Onur Akyıl’dan bir Nâzım Hikmet kitabı; “Anlamı Örgütleyen Ozan”

Dede adı Nâzım, baba adı Hikmet olan şairimiz Nâzım Hikmet Ran, 1902 yılının Ocak ayında dünyaya geldi. Henüz ilkokul çağındayken ilk şiir denemesini yapan Nâzım, 21 yaşındayken memleketinin resmen “Türkiye Cumhuriyeti” oluşuna tanıklık etti ve siyasal fikirleri kemikleşmeye başladı.

Oldukça çetrefilli bir yaşam süren Nâzım Hikmet, 20. Yüzyıl’da ülkemize gelen en kıymetli aydınlardan biridir. Bunun içindir ki hakkında onlarca kitap yazıldı, yaşamı farklı merceklerden ele alınıp sinemaya, tiyatroya uyarlandı. Son olarak, şair Onur Akyıl tarafından “Anlamı Örgütleyen Ozan” ismiyle 110 sayfalık bir kitap yazıldı ve bize de bu büyük ozanı bir kez daha tanımak fırsatı doğdu.

Gerekli Kitaplar tarafından basılan “Anlamı Örgütleyen Ozan“ın arka kapağından;

- Advertisement -

“İnsanlar, okurlar, edebiyatçılar, komünistler her Nâzım dediklerinde hep başka bir şeye gönderme yaparlar. Nâzım’ın kendisine dönen, kendisine erişen göndermeler ise aslında hiç de ilginç olmasa da ilginçtir, ilginç olduğu düşünülebilir; böyle söylenir.

Böylelikle süren şey Nâzım’dan çok, politik olandır aslında, sağlanan budur. Dolayısıyla Nâzım’ın bunu hak edip etmediğine hep yeniden bakmak gerekir. Bu anlamda yapılmış bir çalışmadır bu; bir biyografidir elbette, bir Nâzım biyografisidir. Fakat açık olan başka bir şey var ki, biyografi çalışmalarında genel olarak ele alınan, üzerine çalışılan ismin hayatından, yaşamının önemli noktalarından ya da ayrıntılarından bahsedilirken yaşamayan bir şey çıkar ortaya; yaşanmamış gibi duran bir hayat. Kuru bilgiler, seçilmekte ve istiflenmekte zorlanılmış ayrıntılar, durup dururken üzerine gidilen ve neredeyse ele alınan ismin hayatıyla yakından uzaktan ilgisi olmayan başka başka meseleler… Kısacası, gerçekten de biyografi en zor çalışma türlerinden biridir hele ki söz konusu Nâzım gibi bir isim olduğunda.”

Yorum Yap

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin

Avatar
Arşiv
Söylenti Dergi'de geçmiş zamanda yazar olan dostlarımızın eserleri bu hesapta arşivlenmektedir. Yazar onayı olduğu sürece kaynak göstererek kullanmak serbesttir.

Must Read

Filme Uyarlanan 10 Gerçek Hayat Hikayesi

Çoğu zaman vakit öldürmek için film izleriz ama bazıları bizi fazlasıyla etkiler hatta bir şeyler öğretir. Bu listedeki biyografik filmlerin bazılarından bir şeyler öğreneceğiz...