Parasite Filmi Çizgi Roman Olarak Yayımlandı!

Yönetmen ve senaristliğini Bong Joon-ho‘nun yaptığı “Parasite” adlı gerilim/komedi türündeki film, 2019 yılında vizyona girerek IMDB listelerine 8.6 puanla TOP 250 film arasına yerleşti. Kullanılan metaforlarla eleştirmenlere taze kan olan yapım, uluslararası birçok platformda uzun süre incelenerek tıklanma rekorları kırdı. Toplumsal sorunlar ve hiyerarşik yapıya dair ele aldığı konuları tutarlı bir şekilde izleyiciye yansıtan Bong Joon-ho Oscar ödüllerinde; En İyi Yönetmen ve En İyi Film dalında da ödüller toplayarak oyuncu kadrosunu gururlandırmayı ihmal etmedi. Oscar ödüllerinde trendlere yerleşen konuşmasıyla, Güney Kore filmlerine karşı alınan önyargıyı anlamsız bulduğunu söylerken, insanların bu fikri aşması gerektiğinin altını çizdi.

Kapitalist sistemi kara mizah yöntemi ile eleştiren Bong Joon-ho, aile ilişkilerinde geleneksel yapıdan uzak ve işbirlikçi mekanizmayı devreye sokarken, kar-zarar ilişkisini karakterler üzerinden anlatıyor. Mevcut verilere göre 266 milyon dolar hasılat elde eden film, yapıma ise 11 milyon dolar bütçe ayırmıştı.

Çekimlerden önce taslak olarak hazırladığı storyboard’larda yer alan çizimleri, çizgi roman haline getirilerek yayımlandı.

- Advertisement -

Parasite: A Graphic Novel in Storyboards adlı çizgi roman, başarılı yönetmen Bong Joon-ho‘nun karikatür yeteneğine sahip olmasıyla ele aldığı stayboard’larını film öncesi hazırlayarak, iyi film çekmek için bu tekniği kullandığını ve çizimlerin ona daha fazla güven vererek ortaya çıkabilecek olumsuzluklardan kaçınmaya çalıştığını belirtti.

 

293 sayfadan oluşan çizgi roman, öncelikle Amerika Birleşik Devletleri’nde yayımlandı.

 

Kaynakça: NTV

 

Yorum Yap

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin

Must Read

Dönemine Damga Vurmuş Beş Usta Sanatçı

Pablo Picasso, Tarsila do Amaral, Salvador Dali, Frida Kahlo ve Remedios Varo'yu kapsayan beş usta sanatçıyı çocukluklarıyla, kariyerleri ve eserleriyle sizlere tanıttık. 1. Pablo Picasso Pablo...