Onur Ünlü’nün İtirazı: Hesabım Var!

Öykünün ne olduğunu bilmeden, önce kim olduğunu bilmek gerekir. Onur Ünlü’nün itirazı, Selman Bulut karakterinin kim olduğundan geçiyor.

SELMAN BULUT KİM ? 

Onur Ünlü’nün karakter tasarımda yer alan Selman Bulut’un hikayesi bir hayli karışık görünüyor. Selman Bulut, imam olmakla beraber bağlama çalıyor; eski boksör, satranç tutkunu ve antropoloji okumuş birisi olarak karşımıza çıkıyor.

Onur Ünlü bu duruma şöyle açıklık getiriyor: ”Yani bir imam ama nasıl analatik düşünebiliyor, çünkü satranca çok meraklı. Başı belaya girdiğinde nasıl çözüyor, çünkü boks biliyor. Verili din anlayışına itiraz edebilmesi de antropoloji bilmesiyle alakalı.” olduğunu dile getiriyor.

- Advertisement -

Sinema da bize benzeyen ama biz olmadığımız karakterler izleriz; katarsis bu paradokstan beslenir. Onur Ünlü, bu paradoksu Selman Bulut karakteri üzerinden açığa çıkarıyor. Bir imamın çeşitli konularda bilgisinin olması, bu bilgiler ışığında dedektif gibi suçluların izlerini sürmesi gibi çeşitlilik yaratarak izleyicilerine, Selman Bulut ile ”İtirazım Var” diyor.

 

Onur Ünlü İtirazım Var (2014)

 

Sinopsis: Selman Bulut’un imamlık yaptığı camide işlenilen cinayet, hesabına kirli bir paranın bulaşmasına kadar yol açar. Karanlık bir cinayetin ortasında kalan Selman Bulut, cinayeti aydınlatmak ve kendisini temize çıkarmak için dedektif gibi suçluların izini sürer.

Filmin ana karakteri, yani dedektif/imam olan Selman Bulut’a, Serkan Keskin hayat veriyor. Onur Ünlü, Selman Bulut karakterini sıradışı, mizah yönü ağırlıklı bir polisiye filmi olarak izleyice sunuyor. Aslında hikaye tek bir karakter üzerinde toplanıyor ve yardımcı karakterlerin hikayesi ile destekleniyor. Selman Bulut’un birçok farklılığının olması, özellikle cinayetleri kriminal tekniklerle değil de sezgileriyle sonuca ulaştırması, Selman Bulut’un itirazlarını ve vaaz konularını şekillendiriyor.

İnsan sadece suçluken kaçmaz. Bazen suçlandığın için de kaçarsın; ama bir kere kaçmaya başladıysan bir şeyleri de muhakkak kaçırırsın elinden. Bazen gençliğini kaçırırsın, bazen geleceğini, bazen de aklını…   İtirazım Var filminden.

Ebuzer Gıfari’nin dediği gibi: ” Geceyi aç geçirip de kılıcına davranmayanın aklından şüphe ederim.”  İtirazım Var filminden.

 

Onur Ünlü Hesabım Var (2020)

Yönetmen Onur Ünlü, İtirazım Var filminin devamını çekeceğini seyircilerine duyurmuştu. Senaryosunun hazır olduğunu dile getiren Ünlü, çeşitli nedenlerden ötürü Selman Bulut’un hikayesini roman olarak karşımıza çıkardı.

Hazır bir senaryodan, romana dönen bir çalışmanın pek alışıldık bir durum olmadığını, senaryonun edebi bir metin değeri taşımadığı için ikisinin çok farklı çalışmalar olduğunu söyleyebilirim.

Bu iki farklı çalışma aslında bize Selman Bulut’u daha yakından tanımamıza fırsat sağlıyor. Sinemada her şeye açıklık getirmek imkansızken, romanın içinde okuyucuların hayal dünyasına girmek bir yazar için daha elverişli bir ortam sağladığını söyleyebilirim.

Selman Bulut, Hesabım Var romanında kendisini ‘Yanlız Realist’ olarak tanıtıyor. İmamlıktan zorunlu istifasını veren Selman Bulut, bağlaması ile birlikte yeni bir hayata adım atıyor. Laleli’de Ahtapot Pavyon’da işe başlayan Selman Bulut, pavyonun çalışanı olan Buse’nin intihar etmesiyle, İtirazım Var’dan bildiğimiz dedektif imamı daha yakından tanıyoruz.

Selman Bulut’un yeni hayatı, İtirazım Var’dan kaldığı yerden; intiharların, cinayetlerin, suç şebekelerinin peşinden koşmakla geçiyor.

Selman Bulut, dünyadaki her şeyin nasıl olup da böylesine karmaşık haller alabildiğini bir kez daha düşündü. Altı üstü yetmiş sene kalacağımız bu gezegende huzur içinde yaşayabilmek için insan gibi oturup bir asgari müşterek temin etmek, niye bu kadar zordu?Halbuki Zen Budistlerin söylediği gibi, her şey çok basit değil miydi: Karnın açıkınca yemek yerdin, uykun gelince uyurdun. (Hesabım Var, sayfa 267)

Onur Ünlü, her ne kadar İtirazım Var’dan devamla Hesabım Var dediyse de film ile roman arasındaki hikayelerin birbirine bağlı bir seri olmadığı görülüyor. Roman okunduktan sonra da film izlenilebilir. Yazarken beslenilen havuzun daha dolu olduğunu fakat sinemaya taşındığı zaman havuzun suyunda azalmaların meydana geldiğini söyleyebilirim.

Ey Cemaat!

Selman Bulut’u nasıl bilirdiniz: İtirazıyla mı, Hesabıyla mı ?

 

 

 

 

 

 

 

Yorum Yap

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin

Batuhan Amaç
Batuhan Amaç
İyiler ilk görüşte tanınmaz.

Must Read

Evlerinize Gidip Tüm Kitaplarınızı Yakın:Neden Fahrenheit 451 Okumalıyız?

Kişiyi bilgiye ulaştıran her şeyin yakıldığı hatta bunları yakmanın bir zevk olduğu bir dünyada düşünmek ve okumak isteyenler bunun bedelini nasıl ödeyebilir? İyiliği ve güzelliği görmezden...