Otizmli Mucit : Temple Grandin

2010 yılında, hayatını konu alan film ile kendisine hayran bıraktıran Temple Grandin’i gelin yakından tanıyalım:

  Grandin’e henüz 2 yaşındayken otizm teşhisi konuluyor. Bununla birlikte doktoru, annesine “Çocuğunuz konuşmayacak, akıl hastanesine yatırılması gerek.” şeklinde kesin söylemlerde bulunuyor.

Nedir Bu Otizm ?

Kişinin etrafıyla sözel ve sözel olmayan şekilde uygun ilişki kuramaması şeklinde ifade edebileceğimiz gelişimsel bir bozukluktur. Genellikle ilk üç yaşta başlayıp hayat boyu devam eder.

- Advertisement -

Birkaç belirtisi :

– Aşırı hareketli ya da hareketsiz olmak

– Konuşmada gecikme

– Sarılma ve öpme gibi fiziksel temaslardan hoşlanmamak (Temple Grandin üzerindeki etkisine, filmde fazlasıyla değinilmektedir.)

Doktorun, Grandin hakkındaki kesin hükümleri karşısında annesi, durumu kabullenip geri çekilmiyor. Her ne olursa olsun kızının gelişimi ve eğitimi için gerekli mücadeleyi vermeyi sürdürüyor.

Kayda değer ilk aşama, annesinin onu yatılı bir liseye kaydetmek istemesi oluyor. Önceleri, Grandin’i başkalarına emanet etme konusunda büyük kaygı duysa da verdiği karar karşısında olumlu sonuçlar alıyor.

Grandin’in kendi potansiyellerini keşfetmesinde en büyük katkıyı ise fen bilgisi öğretmeni Bay Carlock sağlıyor.

“Filmde Temple Grandin ve fen bilgisi öğretmeni Bay Carlock.”

Liseden mezun olan Grandin, yaz tatilinde çiftlikte çalışmak için teyzesinin yanına gidiyor. Hayatının dönüm noktası olacak olan olaylar tam da burada gerçekleşiyor.

Büyükbaş hayvanları incelemeye ve onların duygularını anlamaya büyük ilgi duyuyor, Grandin. Onun deyimiyle, otistik bir birey olduğu için normal insanların aklına gelmeyecek detayları fark ediyor ve hayvanlar için en doğru olanı seçebiliyor.

Hayvanlara iğne vurulmadan önce bir sıkıştırma makinesiyle onların sakinleştirildiğini gördüğünde şaşkına dönüyor. Birkaç gün sonra yaşadığı gergin ve sinir anında sakinleşmek için soluğu o makinede alıyor ve kendi üzerinde deniyor.

“Temple Grandin, büyükbaş hayvanlar için kullanılan sıkıştırma makinesinde.”

  Şaşırtıcı bir biçimde sakinleştiğini ve rahatladığını fark eden Grandin, bunun sonucunda kendi sarılma makinesini icat ediyor. Makinenin sıkıştırma ve sarma etkisi, insanlar tarafından sarılmaktan hoşlanmayan Grandin ve otistik bireyler için iyileştirici bir güce dönüşüyor.

“Filmde Temple Grandin, kendi yaptığı sarılma makinesinin içinde.”

Sarılma Kutusu, Kucaklama Makinesi, Sarılma Makinesi” gibi farklı isimlerle adlandırılan bu tasarımın mucidi Temple Grandin’dir ve günümüzde de hâlen farklı amaçlara hizmet için kullanılmaktadır.

Grandin detaylı düşünme yeteneği sayesinde büyükbaş hayvanların kesime giderken izlediği yolu da, onları sakinleştirme amacıyla yeniden tasarlıyor.

Çite asılı bir palto, gölgeler, yerdeki bir çorap onları ürkütüyor. İnsanlar bu tarz şeyleri fark etmiyorlar.

“Temple Grandin’in tasarladığı dairesel yol.”

Kuzey Amerika’da büyükbaş hayvanların yarıdan fazlası, onun tasarladığı insancıl sistemlerle işlemektedir.

“Onlar bizim ihtiyaçlarımızı karşılıyor bu yüzden hepsine saygı borcumuz var.”

Otizm hakkında farkındalık yaratmak adına tüm dünyada dersler veren Temple Grandin, hâlen Colorado Devlet Üniversitesi’nde profesör olarak görev almakta.

2010 yılında “Dünyanın Her Türlü Akla İhtiyacı Var” adlı TED konuşmasında söyledikleri ise hepimizin kulağına küpe niteliğinde.

“otizmli bireyler bir şeye ilgi duyarlar. Odaklanılması gereken konular, o şeyler üzerinden anlatılmaya çalışılmalıdır.”

Tıpkı, fen bilgisi öğretmeni Bay Carlock’un ona hayvanlar üzerinden eğitim sunmaya çalışması gibi.

Her daim; farklı fakat az olmadığını vurgulayan Temple Grandin, hayatını konu alan bu filmi izlerken çok mutlu olduğunu ve iyi bir iş çıkardıklarını da konuşmasına ekliyor.

“Temple Grandin”

İlham veren bu güçlü kadını daha yakından tanımanızı ve mutlaka biyografik filmini izlemenizi tavsiye ederim. O farklı biri ama asla az değil.

Ayrıca Grandin’in, kendi yaşamını da referans göstererek yazdığı “Resimlerle Düşünmek” adlı kitabında otizm hakkında daha nitelikli bilgilere sahibi olabilirsiniz.

Kaynakça

https://www.uspto.gov/learning-and-resources/journeys-innovation/audio-stories/thinking-herd

https://www.medicalpark.com.tr/otizm-nedir-belirti-ve-tedavi-yontemleri-nelerdir/hg-1743

Yorum Yap

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin

Ece Özer
Ece Özerhttp://hayalleregidenyolum.com
hayat boyu öğrenci kalmayı hedefleyen bir iletişimci

Must Read

Filme Uyarlanan 10 Gerçek Hayat Hikayesi

Çoğu zaman vakit öldürmek için film izleriz ama bazıları bizi fazlasıyla etkiler hatta bir şeyler öğretir. Bu listedeki biyografik filmlerin bazılarından bir şeyler öğreneceğiz...