Nuri Bilge Ceylan’ın Yeni Filmi: Kuru Otlar Üstüne

Koza filmiyle sinemaya giriş yapan Nuri Bilgi Ceylan farklı dallarda çektiği filmleriyle parlak başarılara imza atarak birçok dalda ödül kazanmıştır. En son olarak Ahlat Ağacı filmine imza atan Ceylan yeni filminin ismi ise “Kuru Otlar Üstüne”.

12 Punto TRT Senaryo Günleri’nde bu yıl itibariyle her yıl Türkiye sinemasının ustalarından birine “Ustaya Saygı TRT Ortak Yapım Ödülü” verilecek. Ustaya Saygı TRT Ortak Yapım Ödülü’nün ilkinin sahibi bu yıl Nuri Bilge Ceylan olacak. Bu vesileyle TRT 12 Punto, Twitter hesabından yayınlandığı bir paylaşımda Nuri Bilge Ceylan’ın yeni filminin isminin Kuru Otlar Üstüne olduğunu açıklama yapılarak belirtildi. Film dışında oyuncu kadrosu ve diğer bilgiler hakkında henüz açıklama yapılmadı.

Nuri Bilgi Ceylan;

Sinemaya Koza adlı kısa filmiyle adımını atan Ceylan bu filmiyle, Cannes Film Festivaline katılma başarısını gösterdi. Ceylan 1997’de ilk uzun metrajlı filmi olan ve başta Berlin Film Festivali olarak pek çok dünya festivalinde gösterilen üç bölümlü, otobiyografik ve pastoral Kasaba filmini, 1999 yılında da bir meta-film olan ve ilk iki filmdeki otobiyografik izleği sürdüren ve büyük başarı kazanan Mayıs Sıkıntısını çekti.

- Advertisement -

2002 yapımlı dram filmi Uzak  Altın Palmiye ödülünden sonra festivalin ikinci önemli ödülü olan Büyük Jüri Ödülünü almıştır. Dördüncü uzun metrajlı filmi olan İklimler, 2006 Cannes Film Festivali’nin yarışma bölümüne kabul edildi. Dijital görüntü teknolojisiyle kotarılarak  kendisinin görüntü yönetmenliğini üstlenmediği ilk filmi olma özelliğini de kazandı. Filmin bir diğer önemli özelliği ise, Nuri Bilge Ceylan’ın  kamera önüne geçerek, eşiyle başrolleri paylaşmış olmasıdır.

2008 Cannes Film Festivali’nde Üç Maymun filmiyle “En İyi Yönetmen Ödülü”nü aldı. 64.Cannes Film Festivalinde Bir Zamanlar Anadolu’da filmiyle Büyük jüri ödülüne layık görüldü.Nuri Bilge Ceylan’in “Kış Uykusu” isimli filmi 2014 yılında 67. Cannes Film Festivali’nde büyük ödül olan Altın Palmiyeye layık görüldü.

Yorum Yap

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin

Must Read

Evlerinize Gidip Tüm Kitaplarınızı Yakın:Neden Fahrenheit 451 Okumalıyız?

Kişiyi bilgiye ulaştıran her şeyin yakıldığı hatta bunları yakmanın bir zevk olduğu bir dünyada düşünmek ve okumak isteyenler bunun bedelini nasıl ödeyebilir? İyiliği ve güzelliği görmezden...