Luke Rhinehart – Zar Adam | 6 Alıntı

Gece Modu

Klasik tedavi yöntemlerinden ve hayatından sıkılmış olan psikiyatrist Luke Rhinehart, zarlarla deneyimlediği hayatında her şeyin mümkün olduğunu görmeye başlıyor. Kitapta seks, madde bağımlılığı ve terapiler zar atışlarıyla oluşan bir nevi yeni bir din ile ilintilenerek tiye alınıyor. Hissettirdiği ise tüm katı kuralların yıkımının başlangıcı.

Zamanın kült kitaplarından demeyeceğim; çünkü Zar Adam tüm zamanlara ait olabilecek bir kült eser.

 1. “Hepimizin hayatı katılaşma, tekrarlama ve gerekli olma eğilimi gösteren sınırlı bir hatalar dizisinden ibaret. Herkesin kendisiyle ilgili kişisel darbımeseli şöyledir: ‘Muhtemel insanlarda en iyi doğru olan doğrudur.’” (sy.55)
 2. “Bütün güç zarlardaydı. Bu da bana yeterdi ama zarlar neye karar verecekti acaba? Her şeye karar verebilirlerdi.
  Her şeye mi?
  Her şeye.” (sy.68)
 3. “Kaplumbağanın kabuğu gibi, kişilik duygusu da tahriklere karşı bir kalkan görevi yaparken, muhtemel tehlikeli bölgelere girişi kısıtlayan bir sorumluluk duygusu sağlar. Kaplumbağa kabuğunun ötesinde neler olduğunu nadiren düşünür, kabuğu onu her şeye karşı koruyacaktır.” (sy.130)
 4. “Normal sağlıklı ama nevrotik okurların bileceği gibi, hayatın büyük zevklerinden biri de hayal kurmaktır.” (sy.213)
 5. “Elbette iyilik, merhamet, kötülük ve zulüm beni izleyecekler Hayatım boyunca: Ve ebediyen Şans evinde yaşayacağım. -Zar kitabından” (sy.274)
 6. “‘Zar sana ne dedi peki?’
  ‘Neşelenmemi söyledi.’” (sy.454)

 

“Kendinizi anlayın, kendinizi kabul edin ama kendiniz olmayın.”

CEVAP VER

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin