Órbita 9 – Bilimkurgu, Aşk ve Distopya

Son dönemde başarılı işler çıkartan İspanyol Sineması, yeni türlerde denemeye başladı. İlerleyen yıllarda Órbita 9 gibi daha çok İspanyol yapımı bilimkurgu görebiliriz. Aynı zamanda Netflix’te İspanyolca filmlere yatırım yapmaya başladı. Bu durum İspanya ve Güney Amerika sineması için bir fırsata dönüşebilir.

Órbita 9, konusu itibariyle sosyal eleştiri içeriyor. Yakın bir gelecekte dünya çevresel felaketlerle yüzleşmektedir. Bu yüzden insanlık başka gezegenlere yerleşmenin yollarını aramaktadır. Ne yazık ki yolculuk çok uzun sürmektedir ve yolcuların hayatlarının yarısını uzay gemisinde geçirmeleri gerekmektedir.

Filmin başrollerinde Clara Lago ve son dönemin popüler oyuncularından Alex Gonzales yer alıyor. İki oyuncu da naif karakterler canladırmış ve izleyiciye etkileyici bir performans sunmuş. Filmin ilk yarısı daha yavaş ve gizemli iken ikinci yarıdan itibaren daha heyecanlı hale geliyor. Yine de diğer bilimkurgulara oranla daha duygusal bir film olmuş.

Filmin ana karakteri Helena, bir uzay gemisinde doğup büyümüş ve gençlik yıllarını gemide tek başına geçirmiş. Ailesinin ölümünün ardından Helena’nın tek amacı yolculuğu tamamlamak olmuş. Çünkü onun yeni bir hayata başlamasının ailesinin son isteği olduğuna tamamen inanmış. Derken geminin oksijen sisteminin kontrol zamanı yaklaşıyor. Bu bir mühendisin gemiye gelmesi demek. Helena, annesi ve babası dışında ilk defa bir insan göreceği için çok heyecanlanıyor. Ve bunun biriyle yakınlaşmak için tek fırsatı olduğunu düşünüyor.

- Advertisement -

Gemiye gelen Robot Mühendisi Alex ise Helena’dan uzak durmak için herşeyi yapıyor. Ancak bu mesafeli tavır ikilinin yakınlaşmalarına engel olamıyor. Bu ilişki Alex’i zor bir seçimler yapmaya itiyor.

Filmin oldukça güçlü bir mesajı var. Uzaktan bakıldığında tek bir insanın hayatı çoğunluğun faydası ile kıyaslandığında değersiz gözükebilir. Ancak o insanı tanımaya başladığınızda işler değişmeye başlar. Alex’in geçirdiği süreç ve ahlaki ikilemler filmde başarılı şekilde işlenmiş.

Alıştığımız bilimkurgu temalarını işlemesine rağmen Órbita 9, seyirciyi etkilemeyi başarıyor. Sadece filmin atmosferi izleyiciyi biraz bunaltıcı bulunabilir. Zaten durağan ilerleyen film karanlık çekimleriyle daha da kasvetli hale gelmiş. Buna rağmen senaryosunun derinliğiyle biraz dengeleniyor. Film sürekli yeni konular açarak izleyicinin ilgisini canlı tutuyor.

Yorum Yap

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin

Must Read

Filme Uyarlanan 10 Gerçek Hayat Hikayesi

Çoğu zaman vakit öldürmek için film izleriz ama bazıları bizi fazlasıyla etkiler hatta bir şeyler öğretir. Bu listedeki biyografik filmlerin bazılarından bir şeyler öğreneceğiz...