Netflix’ten Bakış Açınızı Değiştirecek Enteresan Belgeseller 

Dünyanın birçok farklı halini gösteren bu belgesellerde kayıp insanlardan tarikatlara, cinayetten soygunlara kadar insanlığın binbir çeşitteki halini görebileceğiniz sarsıcılıktaki bu yapımları izledikten sonra bir süre etkisinden çıkamayacaksınız.

Kaplan Kral: Cinayet,Kargaşa ve Delilik

Belgeselle ilk karşılaştığınız an, kaplanların ve diğer büyük kedi türlerinin eğitimi üzerine bir belgesel olduğunu zannedebilirsiniz. Ama tam olarak öyle değil. Bu belgeseli sıradışı yapan unsurlar Amerika’daki yol kenarı hayvanat bahçelerinde yaşanan absürt derecedeki ilişkileri, uzun süreli düşmanlıkları ve birisini öldürmek için tutulan tetikçileri konu alıyor. 

Netflix’de yayınlandığı ilk 10 gün içerisinde 34 milyon kişinin izlemesi gerçekten dikkat çekici. 

Kutsal Cehennem – Holy Hell
- Advertisement -

Yönetmen Will Allen kendisinin de üye olduğu Buddhafield adlı tarikatın iç yüzüne ışık tutuyor. 22 yıl boyunca kendisine çekim için izin veren tarikat lideri Michel’in, (birçok farklı isimle de anılıyor belgeselde; öğretmen, Andreas, ve Jaime Gomez olarak) sahip olduğu karizmatik yetenekleriyle takipçilerini etki altına alışını ve istismar edişini konu alıyor. Bireylerin sorgulama yetisini bırakıp tek bir akla güvendiğinde gidilebilecek noktanın sınırları oldukça afallatıcı boyutlara varabildiğine tanık oluyoruz. 

Bir Engelli Devrimi – Crip Camp

Bir yaz kampının büyük bir değişim geçirerek bir engelli hareketine dönüşmesini konu alıyor belgesel. Gruba katılan bir grup ergene odaklanan oldukça etkileyici belgeselde engelli haklarının nasıl trajik şekilde yok sayıldığını keşfedeceksiniz.

Vahşi Kırlar – Wild Wild Country

Belgesel, Bhagwan Shree Rajneesh ya da bilinen adıyla Osho’nun Hindistan’dan Amerika’nın Oregon çölüne yerleşmesini, bu durumun yerli çiftlik sahipleriyle yarattığı tartışmaları ve ulusal seviyelere gelen anlaşmazlıkları konu alıyor.

Kara Turist – Dark Tourist

Kolay kolay kimsenin ziyaret etmeye cesaret edemeyeceği dünyanın alışılmadık ve ürkütücü yerlerine giderek çekimler yapan bu belgesel serisinde seyirci, nükleer gölden perili ormana kadar yolculuklara tanık oluyor.

The Keepers

Rahibe ve öğretmen olan Cathy Cesnik adlı bir genç kadının kayboluşu ve sonrasında ortaya çıkarılan cinayetini anlatan bir belgesel dizisi. Yıllarca üstü örtülen sırların, bastırılan anıların ve travmaların kamera karşısında su yüzüne çıkışına tanık olmak oldukça sarsıcı. 

Jim ve Andy

Belgeselin konusu Man on The Moon filminde ünlü komedyen Andy Kaufman’a hayat veren komedinin efsanevi yüzlerinden Jim Carrey’nin Kaufman’a dönüşüm süreci. Netflix orjinali, 20 yıldır gizli kalan Man on the Moon kamera arkası görüntülerinin yanı sıra Andy Kaufman ve Jim Carrey’nin arşiv videolarını ve de Carrey’nin güncel röportajının tamamını içeriyor. Belgesel, Kaufman rolüne girmeye çalışan Jim Carrey’nin zahmetli oyunculuk tekniklerine de ışık tutuyor.

Broken

Bu araştırmacı belgesel dizisi, popüler tüketim ürünlerinin üretim ve pazarlamasındaki ihmal ve aldatmacanın nasıl ağır sonuçları olabileceğini gösteriyor. Sahte makyaj malzemelerinin yol açtığı hasarlardan, geri dönüşümün dünyanın geleceğine gerçek katkısına kadar alanında uzman kişilerin verdiği bilgiler ışığında günümüz dünyasının popüler gündem konularını ele alan oldukça aydınlatıcı bir belgesel.

