Mir Bedirhan Avcı, 10 Yaşında, Kötülük Yapan Çocuk Aleko Hikâyesi

Kötülük Yapan Çocuk Aleko 

 Orta Anadolu kasabalarından birinde kasaba halkına göre orta halli bir ailenin çocuğu olan Aleko adında bir çocuk yaşardı. Kısa boylu, siyah ve sık saçlı, şişmanca ve sevimli denebilecek biriydi Aleko.

 Kasabanın diğer çocukları tarafından çok kötü biri olarak bilinirdi. Çünkü arkadaşlarına hep hoşlarına gitmeyecek hareketler yapar, onları kızdırırdı. Aslında Aleko kötü bir çocuk değildi. Arkadaşlarına yaptığı davranışları hoşuna giderdi. Bunda bir kötülük bulmazdı. Ama arkadaşlarına göre bu davranışları kötüydü. Annesi, babası ve arkadaşları bu davranışları yapmamasını söyleseler de, o yine de bu davranışları yapmaya devam ederdi.

Bir gün arkadaşları Aleko’ya:

- Advertisement -

-Bir daha böyle davranırsan seni oyunumuza almayız, dediler.

Aleko bu söylenenlere hiç aldırmadı. Aynı davranışlarına devam etti. Bu sefer arkadaşları onu oyunlarına almadılar.

  Aleko yeni arkadaşlar bulurum, bana arkadaş mı yok diye düşünerek oradan ayrıldı. Ama günlerce kasabayı dolaştı. Çevre mahallelerde hiç kendisiyle oynayacak arkadaş bulamadı. Çok üzüldü. Eve geldi olanları düşünmeden tek başına vakit geçirebileceğini düşündü. Bir süre sonra babasıyla oyun oynamak aklına geldi ama babası da annesi de evde yoklardı. Onlar işe gitmişlerdi. Evde tek başına vakit hiç geçmiyordu. Canı çok sıkıldı. Televizyon izledi biraz. Bir süre sonra ondan da sıkıldı.

  Arkadaşlarını düşündü. Acaba onlar ne yapıyordu şimdi. Aslında onların yanındayken canı hiç sıkılmıyor, çok güzel vakit geçiriyordu. Arkadaşlarının değerini yavaş yavaş anlamaya başladı. Arkadaşlarının kendisi için çok değerli olduklarını düşündü. Acaba arkadaşlarından özür dilerse arkadaşları onunla oynamaya devam ederler miydi,  onu tekrar oyunlarına alırlar mıydı?

  Arkadaşlarının yanına gitmeye karar verdi, onların yanına gittiğinde utanarak, mahcup bir şekilde onlardan özür diledi.

Arkadaşları:

-Bu sefer affediyoruz seni ama bir daha eski davranışlarına devam edersen seni affetmez, aramıza almayız, dediler.

Aleko:

-Özür dilerim, söz veriyorum, bir daha hoşunuza gitmeyen davranışlarda bulunmayacağım, dedi.

Aleko arkadaşlarının hoşuna gitmeyen davranışlarının kötülük olduğunu anladı. Ve bir daha kötülük yapmayacağına karar verdi.

Herkes tarafından çok sevilen biri oldu.

Ağaç Şiiri:

İlkbaharda çiçekleri açar,

Kuşlar üzerine yuva yapar.

Sonbaharda sararır yapraklar,

Meyvelerinde bol bol vitamin var.

Onlar da bizim gibi canlıdır,

Oksijen kaynağımızdır.

Havayı temizler,

Doğal afetleri önlerler.

 

Yorum Yap

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin

Must Read

Atiye 2. Sezon İncelemesi

Atiye, ilk açıklandığı günden beri merak uyandıran, oldukça ilgimizi çeken bir yapım olmayı başarmıştı. Atiye 2. sezon incelemesine başlamadan önce hem karakter gelişimlerini hem...