Minimalist Kitaplar

Minimalizm, modern sanat ve müzikte, kökeni 1960’lara giden, sadelik ve nesnelliği ön plana çıkaran bir akım olarak son dönemlerde oldukça ön plandadır. ABC sanatı, minimal sanat gibi tabirlerle de anılır. Soyut dışavurumculuğun biçime ve duyguya verdiği aşırı öneme karşı bir tepki olarak, nesnenin nesne olma özelliğine dikkat çekmek ve ifade, tarihsel, sembolik anlamlarını minimuma indirmek amacıyla hareket eden minimalist sanatçılar nesnelere ve nesnelliğe olan bu ilgi nedeniyle genellikle heykel üzerinde yoğunlaşmışlardır. Birçok alanda özellikle özel yaşamda karşımıza çıkan ve birçok kişi tarafından benimsenen bu akım, kitaplara da konu edinilmiş ve ilgi duyan kişileri bu alanda detaylı şekilde bilgilendirmek esas alınmıştır.

Biz de bu akıma ilgi duyan ve yaşamında sürdürmek isteyen kişilere minimalizmi temel alan kitap önerileri sunmak istedik.

Keyifli okumalar

1- Hayatı Sadeleştirmek İçin Derle Topla Rahatla – Marie Kondo

- Advertisement -

Hangimiz dağınık değiliz ki? Evimiz, işyerimiz, hayatımız…. Peki derli toplu olmak bu kadar mı zor?

Saatlerinizi ayırarak topladığınız her yer kısa sürede yine mi dağılıyor? Belki de şimdiye kadar yanlış yöntemleri uyguladınız.

Japon temizlik ve organizasyon uzmanı Marie Kondo, “derleyip toplama” konusunda size yardımcı olmaya hazır. Üstelik kalıcı sonuçlar elde edeceğinizin garantisini veriyor. Marie Kondo, bu kitapta anlattığı yöntemler ve paylaştığı sırlarla sayısını kendisinin bile hatırlamadığı müşterilerinin hayatını değiştirdi. Şimdi sıra okuyucularında!

Bir balıkçı yaka siyah kazağı diğerinden nasıl ayırt edeceğinizi bilmek, çorapları doğru şekilde katlamak, saklama kutularını en etkili şekilde kullanmak… hayatınızda mucizeler yaratabilir. Hele fazlalıklardan kurtulmak… Kendinizi eskisinden çok daha huzurlu, mutlu ve enerjik hissetmenizi sağlayabilir. Denemeye başlayın… Hemen, şimdi!

(Tanıtım Bülteninden)


İnsan hayatına hükmeden eşyaların boyunduruğu altından çıkıp onları yönetmeyi anlatan bir kitaptır. Etrafta yalnızca kişilere haz veren eşyaların olması gerektiğini savunan kitap yaşam alanlarında sadelik için bir yol haritası çizmektedir.


2- Hayattan Keyif Almak İçin At, Kurtul, Ferahla– Marie Kondo

Kondo’nun yöntemi gerçekten hayatınızı değiştirebilir, tabii izin verirseniz.

“Hayatı Sadeleştirmek İçin Derle, Topla, Rahatla kitabıyla tüm dünyayı büyüleyen düzenleme uzmanı, ruhunuzu canlandıracak daha fazla öneriyle geri dönüyor.”

-People

‘‘Eğer ilk kitapta daha fazlasını aradıysanız, işte bu beklediğiniz kitap.’’

-MindBodyGreen

“Eğer ilk kitap KonMari Metodu’na sadece bir girişse bu kitap kesinlikle derinlere iniyor… Sonuç ise kaçınılmaz: hazla dolu bir yuva ve yaşam.” -ArchitecturalDigest.com

“…belki de dünyanın tek düzenleme ünlüsü.”

-The New York Times

Hayatı Sadeleştirmek İçin Derle, Topla, Rahatla’nın merakla beklenen bu devam kitabında, Japon temizleme danışmanı Marie Kondo, icat ettiği KonMari Metodu’nu daha detaylı ve resimli olarak açıklıyor.

Dağınıklığı nasıl giderebileceğinizi, mutfaktan banyo eşyalarına, işle ilgili evraklardan hobi malzemelerine kadar evdeki her parçayı nasıl organize edebileceğinizi kullanıcı dostu çizimlerle kolayca anlayacaksınız.

Kondo bu kitabında gerekli olan ama sizde keyif hissi uyandırmayan eşyalarla nasıl başa çıkacağınıza dair öğütler de veriyor. Tüm düzenleme sorularınıza detaylı cevaplar alacak, daha düzenli, basit ve neşe dolu bir hayat için gerekli adımları atacaksınız.

 

(Tanıtım Bülteninden)


Japon yaşam alanı düzenleme uzmanı olan yazar hayatı büyük bir karmaşaya dönüşmüş kişilerin düzene ve sadeliğe geçiş aşamalarını anlatmaktadır. Kitap kısaca ‘at’ dese de bu atma eyleminin hangi sıraya göre yapılacağını açıklamaktadır.


 

3- Minimalizm – Anlamlı Bir Yaşam – Joshua Fields Millburn – Ryan Nicodemus

Arka Kapak Yazısı (Tanıtım Bülteninden)

 

“Minimalist olmak için yüzden daha az şeyle yaşamalısınız ve arabanız, eviniz ya da televizyonunuz olamaz, bir kariyeriniz de. Tüm dünyadaki egzotik yerlerde yaşayabilmelisiniz ve bir blog yazmak zorundasınız. Çocuklarınız olamaz ve ayrıcalıklı bir geçmişi olan elit, genç bir adam olmalısınız.” Tamam, şaka yapıyoruz…

Bu kitabın arka kapak yazısını yazabilmek için çok düşündük. Vurgulamak istediğimiz o kadar çok şey vardı ki hepsini yazamayacağımıza karar verdik. En iyisi mi siz kitabı okuyun.

