Pablo Picasso Kimdir? – Hayatı ve Eserleri

Dünyaca ünlü ressam Pablo Picasso'nun İspanya'dan Fransa'ya uzanan hayatına ve eserlerine birlikte bakalım...

1891’de gittiği La Coruna’da Güzel Sanatlar Okulu’ndan başarıyla mezun oldu. Buradan Madrid’e geçen Picasso, akademik bağlantılar ve kaynaklar kazandı. 1900 senesinde Paris’e gittiyse de burada fazla kalmayarak Madrid’e dönüp “Arte Joven” dergisini yayınladı. Eski İspanyol heykelleri sanatını büyük ölçüde geliştiren detaylardan oldu. 1909 yılında kübist eserler üretmeye başlayan Picasso, bu eserlerini Vollard’da sergiledi. 1912-1914 yılında kübist tabloları Fransa’da oldukça ünlenmeye başlayınca ve Dünya Savaşı patlak verince Fransa’ya yerleşti. Bu süreçte eserleri ayrıca Münih, Berlin gibi şehirlerde uluslararası sergilerde yer aldı.25 Ekim 1881 tarihinde Malaga’da bir resim öğretmeni olan José Ruiz Blasco ile Maria Picasso’nun çocuğu olarak dünyaya geldi.

1918 yılında evlendiği balerin Olga Koklova ile, dekorasyon için gittiği İtalya’da tanışmıştı. Ayrıca bu İtalya yolculuğu klasik sanatın çarpıcı gücünü keşfetmesini sağladı.

Patlayan İspanya İç Savaşı (1936) ile birlikte kendisi Cumhuriyetçilerin tarafında oldu. Bu süreçte en çarpıcı eseri olan Guernica’yı yaptı. Cumhuriyetçilerin yenilgisi onu Fransa’ya göç etmesine sebep oldu diyebiliriz.

Fransa’da yaptığı kil ve seramik çalışmaları ise ününe ün katan çalışmalar oldu. Fakat çoğunlukla kendisi dünyaca ünlü tablolarından Guernica, Avignonlu Kadınlar gibi tablolarla tanımaktadır.

- Advertisement -

 

Yorum Yap

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin

Must Read

57. Altın Portakal Film Festivali İçin Geri Sayım Başladı!

Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından 3-10 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan 57. Altın Portakal Film Festivali için geri sayım başladı. T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın...