Midsommar: Ritüele Hoşgeldiniz

Dünyanın en huzurlu manzarasında geçen en kanlı ritüele hazırlanın. Yönetmen Arı Aster’in yazıp yönettiği bu film gündüz kabusları yaşamanıza aday. Neden gündüz kabusu diye soracak olursanız yönetmenin seçtiği parlak ışıklar, pastel tonların hakimiyeti, yemyeşil bir doğa diye cevap alabilirsiniz. En huzurlu görüntülerle sarılı bir film ile gerilmeye hazır mısınız?

Filmin konusuna gelecek olursak: İsveç’te huzurlu bir cennete benzeyen bir köyde yaz gün dönümü şenliklerine katılan genç bir çift ve arkadaşlarının pagan bir tarikatın 90 yılda bir yapılan gizli ayinlerinin ortasına düşmeleri anlatılıyor. Fakat bu tarikatın ayinleri pagan ayinleri kadar masum değildir. Genç bir Amerikalı çift Dani ve Christian, üniversite arkadaşlarıyla birlikte, geleneksel Midsommar festivaline katılmak üzere İsveç’in bir köyüne tatile giderler. Ayrılmak üzere olan çift, bu çılgın tatili ilişkileri için son bir şans olarak görürler. Zamanla, huzurlu ve yemyeşil bir cennete benzeyen bu yerde, yerel kutlamaların ve pagan ritüellerin göründüğü kadar masum olmadığını anlarlar. 90 yılda bir gerçekleşen gizli bir ayin, onları kaçışı olmayan bir korku labirentinin içine çekecek ve olaylar gelişecektir. Gelişecek olan bu olaylar bizi gün ışığında geçen olağandışı bir gerilim filmine götürecek.

Başrollerde Lady Macbeth ile tanınan Florence Pugh; Sing Street, Macbeth gibi filmlerle tanınan Jack Reynor ve ayrıca Will Poulter bulunmaktadır.

Aşk büyüleri, yaşam döngüsü, cinsellik, simgesel tanrılar, yüzlerce yıllık inançlar ile çevrilmiş bu küçük İsveç kasabasında yaşayan halk ile bireysellik kavramı iliklerine kadar işlemiş Amerikalı gençleri çarpıştıran bu film bir nevi eski tanrılar ile modern zaman egoizmini karşı karşıya getirmektedir. Peki sizce hayatta kalan kim olacak?

2 YORUMLAR

Yorum Yap

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin

Avatar
Arşiv
Söylenti Dergi'de geçmiş zamanda yazar olan dostlarımızın eserleri bu hesapta arşivlenmektedir. Yazar onayı olduğu sürece kaynak göstererek kullanmak serbesttir.

Must Read

Atiye 2. Sezon İncelemesi

Atiye, ilk açıklandığı günden beri merak uyandıran, oldukça ilgimizi çeken bir yapım olmayı başarmıştı. Atiye 2. sezon incelemesine başlamadan önce hem karakter gelişimlerini hem...