Ormanı Anlatan bir Netflix Dizisi: Green Frontier

Kolombiya yapımı Netflix dizisi Green Frontier, son zamanların en derin konulu yapımlarından bir tanesi. Aslında dizi sıradan bir polisiye gibi başlıyor. Ancak yerlilerin hikayesine giriş yapılması ile çok boyutlu bir hal alıyor. Paralel zamanlar hatta paralel evren kavramları diziye ekleniyor.

Son zamanlarda başlayan İspanyolca dizi akımı hızla sürüyor. Green Frontier’ın felsefi derinliği olması onu bu konulara merakı olanlar için de oldukça iyi bir dizi yapıyor. Dizinin ana odak noktasını yerlilerin bilgeliği oluşturuyor. Modern dünyada oldukça tartışmalı olan bu konu üzerine pek çok belgesel bulabilirsiniz. Bu dizide antik bilgeliğin koruyucu olan kabile ile bu bilgeliği ele geçirmek isteyenler arasındaki savaş anlatılıyor. Ormanda doğmuş ama daha sonra güvenliği için uzaklara götürülmüş genç dedektif, kendini olayların merkezinde buluyor.

Dedektif Helena, ormana geldiğinde bir çeşit ritüele kurban gitmiş bir yerli kadının cinayetini araştırıyor. Ushe isimli bu kadını araştırdıkça onun bir çeşit şifacı olduğu ve ormanın bilinciyle bağlantı kurabildiği ortaya çıkıyor. Helena’nın annesi daha önce ormana bitkileri araştırma için gelmiş. Dedektif Ushe’yi araştırdıkça kendi geçmişiyle ilgili de bilgiler buluyor.

Ormanın kalbi, yaşayan ve bilinçli bir sistem olması da dizide vurgulanıyor. Kadınlar doğa ile bağlantıya sahipler. Antik çağdaki inançlara da pek çok gönderme var. Antik bilgeliğin modern dünyayı bile değiştirme gücü olması, bu gücü arzulayan kişilerin ormanı araştırmasına neden oluyor. Öldürülen kadın Ushe, bu gücün anahtarlarından biri olarak görülüyor.

- Advertisement -

Dizi ilerledikçe bir başka döneme ait göndermeler görüyoruz. İkinci Dünya Savaşı sonrası Güney Amerika’ya kaçan Naziler ile ilgili pek çok efsane vardır. Green Frontier’ da benzer bir konuya değiniyor. Nazi araştırmacılar ormanı incelemeye geldiklerinde bu büyük gücü keşfediyor. Helena, bir cinayet davasını çözmeye geldiği ormanda kendini bir zihinsel savaşta buluyor.

Öte yandan Yua isimli bir bilge de kabilesi ile birlikte bu savaşta ormanı korumak için savaşıyor. Açıkçası yerlilerin tasviri çok başarılı olmuş. Yine de Yua fazlasıyla fantastik bir figür gibi duruyor. Tabi çok boyutlu bir dizide bu durum normal karşılanabilir. Yua’nın kabilesi de ormandaki diğer kabilelerden farklı. Özel bir görevi olan bilgeliği korumakla görevli bir kabile olarak karşımıza çıkıyorlar.

Dizinin oldukça ilginç konusuna rağmen yine de eksik tarafları var. Bazı sahneler gereksiz uzun olmakla birlikte konuya ilgisi olmayanların bazı sahneleri anlaması da zor görünüyor. İzleyiciye yeterli açıklama çoğu zaman yapılmamış.Bunun da ötesi zaman çizgisi çok dağınık. Bu yüzden takip etmekte zorlanabilirsiniz. Yine aynı şekilde Helena pek çok kişinin hedefi olmasına rağmen aksiyon kısmı da tatmin edici değil.

İkinci önemli nokta aynı anda çok fazla konuyu anlatmaya çalışmaları olmuş. Çünkü çoğu hikaye yeterince işlenememiş. Yerliler, kadınlar tarikatı, kaçakçılar ve Naziler arasında sürekli atlamalar oluyor. Aslında bunlarının hepsini anlatabilmek için daha uzun bir sezon yapmalaraı ya da sonraki sezona bırakmaları gerekiyordu. Ama mini dizi olarak düşünüldüğünden ve sonraki sezon belirsiz olduğundan bu yola gidilmemiş. Örneğin Ushe’nin cinayetinden kopuyorsunuz ve başka bir olaya odaklanıyorsunuz. Sonra bu yeni olay çözülmeden Ushe’nin cinayetine geri dönülüyor.

Bunların dışında Güney Amerika yapımlarındaki klişeler de var ama rahatsız edici düzeyde değil. Kadın polisin taşraya gelmesi, yerel polisle çatışması gibi unsurlar diğer İspanyolca dizilerde de sıkça görülüyor. Bunlara rağmen Green Frontier konusu itibariyle daha özgün. Eğer yerli kabilelerin sırları, yaşlıların bilgeliği gibi konulara meraklıysanız kesinlikle bu diziyi izlemelisiniz. Ancak polisiye ya da aksiyon öğeleri beklememelisiniz.

Yorum Yap

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin

Must Read

Dönemine Damga Vurmuş Beş Usta Sanatçı

Pablo Picasso, Tarsila do Amaral, Salvador Dali, Frida Kahlo ve Remedios Varo'yu kapsayan beş usta sanatçıyı çocukluklarıyla, kariyerleri ve eserleriyle sizlere tanıttık. 1. Pablo Picasso Pablo...