ÖDÜLLÜ YAZARLIK SİSTEMİ NEDİR

Söylenti Dergi olarak yazarlarımızı motive etmek ve okurlarımıza daha iyi bir deneyim sağlamak adına 2020 yılı ile birlikte “Ödüllü Yazarlık Sistemi”ni uygulamaya döktük.

Ödüllü yazarlık sisteminde, aşağıda ipuçları vereceğimiz algoritma sayesinde her ay bir yazar ya da kategori yazarımız sürpriz hediyeler kazanacak. Halihazırda bizimle birlikte olan yazarlarımızın yanı sıra, okurlarımız da başvuru yaparak yazarlarımızın arasına katılabilir, topladıkları puanlarla sürpriz ödüllerin sahibi olabilir!

NASIL YAZAR OLUNUR

Söylenti Dergi’de yazar olmak için yapmanız gerekenler çok basit! Aşağıdaki butona basarak içerik yazarlarımızın arasına katılmak için minik formumuzu doldurmanız ve örnek içerik göndermeniz yeterli!

Örnek içerik gönderirken bunlara mutlaka dikkat etmelisiniz;

• Hazırladığınız içerik soylentidergi.com adresinde yayınlanan; haber, inceleme türlerinde, kültür – sanat, kitap inceleme, sinema, müzik, tarih kategorilerinde olmalıdır.
• Hazırladığınız içerik, şiir, öykü, deneme türlerinde olmamalıdır. Bunun için yazı alım tarihlerini sosyal medyamızda takip etmelisiniz.
• Hazırladığınız içerik, hiçbir editöryal düzenlemeye ihtiyaç duymayan, yayına hazırlanmış kadar kusursuz olmalıdır.

Eğer tüm formu eksiksiz doldurup üstteki dikkat etmeniz gereken içerik hazırlama kurallarına dikkat ettiyseniz çok büyük ihtimalle aramızda olacaksınız!

Artık form doldurmadan, doğrudan aşağıdaki bağlantı ile üyeliğinizi oluşturabilir, yazılarınızı onaya gönderebilirsiniz!

PUANLAMA NASIL YAPILIYOR?

İlgili resimSöylenti Dergi’de yazar olduktan sonra puanlama sistemine katılım sağlayabilmek için en az 4 yazı yazmış olmanız gerekmektedir. 4 yazınız yayınlandıktan sonra;

Yazdığınız son 4 yazının birbirleri arasında geçen süre ve yazdığınız yazının, puan hesaplama gününe kadar almış olduğu okunma ve yazı uzunlukları; gizli formülümüzde çarpılır, bölünür, sıra dışı matematiksel işlemlere sokulur ve sonunda puanınız ortaya çıkar. Bu puan eğer tüm yazarlardan yüksekse birinci olur, ödülleri kazanırsınız. Puan listesi yazarlar ile paylaşılır, okurlarımız ile de sadece ilk üçe giren yazarlarımız paylaşılır. Sosyal medyada ve web sitemizde, ilk üçe giren yazar arkadaşlarımızı bağıra bağıra duyururuz.

SORABİLECEĞİNİZ SORULAR

Yazar olmak için tam olarak ne yapmalıyım?
 • Yazar olmak için soylentidergi.com/ekibe-katil sayfasında yer alan “İçerik Yazarlığı” başvuru formunu doldurmanız gerekmektedir.
 • Yazar becerilerinizi görebilmek adına mutlaka daha önceden başka bir mecrada yazdığınız ya da bizim için hazırladığınız bir yazı örneği sunmanız gerekmektedir. Sunacağınız yazı;
  • Öykü, şiir, deneme türlerinde olmamalıdır.
  • Sitemizde yer alan kategorilerden en az birine hitap ediyor olmalıdır.
  • Sitemizdeki diğer yazılar gibi “ben” dilinde değil, edilgen yapıda ya ya “biz” dilinde yazılmalıdır.
  • Ağır eleştiri, küfür, argo, üçüncü şahıs veya şahısları hedef almamalıdır.
Puanlamayı tam olarak neye göre belirliyorsunuz?

Coca – Cola formülüne oldukça yakın bir algoritma kullandığımız için bunu sizlerle malum şirket yüzünden paylaşamıyoruz fakat dikkat etmeniz gereken konulardan bahsedebiliriz!

Söylenti Dergi İçerik Yazarı olduktan sonra eğer gözünüz puan listesinin birinci sırasındaysa;

 • Yazılarınızın yayınlanma süresi arasında 10 günü geçtiyseniz skorunuzda bir miktar düşme yaşanıyor. 10 günü geçmemeye dikkat etmelisiniz.
 • Yazılarınızın yayınlanma süresi arasında büyük farklılıklar varsa bu farklılıkları düzeltmelisiniz. Örneğin ilk yazınız ile ikinci yazınız arasında 2, ikinci yazınız ile üçüncü yazınız arasında 18 gün fark varsa, bu farkın ortalaması 10 olsa bile, tam 10 günde bir yazı yazan kullanıcılarımız daha avantajlı konumda olacaklardır. Fakat 10 günden daha kısa sürede sürekli içerik üreten kullanıcılarımız elbette daha yüksek puanlar alacaktır.
 • Yazılarınızın okunma sayısı da oldukça önemli. Fakat bununla ilgili açıklamayı bir alttaki soru cevap kısmında yapacağız.
Yazdığım yazılar az okunuyor ne yapmalıyım?

Eğer yazdığınız yazılar az okunuyor, az ilgi görüyor ise şu soruları yazınıza sormalısınız;

 • İnsanların seni okumaya ihtiyacı var mı?
 • İnsanların bu bilgiye ihtiyacı var mı?
 • İnsanlar bu yazıyı okuduktan sonra paylaşır mı?
 • Aşırı kısa mı yoksa aşırı uzun mu? Tadında bir yazı mı?

Eğer bu soruları sorduktan ve düzeltmeleri yaptıktan sonra bir de şu soruları kendinize sormalısınız;

 • Bu yazıyı kendi çevremde paylaştım mı?
 • Bu yazı gündeme yakın bir yazı mıydı?
 • Bu yazıyı hazırlarken gerçekten bu konu hakkında donanımlı mıydım?

Bu soruları sorduktan ve kendi çözüm yöntemlerinizi tükettikten sonra hala sorun yaşıyorsanız, sorun sizde değil bizde…

Okunma sayısını sayfayı yenileyerek arttırabiliyorum, puanım yükselir mi?

Kısa cevap: HAYIR

Açıklama: Puanınızın artması için okunma sayınızın yüksek olması gerekiyor evet. Fakat bu okunma sayılarını sitenin sayacından değil Google Analytics adı verilen analiz programından takip etmekteyiz. Bu sayede dilediğiniz kadar sayfa yenileseniz de, orada 1 milyon yazsa da, eğer Google Analytics’te 15 okunma yazıyorsa biz burayı baz alacağız.

Yazılarımı puanlamanın yapılacağı güne yakın yayınladım, puanlarımı bir sonraki aya aktaramaz mıyım?

Puanlarınızı bir sonraki aya aktaramazsınız fakat bizim mükemmel ötesi algoritmamız sayesinde, yazınızın okunma sayısı, puanlamaya kalan süre üzerinden hesaplanarak algoritmaya eklenecek. Bu sayede daha adil bir ödül sistemi kuracağız.