Makaleler ve Edebiyatın Gizli Bağı

Hepimizin aklında uyanan ilk soru, makaleler açık enformasyon barındırırken, edebiyat gizil duygusallık içermektedir, öyleyse aralarında nasıl bir bağ kurulabilir?

Aslında daha önce makale okumayan biri edebi yayınlarla ilgilenebilirken, edebiyattan yolu geçmemiş olanlar makale yazmakta sorun yaşar. Makalelerin dili açık, anlaşılır, verisel ve enformatiktir. Buna karşın edebiyat yerine göre soyut ve geniş dil haznesine sahip bir alandır. Çocukluğumuzdan bu yana okuduğumuz, incelediğimiz tüm deneme, hikâye, şiir tarzda eserleri hatırlayalım, hepsinin bireye kattığı en önemli yarar ortak dil hazinesini tanımak ve kullanmakta ustalaşmaktır. Okuduğumuz her eserde, yazmaya daha çok yakınlaşmış, zihnimizin derin ufuklarını açmış oluruz. Eser ne kadar soyut olursa olsun hayal gücü zihnimize bağlıdır, bizleri yalnızca hayallere sürüklemeye değil, didaktik olarak da geliştirmeye uygundur.

İlmi hayata bağlı olan makale dili süslü anlatımdan uzak, sadelik ve akıcılık ile kullanılır. Bunun yanında bir tezi savunmak, eleştiri sunmak ve ispatlamak makalenin amaçları arasındadır. Bu amaçları yerine getirirken de zihnimizin derinliklerine yolculuk yapar, hayal gücümüzü somutlaştırırız. Gazete makaleleri daha çok bilimsel yönergeleri işaret ederken, dergi makaleleri akademik konular üzerine yazılır. Bu sebeple dergi makaleleri üzerine yazılan yazıların alt metninde edebiyattan payda çıkarmak çok daha kolaylaşır.

Edebiyatımızda usta isimlerin de kaleme aldığı makaleler bu duruma örnek gösterilebilir. Yahya Kemal Beyatlı’nın Eğil Dağlar isimli makale türündeki eseri, Kurtuluş Savaşı sırasında kaleme aldığı yazılarından oluşur. Kitap savaşın günü gününe yazılmış, en yakın tarihidir. Kitap bölümlerden oluşmakta ve her bölümde ayrı bir anekdot anlatılmaktadır. Yahya Kemal makale türündeki eserinin ismini ise dörtlüklerden oluşan türkü,
“Eğil dağlar eğil, üstünden aşam
Yeni tâlim çıkmış varam alışam.” eserinden esinlenerek koymuştur.

- Advertisement -

Dil kuralları, hitap, cümle açıklığı ve anlaşılırlığı gibi tamamı edebiyat ile bağdaşan terimlerden yoksun bir bireyin makaleler üzerine uzmanlaşması zorlaşırken, bu terimleri özümsemiş kimselerin makale yazamaması da kaçınılmaz olur.

 

Yorum Yap

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin

Avatar
Arşiv
Söylenti Dergi'de geçmiş zamanda yazar olan dostlarımızın eserleri bu hesapta arşivlenmektedir. Yazar onayı olduğu sürece kaynak göstererek kullanmak serbesttir.

Must Read

Atiye 2. Sezon İncelemesi

Atiye, ilk açıklandığı günden beri merak uyandıran, oldukça ilgimizi çeken bir yapım olmayı başarmıştı. Atiye 2. sezon incelemesine başlamadan önce hem karakter gelişimlerini hem...