Gece Modu

Bundan 35 yıl önce Ferit Edgü, Çığlık adlı kitabında Parçalar diye bir bölüm yayınlanmıştı, okumuş olanlar bilir. Burada yer alan Edgü’nün bir notu üzerine Baran Güzel, parçaları, dokuz genç öykücü ile birleştirip bize sundu.

Ferit Edgü’nün bırakmış olduğu notta, Parçalar bölümünde yer alan öykü taslaklarını tamamlayamayacağını fakat tamamlamak isteyen olursa herhangi bir hak iddia etmeyeceğini belirtmiş ve  “Çığlık” kitabında yayınlamıştı.

Okan Çil, Sedat Demir, Mevsim Yenice, Pelin Buzluk, Hakan Bıçakçı, Kerem Işık, Melida Tüzünoğlu, Bahadır Cüneyt Yalçın ve Emirhan Burak Aydın’ın tamamladığı dokuz taslak ile bir bütünü oluşturan Parçalar, derlemesini üstlenen Baran Güzel’in önsözde belirttiğine göre de Türkiye’de bir ilk.

Fikir olarak gerçekten de çok özgün bulduğum Parçalarda, kadro tam anlamıyla öykücülerin alt yapısı gibi. “Genç öykücüler arasında bir kadro kurun” deseler birçok önde gelen kişi Parçaları bütünleyen bu dokuz yazarı da seçerdi.

Öykülerin güzel yanı, birbirini yineleyen bir tarz olmadan, karakteristik özellikleri bulunan 9 farklı yazardan çıkması. Ayrıca “Kapağa Göre Kitap Alanlar Derneği” tarafından ödül alabilecek bir kapağı var.

Son olarak bu özgün çalışma ile Dedalus Kitap ve Baran Güzel’i tebrik ediyor, öyküleri yeniden kaleme alan yazarların da ellerine sağlık diyor, okurlarımıza da hem hala keşfetmeyenler için keşfedilecek dokuz yazarı hem de Parçaları incelemeye almaları konusunda önerimizi sunuyoruz.

CEVAP VER

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin