Miyazaki Belgeseli Yayında

Animasyon sanatının efsane ismi  Miyazaki’nin son 10 yılını konu alan belgeseli  “10 Years with Hayao Miyazaki” yayında!

Hayao Miyazaki herkesçe bilinen Komşum Totoro (Tonari no Totoro, 1988), Ruhların Kaçışı (Sen to Chihiro No Kamikakushi, 2001) ve Yürüyen Şato (Hauru no Ugoku Shiro, 2004) gibi efsane filmlerin yönetmeni.  10 Years with Hayao Miyazaki adlı belgesel Miyazaki’nin son 10 senedeki çalışmalarını ele alıyor.  Studio Ghibli yapımı filmlerle Japon anime kültürünü tüm dünyada etkin hale getiren Miyazaki’nin üretim ve çalışma dönemine odaklanan belgesel,  49 dakikalık dört ayrı bölümden oluşmakta.

Yönetmen Kaku Arakawa, daha önce Miyazaki’nin 2013 yılındaki kısa emeklilik dönemi ve sonrasını ele alan Never-Ending Man (Owaranai hito: Miyazaki Hayao, 2016) adlı bir belgesele daha imza atmıştı. Arakawa’nın son filmi ise 2013 yılının öncesine, Miyazaki’nin gişede de büyük başarı yakalayan filmlerinden Küçük Denizkızı Ponyo (Gake no ue no Ponyo, 2008) ve  yönetmenin son uzun metrajı Rüzgar Yükseliyor’un (Kaze Tachinu, 2013)oluşum sürecine dikkat çekiyor. Film boyunca usta yönetmenin karakter yaratma ve yeni dünyalar hayal etme sürecini, fikirlerini gözlemleyebiliyoruz. 

İzlemek isteyenler için buradan ulaşabilir. üstelik Türkçe alt yazı seçeneği de mevcut.

Yorum Yap

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin

Nazlı Yaren Atabey
Nazlı Yaren Atabey
"...gövdemde sonsuzluğun dilsiz ayini. tanrı kirpiklerinden yürüyordu canıma" -Söylenti Dergi Genel Yayın Yönetmeni-

Must Read

57. Altın Portakal Film Festivali İçin Geri Sayım Başladı!

Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından 3-10 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan 57. Altın Portakal Film Festivali için geri sayım başladı. T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın...