Lügat 365 | Efsunlu Kelimeler

Geçmişin hikayelerini, dillerden el ayak çekmiş kelimelerin tekrar saygıyla hatırlanmasını sağlayan bir kitap Lügat 365.

Tüm hikayeler güzeldir. Lakin bazıları eşsiz güzelliktedir. Günümüzde cümle içerisinde pek kullanılmayan, ancak hatırlandığında ve cümlede kendine yer bulduğunda baştan sona büyülü bir cümle oluşturan kelimeler saklı dünümüzde.

Tüm bu dünde kalan kelimeler, kelimelere ve birbirine sevdalı iki kişi ile el uzatmış bugüne.

Banu Ertuğrul-Onur Ertuğrul

- Advertisement -

365 fikri ilk olarak tek bir kelimeye inanç ile başlamıştır.

Hissikablelvuku…

Köken olarak dilimize Arapçadan geçmiş bu kelime önsezi anlamına gelmektedir. Olacak bir şeyi henüz gerçekleşmeden önce kişinin içinde bir yerlerde hissetmesi anlamını taşır.

“Kamil o adamlardan biridir ki hayatının her alanında harikulade vakıanın hissikablelvukuunu taşır. Her adımında başına mühim bir şey geleceğini hisseder.

Peyami Safa
Bir akşamdı” (lügat 365 s.33)

Geçmişin efsunlu kelimelerini, etimolojik hikayeleri ile birlikte sunan kitap, kelimelere olan platonik bir aşkın resmini çizmektedir. Eskinin güzeli bugüne armağan edilirken, emek ve aşk yüklü bir rota ile hemdem edilmiştir.

Hemdem: Dilimize Farsçadan geçmiştir. Kitabı hemdem kılan kelime anlamıyla da bütünleştiren samimiyet olmuştur. Samimi dost anlamı ve birlikte manasına gelen hem kelimesi ile nefes manasına gelen dem kelimesinin birleşiminden oluşur.

“Bilmez şimdikiler “hemdem” nedir ?

Demi benimle bir olan kim kaldı ki zaten!

Ece Temelkuran
Devir” ( lügat 356 s. 203)

Can Sanat Yayınları aracılığıyla 1 Ocak 2015 tarihinde yoğun ve heyecanlı çalışmaların ardından Lügat 365, bazı kelimelerin çok güzel olduğunu, tüm kelime sevdalılarına duyurmuştur. Bir yıl gibi bir zaman diliminde her gün bir kelimenin açığa çıkması sonunda 365 kelimeye ulaşılmıştır. Lügat 365 adını almıştır.


Kelimeleri kendine hem dert hem derman gören sevdalı iki kişi, hayatı, kelimelerin değiştirebileceğini olan inancıyla birlikte yola çıkmıştır. Bazı kelimeler çok güzel diyerek dün ile bugünü şarkı nağmelerini anımsatan kelimeler ile dost kılmıştır. İçerisinde 365 kelime barındıran kitapta etimolojik kökenleri ve öz anlamları ile geçmişin en güzel kelimeleri bugün vücut bulmuştur.

Banu Ertuğrul ve Onur Ertuğrul’un ön sözü ile başlayan kitap, oluşum dönemindeki acı, mutluluk, sakinlik, emek, merak ve daha nice duygunun bir yansıması olarak, ulaşılan her yeni güne bir kelimeyle iz bırakarak adım adım büyümüştür. Velhasıl, kelimelerin güzelliğine olan aşk, inanç ve tutku ile kitap olmuştur.

Velhasıl: dilimize Arapçadan geçmiştir. Sözün kısası anlamına gelir.

“Velhasıl onlar vurdu biz büyüdük kardeşim.

Ece Ayhan
Yalınayak şiirdir.” ( lügat 365 s. 93)

“Seni kendi kendimden, hayatımdan, muhtelif saadetlerini birbirinden kıskanıyordum. Dünyada zamanla yıpranmayan, kuvvetini kaybetmeyen hiçbir his yok.

Reşat Nuri Güntekin
Çalıkuşu” (lugat 365 s. 53)

“Çünkü aşk küllidir. Bütünler, bir’ler.

Nazan Bekiroğlu
La: Sonsuzluk Hecesi” (lügat 365 s. 239)

Yorum Yap

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin

Kübra Canbaz Akça
Kübra Canbaz Akça
İçimden sen geçiyorsun.. Yalnız Ve birden .. https://www.instagram.com/kubra_canbaz_istisna

Must Read

Dönemine Damga Vurmuş Beş Usta Sanatçı

Pablo Picasso, Tarsila do Amaral, Salvador Dali, Frida Kahlo ve Remedios Varo'yu kapsayan beş usta sanatçıyı çocukluklarıyla, kariyerleri ve eserleriyle sizlere tanıttık. 1. Pablo Picasso Pablo...