Netflix’in Yeni Belgeseli Beynin Büyüleyici Yanlarına Işık Tutuyor

Anksiyete’den rüyalara, farkındalık meditasyonundan hafızaya, bu belgesel serisi; beynin gizemli dünyası hakkında beynin işleyişine ve hafızaya dair daha önce düşünmediğimiz birçok soru sormamız için bizi yönlendiriyor.

2 hafta içerisinde IMDB puanını 8,1’e yükselten bu belgesel, oyuncu Emma Stone’un anlatıcılığında; bilimin hala yanıt aradığı sorulardan ve birçok araştırma bulgularından elde edilmiş ortak kanıları dikkat çekici grafikler ve illüstrasyonlarla gözler önüne seriyor.

Hafıza

İlk bölümün, anıların arkasındaki bilime odaklanıyor. Ve önemli bir soru yöneltiyor; ”Neden bazı anılar çok önemlidir?” ”Bazı anıları neden yanlış hatırlıyoruz?

- Advertisement -

Beyin hasarı sonucu geçmişe dair anıları ve deneyimleri yok olan bir adama geleceğe dair görüşleri sorulduğunda “Geleceği düşünmek, boş bir odada sandalye aramaya benziyor.” diyor. Yani geçmişe dair deneyimlerin ve anıların yok olması, geleceğe dair düşüncelerin oluşmasına engel teşkil ediyor.

Harvard Profesörü Nörobilim uzmanı Elisabet Phelps’e göre anılarımızın yüzde ellisi yıllar içinde değişebilir. Anılar zaman içerisinde, devamlı olarak düzenlenir ve yeniden inşa edilir. Hatırlamak nasıl işliyor? Kesin bir yanıt olmamakla birlikte bazı hafıza şampiyonları ve hafıza problemleri olan kişiler bu belgeselde ele alınmış ve karşılaştırmalar yapılmış.

3 Hafıza şampiyonluğunu sahibi Yanjaa Wintersoul 500 adet numarayı 10 dakikada ezberleyebiliyor.

Rüyalar

Rüyalarımızın bir çoğu mantık filtresinin kalktığı REM uykusu sırasında gerçekleşmekte. Zaten bu nedenle bir çok rüya bize bu kadar tuhaf geliyor.

Bölüm aynı zamanda lusid rüyaya da değiniyor. Yani içerisindeyken rüyanın farkında olmak ve onu yönetmek. Bunun, beynin REM uyku sırasında aktif olmayan bölümüyle prefrontal korkteksle alakalı bir konu olduğuna değiniyor. Prefrontal koteks gerçekliği sorgulayan beyin bölgemiz, ve beynini bu yönde çalıştıran bireyler gündelik gerçekliği sorgulama teknikleriyle, rüyada da bu bölgenin aktifleşmesini teşvik ediyorlar.

Allison McCharthy, rüyalarını bir deftere çizerek onları sakladığını ve böylece rüyalarının düzenini takip ettiğini anlatıyor.

Anksiyete

Vücudumuz stresle ve anksiyeteyle dolduğunda kaçıp hayatını kurtarmak için kaslarınıza enerji göndermek için her türlü adaptasyonu sağlar. Aşırı anksiyete sahibi insanların amigdalası fazla hassas olur ve sıradan durumlarda tehditler belirleyerek adrenalin zincir reaksiyonu başlatırlar. Aynı nedenle hayvanlar da anksiyeteyi deneyimliyor ve bu sayede hayatta kalabiliyorlar.

İlginç olan noktalardan birisi anksiyete sırasında beynin aktiviteleri. Beynin belirli bölgeleri aktifleşiyor ve diğer bölgelerle farklı etkileşim hallerine giriyorlar. Bu da travmatik deneyimlerin beynin kimyasını değiştirebileceğini göstermekte.

Anksiyete çeşitleri. Katastrofik, Değer biçilme, Kontrolü Kaybetme ve Belirsizlik Korkuları

Anksiyete bozuklukları içerdikleri korkulara göre gruplara ayrılabilir.

  1. Katastrofik Korkular: Gerçekten kötü bir şeyin olacağına dair inançtır. Buna ayrılık anksiyetesi yani sevdiklerinden ayrı kalma korkusu da dahildir.
  2. Değer biçilme korkusu: Bu sosyal anksiyetenin temel özelliğidir. İzlenilme ve yargılanmaya dair sürekli ve yiyip bitiren bir korkudur.

Farkındalık

Bu bölümde meditasyonun birçok Farklı çeşidi olduğundan ve Farkındalık meditasyonun bunlardan birisi olduğu anlatılıyor. Beyin dikkati dağınık iken “default mode network” (DMN) olarak bilinen “varsayılan mod ağı” aktif durumdadır; hayal kurarken ya da geçmiş ve geleceği düşünürken aktif olan bir bölüm. Budistler buna ”maymun zihni” adını veriyor. Meditasyon sayesinde beyninizi eğitebilirsiniz ve içinde bulunduğu an dışında gezinmesini engelleyebilirsiniz. Eğer zihniniz bir milyon kere kayıyorsa, farkında olun ve bir milyon kere o ana geri getirmek için pozitif olun.

Bireysel bilinç genellikle geçmişi ve geleceği düşünerek oluşur.

Meditasyon, kendine dönük maymun zihnimizi sakinleştirdikçe başkalarına daha fazla odaklanmak için sizi açabilir. Burada hatırlanan şey diğer insanların da içlerinde iyilik olduğunu düşünebilmek. Diğer insanlarında aynı şekilde mutlu ve acısız bir hayat arzuladığını düşünebilmek. Farkındalık, duygularımıza yaklaşım tarzımızı değiştiriyor. Bu da, dünyaya yaklaşımımızı değiştirebilir.

 

Kaynakça

https://www.netflix.com/tr/title/81098586

https://www.imdb.com/title/tt10810430/

1 YORUM

Yorum Yap

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin

Must Read

Filme Uyarlanan 10 Gerçek Hayat Hikayesi

Çoğu zaman vakit öldürmek için film izleriz ama bazıları bizi fazlasıyla etkiler hatta bir şeyler öğretir. Bu listedeki biyografik filmlerin bazılarından bir şeyler öğreneceğiz...