Netflix’in Top 10 Listesindeki Yeni Filmi: The Platform

Netflix, hesaplarının bir filmi yada diziyi iki dakikadan daha fazla izleyip izlememesine göre sıralamaları hesaplayarak Top 10 listesini yayınlıyor, ve bunu her sabah bir önceki günü yansıtacak şekilde güncelliyor. 

Korona virüs salgını sebebiyle dünya popülasyonunun yarısından fazlası izolasyon halindeyken; The Platform’un zamanlaması daha iyi olamazdı. Konusu, başkalarının kötülüğü pahasına bile olsa insanlığın tüketim ve doyumsuzluk gibi en karanlık eğilimlerini ele alıyor.

Dört duvar arasında geçip de sürükleyiciliğini ve merak unsurlarını eksik etmeyen The Platform merkezinde kapitalist düzeni, birilerinin üzerinden geçinenleri, haksızlıkları ve adaletsizliği anlatmaya çalışıyor.

- Advertisement -

Senaristliğini David Desola and Pedro Rivero’nun yaptığı film sosyal şartlar üzerine acımasız bir deneye ve keskin bir Darwinizm’e uzanıyor. Dikey bir hapishane modeli olan platformda her kat; ortasından yemek aktarımı gerçekleştiren asansör boşluğu barındıran iki kişilik küçük bir odadan oluşuyor. Bu yemek asansörü her gün bir defa her katta kısa bir süreliğine duruyor. İlk kattan başlamak üzere yemek masası yemek ve içecekle dolup taşmakta ve herkes ihtiyacı olan kadar yiyecek olursa diyor platform yöneticisi, yemek en son kata kadar yetecektir. Her kat, bir üstteki kat ne bırakırsa o kadar yiyebiliyor. Ancak bu 200 kattan fazla katlı bir hapishane, ve en üst katta bulunanlar midelerini tıka basa doyururlarsa (ki böyle de yapıyorlar) alt katlara indikçe durum gitgide kötüleşmektedir. 

Politik alegori olarak The Platform; ‘Hayvan Çiftliği’ ile ‘South Park’ bölümü arasında bir yerlerde derecelendirilebilir. Yine de filmin keskinliği; zamanlamasından ve koşulları açıklığını ifade etmekten, metaforlarından ve verdiği mesajın apaçıklığından ileri geliyor.

Sonuna doğru ilerlerken, insanların bilmeden bile olsa sonunda birbirlerine yardım etmeye çalışacakları konusunda iyimserlik var. Tüm dünyanın kafasının karışık olduğu ve bireylerin birbirlerine empatilerinin sürekli olarak test edildiği bir zamanda yayınlanan Platform, neyin yanlış gidebileceğine dair bir görünüm sunuyor, aynı zamanda her şeyin sonunda dönebileceği küçük, hoş bir güvence sunuyor.

Filmin sonu, yorumu seyirciye bırakır şekilde bir belirsizlikle bitiyor. Yönetmene sorulan ‘ Filmde olanlardan sonra ne oluyor, mesaj yerine ulaşıyor mu?’ sorusuna yanıtı: ‘Bu topluma sorulması gereken bir soru. Bu hepimize bağlı bir şey. Bu dünyaya adım atmış en acınası tür olmaya devam etmek isteyip istemediğimize bağlı…’

Kaynakça:

https://www.businessinsider.com/top-movies-on-netflix-this-week-the-platform-2012-outbreak-2020-3#7-lost-girls-netflix-original-1

https://www.nytimes.com/2020/03/26/movies/the-platform-review.html

https://collider.com/the-platform-ending-explained-netflix/

Yorum Yap

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin

Must Read

”Atiye” Yayınlandı!

 2019 Aralık ayında ilk sezonu yayınlanan, Netflix'in Hakan Muhafız'dan sonra ikinci orijinal Türk yapımı dizisi olan Atiye'nin ikinci sezonu yayınlandı!