Gece Modu

Ülkemizde 9 Aralık 2016 tarihinde vizyona giren filmin öyküsü Austin Write’a ait. Tom Ford’ un yönetmenliğini yaptığı filmin başrollerini Amy Adams (Susan Marrow) ve Jake Gyllenhaal (Edward Steffeld) paylaşıyor.  Film oldukça dikkat çekici bir giriş sahnesiyle karşımıza çıkıyor. Giriş sahnesinde tüm çıplaklığıyla dans eden kilolu kadınlar  ilk bakışta tuhaf karşılanabilir ancak daha sonrasında Tom Ford’un moda dünyasından sinemaya yönelmesiyle birlikte toplumda kabullenilmiş güzellik algısının dışına çıkmaya çalıştığı anlaşılabiliyor.

Filmde ki karakteri Susan Marrow olan Amy Adams’ın rolü ikinci eşi tarafından aldatılan soğuk bir kadın. Susan’ ın geceleri uyuyamadığı önemli bir detay çünkü ilk eşi ona bu özelliğinden dolayı “Nocturnal Animals (Gece Hayvanları)” ismini takıyor.

Filmin konusu Susan’ ın eski eşi  Edward Steffeld (Jake Gyllenhaal) tarafından yazılmış bir kitabı, Susan a ithaf ederek ona göndermesiyle başlıyor. Filmin ilgi çekici kısmı da bu dakikalardan sonra başlıyor. Susan a gönderdiği kitapta Edward, Susan ile yaşadığı kötü olayları farklı bir bakış açısıyla kaleme alıyor ve bu durum Susan’ ı derinden etkiliyor. Yazılanların etkisiyle kabuslar gören Susan, kitaptan fazlasıyla etkilenerek bunu günlük hayatına olumsuz bir biçimde yansıtıyor. Kitapta geçen konu bana kalırsa tek başına bir film özelliği taşıyor. Kitapta geçen konu filmin tamamını kapsasaydı daha çok izlenen bir film olurdu şüphesiz. Ancak iki konunun birlikte işlenişi de göze fazla batan bir detay değil. Susan’ın gündelik yaşantısına daha az yer verilseydi, daha çok keyif verebilirdi. Elbette konunun işlenişi ve biz seyircilere yansıması kötü değildi.

Dev Lotr Testi

Kitapta geçen konuda komiser Bobby Andes rolüyle izlediğimiz Michael Shannon’ un oyunculuğu çok başarılıydı. Filmi zirveye taşıyabilecek performanslar iki rol canlandıran Jake Gyllenhaal ve Michael Shannon idi. Filmin bir özelliği de yardımcı oyuncuların üst düzey performanslarıydı ki Aaron Johnson, Altın Küre Sinema dalında En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü’ne layık görüldü. Aynı zamanda Aaron Johnson, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Oscar adayı.

Bana kalırsa, üç ayrı zaman diliminde geçen  filmin tek problemi bu zaman dilimlerinin ayırımını pek aktaramamasıydı. Örneğin Susan’ ın gençliğinin gösterildiği bir sahnede yaşlılığıyla arasındaki tek farkın Amy Adams’ ın  hafifletilmiş makyajı  olmamalıydı.

Filmi fazlasıyla merak ile beklemiş olmamın ardından, vizyona girdiği hafta izlediğim Nocturnal Animals benim beklentilerimi çoğunlukla karşıladı. Filmi beğenmiş olmam ile birlikte izlemenizi de tavsiye ederim.

 

   Amy Adams – Susan Marrow

 

  Jake Jake Gyllenhaal –  Edward Steffeld

 

 Michael Shannon – Bobby Andes

 

 Aaron Johnson – Ray Marcus

CEVAP VER

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin