Müze Severlere Yeni Bir Rota | Adalar Müzesi- Büyükada

 İstanbul’un ilk çağdaş kent müzesi ile tanışın!İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı’ projeleri kapsamında, Adalar Vakfı, Adalar Belediyesi ve Adalar Kaymakamlığı’nın ortak çalışmasıyla hayata geçirilen ‘Adalar Müzesi’, 10 Eylül 2010’da faaliyete geçmiştir. 3-4 yıl içinde bugünkü halini almıştır. İstanbul’un ilk çağdaş kent müzesi olma özelliği taşıyan müzenin içi hem tarih, hem edebiyat hem de diğer sanat dallarını barındırmaktadır.

Müzeye giren ziyaretçileri ada konseptli hediyelik eşyalar karşılamaktadır. Daha sonra 600 milyon yıllık bir hikayeye tanıklık başlamaktadır.

- Advertisement -

Müze, Prens Adaları’nın jeolojik oluşumundan bugüne uzanan hikâyesini binlerce arşiv belgesi, fotoğraf, belgesel film, video klipler, Adalar’da hizmet veren kamu kurumlarının arşivlerinden elde edilen dokümanlar, sözlü tarih kayıtları, adalıların bağışlarından oluşan bir koleksiyonla sunmaktadır.

Giriş bölümü adalarda yaşanan tarihten bugüne önemli olayların kronolojik sırasıyla başlamaktadır. Daha sonra ilk yerleşimler, ada mimarileri, adalarda eğitim, adalarda ulaşım, adalı müzisyenler, adalı sporcular gibi bölümlerden oluşmaktadır. Ayrıca ‘10 Dakikada Prens Adaları’ animasyonu da adaların oluşumu hakkında kapsamlı bir bilgi vermektedir.

Müzenin en ilginç parçalarından biri de zırhlı balık. Tarihi canavarın fosili Büyükada’nın güneybatısındaki kireçtaşları içinde 1960’ta İngiliz Jeolog W. S. Swan tarafından bulunmuştur.

TARİHİ CANAVAR: “ZIRHLI BALIK”Müzenin en önemli parçası zırhlı balık ve 375 yıl önce yaşamış devasa büyüklüğe sahip balık benzeri bir hayvan. Kendisi aynı zamanda adanın ilk konuklarından.

İngiliz Jeolog W. S. Swan 1860’lı yıllarda bu tarihi canavarın fosilini Büyükada’nın güneybatısında yer alan kireçtaşları içinde bulmuştur. Tamamının 8-10 metreyi bulduğu bu balığın korkutucu kafa fosili müzede sergilenmektedir.

Zırhlı balığın dışında denizyıldızları ve istiridye kabukları da müzenin canlılar bölümünde yer almaktadır.

Müzenin en önemli ve en dikkat çeken bölümlerinden biri de Büyükada Yetimhanesi öğrencilerine ait kişisel eşya, parçalanmış ayakkabılar, yemek yedikleri tabaklar ve su içtikleri şişeler…

EDEBİYATÇILARIN “ADA” TUTKUSUHüseyin Rahmi, Reşat Nuri, Nurullah Ataç, Yahya Kemal, Yakup Kadri…

Müzede bulunan ‘Adalı Yazarlar’ bölümü adalarda yaşamış, eserlerinde Adalar’a yer vermiş tüm yerli-yabancı edebiyatçılardan oluşmaktadır. Yazarların hayat hikâyeleri, kitaplarından, şiirlerinden kesitler sergilenmektedir. Yazarlara ait kişisel eşyalar da fanuslarda yer almaktadır. Bu bölümü gezerken yazarlara ait şiirler de ziyaretçilere eşlik etmektedir.

Müze MesajıAdalar’ın doğası, tüm zenginlikleri, tarih boyunca sahip oldukları çeşitlilik, zamanla kaybolan canlı türleri, doğanın yok edilişi ve sonuçları genel izleyiciye anlatılırken doğaya sahip çıkalım mesajı ile dikkat çekmektedir.

Adalar’ı çevreleyen sularda zamanla yitirilen canlı türleri de yine bu bölümde sergilenmektedir.

Yakın dönemde kaybolan balıklar, kabuklular ve bitkiler.. Bir damla deniz suyunda yüzlercesi bulunan alglerden, mikroskobik canlıların karbonhidrat, yağ ve proteinden oluşan atıkları “müsilaj”a kadar Marmara’da tükenen yaşam ele alınmaktadır.

İstisna yazarlara, istisna zamanlara…

Yorum Yap

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin

Kübra Canbaz Akça
Kübra Canbaz Akça
İçimden sen geçiyorsun.. Yalnız Ve birden .. https://www.instagram.com/kubra_canbaz_istisna

Must Read

Atiye 2. Sezon İncelemesi

Atiye, ilk açıklandığı günden beri merak uyandıran, oldukça ilgimizi çeken bir yapım olmayı başarmıştı. Atiye 2. sezon incelemesine başlamadan önce hem karakter gelişimlerini hem...