Mindfulness, Şimdi ve Burada

Mindfulness ya da bilinçli farkındalık kısaca bilinçli bir şekilde şimdiki anda olma, şu anı hissetme ve yaşama, ve olanları kabullenme demektir. Doç. Dr. Zümra Atalay’ın yazdığı bu kitapta, bilinçli farkındalığın ne olduğu, ne kadar etkili olduğu ve nasıl uygulanabileceği üzerinde durulmuştur.

Zümra Atalay’a göre bilinçli farkındalık 3 adımdan oluşur: Dikkat, niyet ve tutum.
Dikkat, olana dikkat etmeyi, niyet, neyin peşinde olduğumuzu tutum ise fark edilen şeye karşı yaklaşımımızı açıklamak için kullanılır. Tutum dediğimizde bunun 7 şekli vardır; Zümra Atalay’a göre, bunlar: Anda kalabilme, yargılarımızı fark etme, kabul, sabır, şefkat, akışına bırakmak, başlangıç ruhu. Duruma göre bu tutumlardan hangisini takınacağınız değişkenlik gösterebilir ama fark ettiyseniz tüm tutumlar kişi yararına, anı bozmadan yaşamaya ve huzurlu olmaya yönelik. Bu anlamda mindfulness her ana uygulanabilen ve huzur getiren bir yaklaşımdır.

- Advertisement -

Kitapta aynı zamanda deneyebileceğiniz ve denedikten sonra kitabın asıl anlattığını fark edeceğiniz bir sürü uygulamalar var, bunların da hepsi farklı amaçlar için olsa da hepsi aynı amaca yöneliktir, anı yaşama ve kabullenme. Bu uygulamalardan bazıları: Kuru üzüm egzersizi, hoşa giden anlar takvimi, hoşa gitmeyen anlar takvimi, 15 adımda zor duygularla birlikte kalabilmek, nefes izleme, beden taraması…

Uygulamalarla göreceksiniz ki, mindfulness hatırlandığı sürece uygulaması çok kolaydır, önemli olan zor anlarda bunları eyleme dökebilmeyi hatırlamaktır. Mindfulness insanın zor anlarıyla başa çıkması için bir umut ışığıdır, kendinizi aydınlatmayı hatırlamanız takdirinde tabi.

Kitap toplamda 10 bölümden oluşuyor ve her bölümün mindfulness üzerinden ayrı bir konusu var.
Bilim ve mindfulness adlı bölümde, mindfulnessın bilim tarafından da kabul edildiği hatta bilimsel olarak faydalı olduğunun kanıtlandığından bahsedilir. Özellikle stres üzerinde oldukça büyük etkileri vardır . Bu bağlamda, bahsettiğimiz bilinçli farkındalık her ne kadar spiritüel bir olgu gibi gözükse de elle tutulur kanıtları olan bilimsel bir olgudur ve güvenilirdir. Türkiye’de henüz çok yaygın olmasa da dünyada oldukça yaygın ve kullanım alanları da çok fazladır. Hiçbir şekilde ilaç kullanmadan stresinden kurtulmayı kim istemez ki.

Duygular, düşünceler ve beden ile ilgili de ayrı bölümler vardır kitapta. Duygularımızı ve düşüncelerimizi olumlu yönde değiştirmeyi, değiştiremediğimiz takdirde onları kabullenmeyi öğütler mindfulness. En önemlisi de affedici olmayı, kendimize şefkat duymayı.

Bedene odaklanmak ise önemli bir adımdır çünkü fiziksel olarak anda olan bir şeydir bedenimiz. Meditasyonu basitçe hayatınıza katabileceğinizden bahseder, yoga da buna ek olarak oldukça faydalıdır. Bedenimize odaklandığımız zaman, ağrılarımızı ya da ağrımayan yerlerimizi fark ettiğimiz zaman, andayız demektir.

Bilinçli farkındalık ebeveynlikte, çocuklarda, iş hayatında farklı durumlar üzerine etkili bir biçimde uygulanabilir ve sorunları ortadan kaldırabilir. Kitabın bu durumlara özel bölümleri de vardır.

En önemlisi de, bilinçli farkındalık mutlu olun demez, mutsuzsanız, bunu kabullenmenin bir yolunu bulun, mutsuzluğu da yaşayın, görmezden gelirseniz, her şey daha çok üstünüze gelir. Kötü şeylerle karşılaşın ve onlarla yüzleşin der.

Kitap, Mindfulness Temelli Stres Azaltma Programı (MBSR) ile ilgili bölüm ile son bulur. Bu program stres azaltmaya yönelik 8 oturumu olan bir programdır. Bu konuda daha fazla bilgi almak isterseniz, web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

https://mindfulnessinstitute.com.tr/mindfulness-bilincli-farkindalik-nedir/

“Mindfulness bir tohum, bu kitap size bu tohumu ekmiş olabilir. Umarım yeteri kadar su ve güneş ile bu tohumu besler, büyütür ve ürünlerini toplarsınız. “ Zümra Atalay.

Hayatınızı küçük de olsa bir yerden tutup değiştirebileceğine inandığım, ufuk açıcı ve okurken bile insanın içini rahatlatan bu kitabı okumanızı şiddetle tavsiye ederim.

Mindfulness bir yoldur, sonu olması gerekmez, yolda olmak, anda olmak, dönüp etrafa bakmak ve minnettar olmak, çoğu zaman yeterlidir.

Yorum Yap

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin

Hilal Yorulmaz
Hilal Yorulmaz
psikoloji, sanat, edebiyat, dizi, bazen spor, bazen de insanlara ilgi duyan yetişkin ama çocuksu bir birey

Must Read

Tezer Özlü – Yaşamın Ucuna Yolculuk

  Bu kitap, yazarın Almanca kaleme aldığı "Auf dem Spur Eines Selbsmords" (Bir İntiharın İzinde) adıyla 1983 Marburg Yazın Ödülü'nü alan metnin Türkçesidir. Bu kitap...