Gece Modu

Size “Narsisizm” sözcüğünün köken aldığı narkissos’un mitolojik öyküsünü aktarmak istiyorum .

Kendine aşık olanlara aldırmayıp, onları karşılıksız bırakan ve çok güzel bir peri kızı olan Ekho, bir gün avlanan bir avcı görür. Narkissos adındaki bu avcı çok yakışıklıdır. Ekho bu genç avcıya ilk görüşte aşık olur. Ancak Narkissos bu sevgiye karşılık vermeyerek, peri kızının yanından uzaklaşır. Ekho bu durum karşısında günden güne eriyerek, kara sevda ile içine kapanarak ölür. Bütün vücudundan arta kalan kemikleri kayalara, sesi ise bu kayalarda ‘eko’ dediğimiz yankılara dönüşür.

Olimpos dağında oturan tanrılar bu duruma çok kızarlar ve Narkissosu cezalandırmaya karar verirler. Gene günlerden bir gün av izindeki Narkissos susamış ve bitkin bir şekilde bir nehir kenarına gelir. Buradan su içmek için eğildiğinde, sudan yansıyan kendi yüzü ve vücudunun güzelliğini görür. O da daha önce fark edemediği bu güzellik karşısında adeta büyülenir. Yerinden kalkamaz, kendine aşık olmuştur. O ana dek kimseyi sevmediği kadar, sevmiştir kendi görüntüsünü . “Kendini sevmek” işte böyle başlamıştır. O şekilde orada ne su içebilir, ne de yemek yiyebilir, ayni Ekho gibi Narkissos da günden güne erimeye başlar ve orada sadece kendini seyrederek ömrünü tüketir. Öldükten sonra da vücudu “nergis”çiçeklerine dönüşür.

İşte bizim narsist diye kullandığımız kavram buradan gelmektedir. Aslında bir kişilik bozukluğudur. Plan ve hedeflerine ulaşamadıklarında, gereken ilgiyi göremediklerinde aynı Narkissos gibi erirler, çökerler. Kendilerini başkalarının yerine koyamaz ve başkalarini anlayamazlar. Sevgiyi sadece kendilerine gösterirler. Çünkü odak noktaları kendileridir. Bu mit bize gösteriyor ki, kainatın ortasına kendini koyarsan yok olmaya mecbursun. Ruhen erimeye mecbursun.
Bu doğrultuda narsisizmin temel göstergelerinden ilkinin “su” olduğunu da belirtmek gerekir. Dolayısıyla sanat eserinde yaratılan kahramanın psikolojisinde yer alması, benlik inşasının gösterenleri olarak okunabilir.

İşte günlük hayatta kullandığımız “narsism” buradan geliyor. Her şeyin bir mitolojik bağı vardır, kendinizin bile.

CEVAP VER

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin