Gece Modu

Üniversite yerleştirme sonuçlarının da açıklanmasıyla beraber mimarlık fakültesinde okumaya başlayacaklar için 5 çok güzel kitabı önermek istedik.

 

Öncelikle hepiniz mimarlığın sonsuz dünyasına hoş geldiniz. Hayatınızda bundan sonra her alandan beslenmek isteyecek, birçok kültürel etkinliğin en yakın takipçisi olacaksınız. Ama bu asla gözünüzü korkutmasın. Mimarlık dünyasına girdikten sonra karakteriniz, zevkleriniz ve hayata bakışınız şekillenmeye başlayacak ve bu süreçte en büyük dostlarınız gözleriniz olacak. Bol bol okuyup birçok yeri keşfedeceksiniz. Gezmek bir hobi olmaktan çıkıp mesleğinizin ayrılmaz bir parçası olacak. İçine girdiğinizde bunun tadını çıkarmayı ve kendinizi her yönden beslemeyi unutmayın 🙂

Dev Lotr Testi

Neden her alandan beslenmeliyiz diye sorarsanız da günün birinde bir psikiyatri kliniği de tasarlayabilirsiniz bir otel de. Ancak bunu layıkıyla başarabilmeniz için o mekânda yaşayacak insanları tanımanız gerekiyor ve tanımanın yolu da kitaplardan geçiyor. Lafı daha uzatmadan kitap önerilerine geçiyoruz.

 

Not: Önerileri hazırlarken sade ve anlaşılır kitapları seçmeye özen gösterdik. O yüzden gönül rahatlığıyla alıp okuyabilirsiniz.

 

1. Alain de Botton – Mutluluğun Mimarisi (Sel Yayıncılık)

 

 

 

Mimarlık kitaplarını okumaya başladığınızda bazı terimlerle karşılaşacaksınız ve bazı kitapları okumak ilk başlarda çok zevkli olmayacak. Ama sakın gözünüz korkmasın çünkü her kitap akademik terimlerle yazılı değil. Mesela Mutluluğun Mimarisi kitabı. Kitap mimarlık okuyan veya okumayan herkesin anlayacağı sadelikte yazılmış. Ancak öyle dolu dolu ve öyle güzel mimari bilgiler veriyor ki kitabı mimarlıktan sıkılmaya başladığınız her seferde açıp okuyabilirsiniz. Yazarı mimar olmamasına rağmen yaptığı derin araştırmalarla çok kıymetli bir kitabı bizlerle buluşturmuş. Dünyada gelip geçmiş birçok mimari akımı, felsefeyi, ideal yuva nedir sorusuna aranan cevabı kitap sayesinde okuyabilir ve aldığınız notlar ile araştırmalarınıza güzel bir başlangıç yapabilirsiniz.

 

2. Mimarlığı Düşünmek Düşlemek – Sema Soygeniş (YEM Yayın)

 

 

 

 

12 yıl eğitim sisteminde mimarlık anlamında pek bilgi edinmemiş olabilirsiniz ama Sema Soygeniş bu anlamda kılavuz olabilecek bir kitabı bizlerle buluşturmuş. Mimarlık nedir, işlev nedir gibi sorulara bu kitap ile cevaplar aramaya başlayabilirsiniz. Mekan- strüktür- biçim- düzen gibi birçok kavramın mimari ile ilişkisini de resimli örneklerle keşfedebilirsiniz. Bölüme ilk başladığınız günlerde bu kitap en iyi yardımcılarınızdan biri olabilir ve dili kesinlikle anlaşılabilir düzeyde.

 

3. Öğrencilerle Söyleşiler – Louis I. Kahn (YEM Yayın)

 

 

 

 

 

Louis Kahn mimarlığa başladığınız ilk yılda özellikle ‘Bina Bilgisi’ dersinde adını duyacağınız isimlerden birisi. Az sayıda yapıtı olmasına rağmen çağdaş mimarlık dünyasında önemli bir yeri olan Kahn, kitaptaki konuşmasıyla öğrencilerin düşünmesini ve soru sormasını destekliyor. Tasarımın düşünmekle başladığını savunan mimar size de bunu yapmaya nasıl başlamanız gerektiği konusunda önemli bilgiler aktarıyor. Yapıların çevreyle ilişkisi nasıl olmalı sorusuna da ilk cevaplarınızı bu kitap ile almaya başlayabilirsiniz.

 

4. Dünyayı Güzelleştirmek / Turgut Cansever’le Konuşmalar – Beşir Ayvazoğlu (Timaş Yayınları)

 

 

 

 

Mimarlık ve şehir neredeyse ayrılamayacak bir bütündür aslında. Ve Türk şehirleri de bu anlamda mutlaka okunması gereken şehirler kapsamında. Turgut Cansever ise mimarlığı  tek bir alan olarak görmeyip farklı disiplinlerle beslemesiyle kendinize örnek alabileceğiniz bir isim. Gerek yetiştiği ortam gerek sanat tarihi araştırmaları ile bilgi dolu bir insan. Mimari felsefesi ve sanat görüşünü ise ‘Dünyayı Güzelleştirmek’ olarak özetleyebiliriz. İstanbul’u Anlamak ve Kubbeyi Yere Koymamak isimli iki kitabı yayınlanan mimarın o kitaplarını ilerleyen süreçte okumanızı tavsiye etmekle beraber onu tanımaya bu kitap ile başlamanızı öneriyoruz. Ülkemizdeki mimarlık anlayışının nasıl olduğunu, doğruları ve yanlışları geniş bir perspektiften okuyabilirsiniz.

 

5. Edebiyatta Mimarlık – Hikmet Temel Akarsu ve Nevnihal Erdoğan (YEM Yayın)

 

 

 

 

Ve kitap kurtları için en güzel kitaplardan birini sona sakladık. Edebiyatta Mimarlık tek seferde okunacak kitaplardan biri değil çünkü içinde 102 farklı kitaba dair farklı isimlerin elinden çıkmış yorumlar var. İçinde bulunan kitaplardaki mekanları inceleyerek mimarlık ve edebiyat ilişkisini kurmayı amaçlayan kitap, edebiyat dünyasına yeniden ve bambaşka bir şekilde bakma fırsatını sunuyor. Ve içinde seçilmiş olan kitaplar da yeni okumalarınız için mükemmel bir kaynak oluşturuyor. İçinde hangi kitaplar var derseniz 1984’ten Açlık’a, Görünmez Kentler’den Beş Şehir’e birbirinden kıymetli kitaplar olduğunu söyleyebiliriz. Başta bahsettiğimiz her alandan beslenme konusunda en büyük yardımı alacağınız kitaplardan biri yani.

Söylenti ailesi olarak bölümünüzde başarılar diliyoruz. Umarım kitapları keyifle okursunuz.

 

 

CEVAP VER

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin