Miniklerin Uğrak Mekanı: Oyuncak Kütüphaneleri

Çocuk gelişiminde kütüphanelerin rolünün büyüklüğü yadsınamaz bir gerçektir. Oyuncak Kütüphaneleri, çocuk gelişiminin yanı sıra çocuklara ve ailelerine destek veren, onlara birçok aktivite ve buna uygun materyal, oyuncak sunan merkezlerdir. Oyuncak kütüphaneleri, çocukların eğitimsel gelişiminin yanı sıra sosyal, kişisel ve becerisel gelişimlerine de katkıda bulunmaktadır. Bu kütüphanelerin, çocuğun kütüphane kullanımını arttırmak, oyuncak almaya durumu olmayan çocuklara oyuncaklarla oynama imkanı sunmak, çocuğa sorumluluk bilinci aşılamak gibi birçok amacı vardır. Oyuncak Kütüphaneleri, çeşitli faaliyetlerle çocukları hem kütüphane kullanımına teşvik ediyor hem de kendilerini keşfetmelerini sağlıyor. Bu gibi kütüphanelerin çocuklara, küçük yaşlardan itibaren başarabilme algısını aşılaması, çocuğun gelişiminde ilerleyen dönemler için oldukça önemli ve göz ardı edilmemesi gereken bir unsur. Çocuklar buralarda aileleriyle birlikte hem kaliteli ve keyifli vakit geçiriyor hem de yeni ve faydalı şeyler öğreniyor. Şimdi size Türkiye’de bulunan 5 oyuncak kütüphanesinden bahsedeceğim;

 

1-) Ankara Oyuncak Kütüphanesi

Avrupa Birliği desteğiyle hayata geçirilmiş bir sosyal sorumluluk projesi olan Ankara Oyuncak Kütüphanesi, Ankara’nın Çankaya ilçesinde bulunmaktadır. Kütüphaneden faydalanmak için buraya kayıt olmanız gerekmektedir. 700’den fazla ailenin bu kütüphaneden faydalandığı bilinmektedir. Kütüphanenin amaçları arasında, unutulan oyuncak kültürümüze yeniden can vermek, Ankara’daki her çocuğun doya doya oyuncaklarla oynamasını sağlamak gibi birçok madde yer almaktadır. Kütüphane, çocukların gelişimine yönelik birçok etkinlik ve faaliyetlerle ziyaretçilerine kapısını açmaktadır. Ayrıca Dünya Oyun Oynama Günü kapsamında Oyun ve Oyuncak Festivali ise 2014’ten bu yana Ankara’da coşkuyla kutlanmaktadır.

null

2-) İstanbul Oyuncak Kütüphanesi

- Advertisement -

İstanbul’un Küçükçekmece ilçesinde bulunan oyuncak kütüphanesi, 3-6 yaş arası çocukları ve ailelerini ağırlamakta ve kullanıcılarına, hafta içi mesai saatleri içerisinde hizmet vermektedir. Kütüphane, çocukların seçtiği herhangi bir oyuncağı bir hafta süresince eve götürme imkanı sağlıyor.  Aynı zamanda dışarıdan bağışlanan oyuncakları da bünyesine kabul ediyor.

3-) Eskişehir Oyuncak Kütüphanesi

Odunpazarı Belediyesi’ne bağlı olan Eskişehir Oyuncak Kütüphanesi, kullanıcısı olan her bir çocuk için bir kart çıkartma yoluna gitmiştir. Yine İstanbul Oyuncak Kütüphanesi’nde olduğu gibi çocuklar bu kartlar sayesinde istedikleri bir oyuncağı bir hafta süresince evlerine götürme hakkına sahip olabiliyorlar. Bünyesinde çocuklara yönelik müzikal gösteriler ve etkinlikler barındıran kütüphane, bununla da sınırlı kalmayıp ebeveynler için de etkinlikler düzenlemeye devam ediyor. Çocuklar, anne ve babalarıyla birlikte tiyatro, bilim-kültür, müze ve doğa gezileri gibi bir çok etkinliğe katılabiliyor.

Çocukların yüzü gülsün diye

4-) Bursa (Alipaşa) Oyuncak Kütüphanesi

Bursa Alipaşa Oyuncak Kütüphanesi’nin ziyaretçi grubu yaş aralığı 0-12 yaş arasındadır. Buraya gelen minikler hem oyuncaklarla oynayabilecek hem de onlardan faydalanabileceklerdir. Kütüphanenin içerisinde okuma salonu, 0-6 yaş odası, 7-12 yaş odası ve atölye odası bulunmaktadır.

5-) Diyarbakır Oyuncak Kütüphanesi

Diyarbakır İl Halk Kütüphanesi’nin kurmuş olduğu Diyarbakır Oyuncak Kütüphanesi 0-6 yaş aralığında ki çocuklara hizmet vermektedir. Oyuncak çeşidi oldukça fazla olan kütüphanede, 3 boyutlu ve konuşan kitaplar da yer almakta. Yine çocuklar için birçok etkinlik düzenleyen kütüphane, bu etkinliklere çocuklarla birlikte ebeveynlerinin de katıldığı güzel ve sıcak bir ortam oluşturmuş.

Diyarbakır’da çocuklar için ‘Oyuncak Kütüphanesi’ kuruldu

Siz de çocuğunuza, kardeşinize, yeğeninize veya herhangi bir miniğe kütüphane, kitap ve öğrenme sevgisini aşılamak istiyorsanız Oyuncak Kütüphaneleri bunun için en uygun mekan. Türkiye’nin birçok yerinde bulunan bu kütüphanelere gidip birlikte keyifli ve güzel vakit geçirebilirsiniz.

Kaynakça

Fotoğraflar

Yorum Yap

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin

Avatar
Arşiv
Söylenti Dergi'de geçmiş zamanda yazar olan dostlarımızın eserleri bu hesapta arşivlenmektedir. Yazar onayı olduğu sürece kaynak göstererek kullanmak serbesttir.

Must Read

Atiye 2. Sezon İncelemesi

Atiye, ilk açıklandığı günden beri merak uyandıran, oldukça ilgimizi çeken bir yapım olmayı başarmıştı. Atiye 2. sezon incelemesine başlamadan önce hem karakter gelişimlerini hem...