The Minimalists’in minimalizm yolculuğu ve yaşamları hakkında daha fazlası için Netflix’te yayınlanan belgeselini izleyebilirsiniz.

Önemli Not: Eşyalarınızı düzenlemenin en iyi yolu çoğundan kurtulmaktır. Eğer bu kitabı yasalara aykırı bir şekilde indirdiyseniz ya da basılmış hâlini bir kütüphane ya da benzeri bir yerden çaldıysanız ayıp size! Ama en azından yürüttüğünüz kopyayı bir arkadaşınız, düşmanınız ya da içinde yazanlardan faydalanabilecek herhangi biriyle paylaşın bari.


Diğer minimalist kitapların aksine okuyucuyu belli bir kuralda yönlendirmeden uzak bir üsluba sahiptir. Genel olarak minimalizmin temeline ulaşsa da bu kavramın kurallarını ve felsefisini daha soyut bir dille anlatmayı tercih etmiştir. Minimalizm temelinde beş değer belirleyen kitapta belirlenen değerleri bölüm bölüm açıklamış ve detaylandırmıştır.


 

4- Sadeliğin Yasaları – John Maeda

John Maeda’nın kitabından alıntı yapmayı ve sonra kitabı onaylamayı (ya da onaylamamayı) planlamıştım. Ancak kitabı okurken hemen etkisi altına girdim; böylece tek yapmam gerekenin Sadeliğin Yasaları’nı destekleyecek en güçlü sözcükleri seçmek olduğunu anladım. Bu önemli bir kitaptır ve Maeda sadelik gibi son derece karmaşık bir konuyu şaşırtıcı derecede kolaylıkla kavranıp  kullanılabilecek hale getirmiştir. Bravo!”

—Tom Peters

 

Sonunda sadeliğin akıl sağlığına eşdeğer olduğunu öğrendik. John Maeda Sadeliğin Yasaları’nda, hayatta, iş dünyasında, teknolojide ve tasarımda sadeliği ve karmaşayı dengelemek için on yasa belirlemiştir: daha aza ihtiyaç duyarak daha fazlasını elde etmenin rehberi.

 

Maeda’nın ilk sadelik yasası şudur: AZALT. Ama sadelik sadece azaltmak amacıyla “daha az” olması değildir. Dokuzuncu yasa şunu söyler: “Bazı şeyler asla sadeleştirilemez.” Maeda’nın bu çağda sadeleşme konusundaki bu rehberi, bu kavramın herkes için nasıl bir mihenk taşı olduğunu, hem hayatınızı hem de iş dünyasını nasıl yönlendirdiğini ortaya koyar.

Sadelik gün gibi meydanda olan gereksiz fazlalığı çıkartarak anlamlı olanı eklemektir.

 

(Tanıtım Bülteninden)


‘Düzenlemek çok şeyden oluşan bir sistemi daha az şeyden oluşmuş gibi gösterir’ john Maeda böyle demiş. 

Minimalliğin mantığını oturtmayı hedefleyen kitap kuralları okuyucuya koydurmaktadır. Kitabın akıcılığı ile ilgili noktada Orijinal diline göre çevirisi biraz zayıf kalmıştır.

Kitap on temel minimalist yasayı konu alır. Kitabın genelinde ise bu on yasa detaylıca okuyucuya anlatılır. Minimalist yaklaşımın temelini atmak hedeflenir.


5- Azla Mutlu Olmak – Sade Yaşam Rehberi – Francine Jay

Etrafımızdaki her şey, daha fazlasına sahip olduğumuzda daha mutlu olacağımızı söylüyor. Modern çağ bizi reklam ve pazarlamaya boğmayı sürdürüyor. Ve hepimiz şu hayattan ne beklediğimizi araştırıyor, kitaplar okuyor ve mutlu olacağımız o günü bekliyoruz. Peki daha çok satın alarak kim olmayı istiyoruz? Kim olmak bizi mutlu edecek?

Bütün dünyada büyük ilgi gören sade ve minimalist yaşamın öncüsü Francine Jay, Azla Mutlu Olmak’ta eşyalarımızla ilişkimizi yeniden tanımlarken evimizi kalabalıktan arındırmak için pratik yollar sunuyor. Sade bir yaşamın insanı nasıl özgürleştireceğini anlatarak. Önce kendinize, sonra dünyaya büyük bir iyilik yapın. Azla mutlu olun.

 (Tanıtım Bülteninden)


Adından da anlaşıldığı üzere yaşamda azla mutlu olmanın yollarını etkili ve akıcı bir dille anlatan kitap minimalizm kavramını okuyucuya kolaylık olarak sunmakta. Köklü değişimlere ve dönüşümlere yol haritası belirlemektedir.


İstisna yazarlara, istisna zamanlara…

2 YORUMLAR

Yorum Yap

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin

Kübra Canbaz Akça
Kübra Canbaz Akça
İçimden sen geçiyorsun.. Yalnız Ve birden .. https://www.instagram.com/kubra_canbaz_istisna

Must Read

Filme Uyarlanan 10 Gerçek Hayat Hikayesi

Çoğu zaman vakit öldürmek için film izleriz ama bazıları bizi fazlasıyla etkiler hatta bir şeyler öğretir. Bu listedeki biyografik filmlerin bazılarından bir şeyler öğreneceğiz...