurtarıyor. Ayrıca sıradan polisiyelerden farklı olarak iki tarafında hikayesini anlatıyor. Kurbanın suçluya dönüşme sürecini ve hayatta kalma iç güdüsüyle yapılabilecekleri başarılı şekilde işlemiş. Özetle, iyi bir film olmuş ama biraz daha özenilseydi çok daha üst bir seviyeye çıkabilirmiş.

CEVAP VER

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin