Özlenen Seriye Taze Soluk: Tom Bombadil’in Maceraları

Yüzüklerin Efendisi, sevenleri için modası asla geçmeyecek bir şarkı gibi. Seriyi ne zaman izlesem, sağda solda hakkında çizilmiş resimlere rastlasam, bir yerlerde kulağıma ezgileri çalınsa; anımsamaktan öte keyiflenirim. Elim okumaya kitap, gözüm izlemeye sahne arar. Bundandır ki Tom Bombadil’in Maceraları, sıcak çizimleri ve rengarenk kapağıyla gözüme çarptığında içeriğine bakılmaksızın -bahsettiği kişinin isminin geçmesi bile yeterliydi- alınmasına karar verildi.

Tom Bombadil, Üçlemenin kitaplarında yer alan ancak filme yansımayan bir karakter. Fazlasıyla kendine özgü tavırları, yaşamı, eğlenceli yanları var.

Tom, ilk olarak Yüzük Kardeşliği’nde karşımıza çıkar:

Yüzüklerin Efendisi’nin ilk kısmında, Frodo, Sam, Merry ve Pippin Kadim Orman’dan geçerken kötü niyetli İhtiyar Söğüt Adam’ın saldırısına uğrarlar. Şans eseri Tom Bombadil tarafından kurtarılırlar. Tom Bombadil, onlara saçma sapan şarkılar söyleyen, “yüksek tepeli, eski yıpranmış bir şapka ve şapkasının bandına uzun mavi bir tüy takmış” ve “kalın bacaklarında kocaman sarı çizmelerle paldır küldür yürüyen bir adam” gibi gelir “ya da öyle görünüyordu” diye de eklerler.” (s.7)

- Advertisement -

Filmlerde yer almayan ancak serinin okurları tarafından çok sevilen Tom Bombadil için ayrı bir kitap hazırlanmasına, ilginç bir istek üzerine karar verilmiş denebilir: Tolkien’in teyzesi Jane Neave, Ekim 1961’de Tolkien’e Noel hediyesi olarak armağan edilebilecek Tom Bombadil merkezli küçük bir kitap çıkarıp çıkaramayacağını soruyor. Tolkien de onu Tom Bombadil hakkında yazdığı bir şiire yönlendirerek o şiirin resimlenmesi halinde başarılı olacağını söyleyerek yanıtlıyor. Daha sonra bu fikir etrafında yazışmalar, derlemeler, çizimler yapılıyor ve şu an elimize ulaşmış olan kitabın hikâyesi örülüyor.

Kitap, Tolkien’in şiirleri ve bu şiirlerin açıklamalarından oluşuyor. Yalnızca Tom Bombadil ile değil, Tolkien’in farklı zamanlarda kaleme aldığı başka varlıklara ait dizelerle de karşılaşıyoruz. Nitekim kitap aslen “Tom Bombadil’in Maceraları ve Kırmızı Kitap’tan Başka Şiirler” ismiyle basılıyor.

Bilgi verme açısından beklentilerimi karşılayamasa da Tolkien evrenine başka bir kapıdan adım atmamı sağladığı için kitabı sevdim. Kitaptaki şiirlerden biri olan Gölge-Gelin bir hayli gönlümü çeldi diyebilirim:

Geceler gündüzleri kovalarken
yalnız yaşayan bir adam vardı
heykel gibi kıpırtısız otururken
hiç gölge düşürmezdi.
Beyaz baykuşlar tünerdi başına
kış vakti ay ışığında;
ölü sanarak gagalarını silerlerdi ona
haziran ayında yıldızlar altında.

Alacakaranlık parıltısında
grilere bürünmüş bir hanım geldi:
çiçekler bezeli saçlarıyla
bir an orada durup bekledi.
Adam uyandı, fırladı taştan
ve kırdı onu tutsak eden büyüyü;
ona sıkıca sarıldı, etine kemiğine bakmadan,
ve kadının gölgesine büründü.

Artık yürümez o kadın eskisi gibi
ne güneş, ne ay, ne yıldız altında;
yaşayıp gider günlerini
gece ile gündüzün olmadığı diyarda.
Ama senede bir mağaralar esnediğinde
ve uyandığında saklı şeyler
dans ederken şafağa dek birbirleriyle
tek bir gölge düşürürler.

Yorum Yap

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin

Avatar
Arşiv
Söylenti Dergi'de geçmiş zamanda yazar olan dostlarımızın eserleri bu hesapta arşivlenmektedir. Yazar onayı olduğu sürece kaynak göstererek kullanmak serbesttir.

Must Read

Amazon Prime Türkiye’deki En İyi Diziler

Amazon Prime Türkiye'nin yayın hayatına başlaması ile artık Netflix ve BluTV'ye alternatif olarak yeni içerikleri izleyebileceğiz. Fiyat politikası olarak Türkiye'nin en ucuz dijital yayını...