Nietszche Ağladığında – Film İncelemesi

Biyografi ve dram konulu olan film 2007 yılında gösterime girmiştir. Senaryosunu Pinchas Perry ve Irvin D. Yalom yazmıştır. Yönetmenliğini ise yine Pinchas Perry yapmıştır. Başrollerinde Ben Croos (Dr. Breuer) ve Armanda Assante (Nietszche) oynamıştır.

Kendini kendi alevinde yakmaya hazır olmalısın. Önce kül olmadan nasıl yeni olabilirsin.”

Nietszche üniversitede profesör olduğu zamanlarda sürekli olarak Tanrı’dan bahseder ve ”hepimiz Tanrı’yı öldürdük” der. Bu konuşmalarını dinleyen kitle sayısı giderek azalmaya başlamıştır. Bu dönemde Salome isimli bir kadınla tanışır ve ona aşık olur. Nietszche Salome’den kendi aşkına karşılık bulamamıştır ve bunun sonucunda neredeyse kadınların hepsine düşman olmuştur. Salome Nietszche’yle birlikte vakit geçirdiği zamanlarda Nietszche’nin çektiği şiddetli baş ağrılarından rahatsız olmuştur ve Dr. Breuer ile görüşme ayarlamıştır. Dr. Breuer’e Nietszche’nin rahatsızlığından söz eder ve aynı zamanda bir ümitsizlik içinde olduğundan bahseder. Nietszche’yi hayatının yaşanmaya değer olduğuna inandırmasını ister eğer yapmazsa Nietszche intihar edecektir. Dr. Breuer yakın arkadaşı olan Sigmund Freud ile durumu tartışır. Nietszche’nin kitaplarını okuması tedaviyi kabul etmesine etken olur.

Dr. Breuer Nietszche’nin yaşadığı ümitsizlik, bunalım durumunu anlatmasını sağlamalıydı. Kendisinin onu tedavi etmesi sonucunda onun da kendisini tedavi etmesi teklifini sundu. Dr. Breuer tedavinin psikolojik rahatlama olduğuna Nietszche’yi ikna eder ve yaklaşık bir ay boyunca karşılıklı olarak birbirlerini tedavi ederler.

“Dostlarımız olacak ve olması gerektiği  gibi birbirimize yabancı olacağız. Sanki ondan utanmamız gerekiyormuş gibi gerçeği saklamak ve örtmek istemeyiz. Her birinin kendi hedefi ve rotası olan iki gemiyiz biz.”
- Advertisement -

Tedavi devam ederken Dr. Breuer annesiyle aynı ismi taşıyan hastası Bertha ile arasında geçenleri anlatır. Annesini küçük yaşta kaybetmesinden dolayı annesine olan aşkını hastasında armıştır. Durumun vahim bir hale gelmesi sonucunda Freud’dan kendisini hipnoz etmesini ister. Hipnoz sonucunda olayların nasıl gelişeceğini görür ve ailesine, çocuklarına ne kadar uzak olduğunu fark eder. Adeta bir aydınlama yaşar. Aslında kendisi Nietszche’nin etkisi altında kalmıştır.

Aralarındaki dostluğa güvenerek Dr. Breuer tedavinin Salome tarafından teklif edildiğini anlatır. Yaşadığı şeyler sonucunda Nietszche ağlamaya başlar. Aslında bu ağlayış ona göre bir ferahlama şeklidir. Artık her şey gün yüzündedir. 

Yorum Yap

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin

Avatar
Arşiv
Söylenti Dergi'de geçmiş zamanda yazar olan dostlarımızın eserleri bu hesapta arşivlenmektedir. Yazar onayı olduğu sürece kaynak göstererek kullanmak serbesttir.

Must Read

Atiye 2. Sezon İncelemesi

Atiye, ilk açıklandığı günden beri merak uyandıran, oldukça ilgimizi çeken bir yapım olmayı başarmıştı. Atiye 2. sezon incelemesine başlamadan önce hem karakter gelişimlerini hem...