Amigolar – Cheer

Navarro Kolejinin rekabetçi amigo takımını ve uzun yıllardır süregelen egemenliklerini anlatıyor. Belgesel ağırlıklı olarak uzun zamandır çalıştıkları ulusal bir yarışma için hazırlanışlarını ve yaşadıkları iniş çıkışlara odaklanıyor. Her ne kadar amigolara karşı bir ilginiz olmasa da, bu belgesel serisi sizi oldukça sarsacak ve etkileyecek derecedeki olaylara sahip. 

Homecoming Beyonce

Beyonce’un yazıp yönettiği ve temelde Coachella festivalinde ilk kez siyahi bir kadının sahne almasını konu edinen bu Netflix belgeselinde şarkıcının 2018 Coachella performansına hazırlanışı ve sahne arkası görüntülerini izleyicilere sunuyor.

Miss Americana

Uzun süredir beklenen bu Grammy ödüllü Taylor Swift belgeseli sahne arkasına şarkıların yazım sürecini ve en önemlisi Taylor Swift’in ilk sahnelere çıkışından günümüze kadar geçirdiği dönüşümleri anlatırken bir yandan da bir genç kızın başarı dolu hayatının arka planıyla birlikte büyüyüp yetişkin bir birey oluşunu konu alıyor. Bu yönüyle belgesel, ekranlardan izleyerek fikir edindiğimiz ünlü bir kişiliğin hayatının görmediğimiz yanlarına ışık tutarak, daha geniş bir perspektiften tanıyıp anlamamıza yardımcı olan bir aracı. 

27: Gone Too Soon

Belgesel 27 yaşında aramızdan ayrılan Jimi Hendrix, Jim Morrison, Brian Jones, Janis Joplin, Kurt Cobain ve Amy Winehouse’un trajik ölümlerinin gerçekleştiği koşullara ışık tutuyor.

Casting JonBenet

Yıllar sonra hala çözülemeyen JonBenet’in cinayeti hakkında bir film çekmek için küçük kızın yaşadığı yere giden yönetmen Kitty Green’in bu durumun şehirdeki yerlilerin üzerinde bıraktığı etkiyi konu aldığı bir belgesel filmi.

Madeleine McCann’ın Kayboluşu

Ailesiyle tatildeyken gizemli bir biçimde kaybolan 3 yaşındaki Madeleine adlı küçük bir kızı konu alıyor. Jonbenet Ramsey’in aksine Madeleine hiçbir zaman bulunamıyor, ardında da aile bireyleri de dahil birçok kişi hakkında komplo teorisi ve soru işaretiyle bırakıyor.

Kötülük Dehası

Belgesel, 2003 yılında boynuna kelepçelenmiş bir bombayla banka soymaya çalışan pizzacı Brian Wells’in dehşet verici ölümü ve sonrasında gelişen ilginç olayları konu almakta.

Auschwitz Muhasebecisi
2. Dünya Savaşı’ndan 70 yıl sonra, eski bir SS subayı Auschwitz’deki Yahudi katliamında bir parmağı olmakla suçlanır ve kendi memleketi Almanya’da yargılanır.
 
Abducted in Plain Sight

Bu çarpıcı suç belgeseli, 1970’lerde iki ayrı olayda komşusu Robert Berchtold tarafından kaçırılan Idaho’lu bir küçük bir kız olan Jan Broberg Felt’in kaçırılmasını anlatıyor. Hassas konulara ve bir aile faciasına değinen belgesel oldukça sarsıcı olaylar zincirini tüm aile fertlerinin gözünden ele alıyor.

Marsha P. Johnson’ın Ölümü ve Yaşamı

Eşcinsel hakları hareketinde önemli bir yere sahip olan Marsha P. Johnson’ın bedeni 1992 yılında Hudson Nehrinde bulunduğu zaman, polis birçok arkadaşının şüphelerini de dikkate alarak davayı cinayet olarak açar. Soruşturma süresince suç, ayrımcılık, polisin kayıtsızlığı gibi birçok konu gözler önüne serilmektedir.

Kaynakça:

https://www.netflix.com/tr/

https://www.esquire.com/entertainment/movies/g23618769/best-documentaries-on-netflix/

Yorum Yap

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin

Must Read

Yitirilen Bir Radyo Kültürü: Radyo Tiyatrosu

Görselliğin olmadığı ve oyunların sadece sesli olarak oynandığı bir radyo programı türü; radyo tiyatrosu. Arkadan gelen ses efektleriyle dinleyicide tiyatro izliyormuş hissi uyandıran, tiyatronun...