Kütüphane Haftası İçin 12 Kitap

  Kütüphane haftasına özel olarak, sizleri kütüphaneme davet ediyorum. Herkesin evinde, aklında ya da hayalinde kurduğu bir kütüphanesi vardır. İnsanın dünyadan sıyrılıp dünyalar yarattığı, fırtınadan kaçıp bir limana sığındığı anlar vardır.

  Kütüphane haftası 30 Mart-5 Nisan tarihlerinde bir kez daha kitapların yarattığı atmosferle sarmalandığımız kütüphanelerimizin varlığını hatırlatır. Ben de kütüphaneme göz attım ve sizler için seçtiğim 12 kitabı tanımanız için için küçük notlarla kitaplarımı tanıtmak istedim. Böylece, belki de daha önce karşılaşmadığınız bir kitabı kütüphanenize ekleyebilirsiniz.

Halüsinasyon/Alein Kentigerna

- Advertisement -

  Polisiye roman sevenler için oldukça sürükleyici bir psikolojik-gerilim kurgu  olan Halüsinasyon, zamanı içinizde durdurabilecek kadar heyecan yaratıyor. Kurbanlarının üzerine başka bir kişinin adını dağlayan bir katil… Yine bu katilin 118 sayısına olan takıntısı… Bu gizemlerin peşine düşmüş, kendi ruhsal sıkıntıları içinde sıkışmış kırk dört yaşında bir profil uzmanı da kitapta önde gelen bir karaktere hayat veriyor. Oldukça gerçekçi bir atmosfer yaratan karakterlere sahip bu kitabın sonunu getirdiğinizde bile karakterleri hayatınızdan çıkarmanın zaman alabileceğini söylemek isterim.

Timbuktu/Paul Auster

  Yazar, okuru Brooklynli evsiz barksız bir şair olan Willy ve onun can yoldaşı, dostu Kemik Bey’le birlikte bir insanlık yolculuğuna çıkarıyor. Bu yolculuk herkeste farklı duygular uyandırabilir ancak ortak bir duyguda buluşulabilir: Vefa. Kitapta da ifade edildiği gibi: “Dünyayı bulunduğundan daha iyi durumda bırakmak. İnsanın elinden gelecek en iyi şey budur.”

Ay Hırsızı/Sunay Akın

  Sunay Akın aklımıza anlattığı hikâyeler ve  anılar ile yer etmiştir. Onun bu “anlatıcı” olma özelliğine bu kitapta kelimeler ile şahit olacaksınız. İnsanlığın ortak birikimi olan bu kitap, aklınıza gelmeyecek olayları, yaşanmışlıkları sizlerle buluşturuyor. Cervantes ve Mimar Sinan hangi caminin inşaatında buluştu? Enver Paşa’nın uçağı kaç kez düştü?…

Sergüzeşt/Sami Paşazade Sezai

  Dokuz yaşındayken Kafkasya’dan kaçırılıp esircilerin eline düşen Dilber’in hikâyesi. Engellenen bir aşk ile yaşamaya çalışmak ve hayatı omuzlarında taşımak Dilber için ne kadar mümkün bilmiyorum ama mücadeleci genç bir kadının yaşamına konuk olmak bu kitap ile mümkün.

Bir Avuç Gökyüzü/Çetin Altan

  İnsan her zaman tüm gökyüzü ona aitmiş gibi bakamaz ve  bir avuç mavilik ile yetinmek zorunda  kalabilir. Peki gökyüzünü kafanızın içine yerleştirmenize kim engel olabilir? Bir mahkumun dışarıda ve içeride geçen zamanlarını anlatan kitap, bazen de karakterin düşünceleri ile içerisini dışarıdan farksız kılan bir gerçeklik yaratarak iki bağlamı bir araya getiriyor.

Üç Anadolu Efsanesi/ Yaşar Kemal

  Kitap, Anadolu’nun bağrında uyurken ninni dinliyormuş gibi hissettiriyor. Topraklarımızda kulaktan kulağa dolaşarak çokça kez anlatılmış üç hikâyeyi bir de Yaşar Kemal’in üslûbu ile kendinize dinletme fırsatını sunuyor. Köroğlu’nun Meydana Çıkışı, Karacaoğlan ve Alageyik bölümlerinden oluşan kitabımızda karakterlerin canlandığını kitabı okudukça hissedebilirsiniz.

Babamı Beklerken/Clare Vanderpool

  New York çok satanlar listesine giren ve yedi ödüle sahip olan kitap, umudu daima taze tutmanın gereğinin hakkını veriyor. Publishers Weekly isimli derginin yorumu aslında kitabı tek bir cümlede özetliyor: “Tarihi pek çok detay ve sürprizlerle dolu Vanderpool’un bu ilk romanı, aile ve topluma dair bilgiler verirken bir taraftan da okurlarda hoş bir tat bırakıyor.”

Mavi Saçlı Kız/Burçak Çerezcioğlu

  Hayatın ne getireceğini bilmeden yaşıyoruz. Bizim hayatın ne getirir diye düşünerek tasarladığımız olası senaryoları yaşayarak mücadele vermiş birçok insan var. Burçak Çerezcioğlu da hayatın yarattığı kahramanlardan sadece biri. Onun lösemi ile verdiği mücadeleyi tüm duyguları ile işleyerek anlattığı güncesi hayatın bekleyerek geçirdiğimiz yüzünün yansıdığı sayfalarla dolu. Bu güçlü kadının cesareti ve sevgisi günlüğünün kitap haline getirilmesiyle insanların ilham kaynağı oldu ve hâlâ sımsıcak olan sevgisi insanlığı kucaklıyor.

A’dan Z’ye İnka/Ali Narçın

  İnka Uygarlığı ile ilgili daha çok şey bilmek istiyorum, diyerek yaklaştığım bir kitap. Bir uygarlığın sözlüğü olan bu kitap; gizemi, kültürü, tarihi, coğrafyayı, gelenekleri kelimelere bölerek anlatıyor.

Memleketimden İnsan Manzaraları/Nâzım Hikmet

  Bu memleket, toplum yanan bir ateş olsaydı, onun sıcaklığında ısınan isim de Nâzım Hikmet olurdu. O öylesine beslenir, ilham alır ki toplumundan… Kitabı okurken kitapta yer bulmuş her bir karakterle bir diyalog kuruyor olarak bulacaksınız kendinizi. Kitaptaki karakterler öylesine toplumun içinden, öylesine gerçek ki mürekkebin soğukluğu hissedilmiyor.

Toprak Ana/Cengiz Aytmatov

  Bu eser, savaş meydanında eşini ve üç oğlunu kaybeden kahraman bir kadının, zor zamanlarda dişi-tırnağı ile işlediği, bin bir emek ile işlediği toprakla dertleşmesi anlatılıyor. Yetiştirdiği ürünü kendisine bir avuç ayırmadan cephedeki asker için gönderen Kırgız köylüsünün insan sevgisine ve fedakarlıklarına şahit olurken, köylülerin  İkinci Dünya Savaşı sırasında çektiği sıkıntıları, acıları da gözümüzde canlandırabilir oluyoruz.

Çizgilerle Nâzım Hikmet/Müjdat Gezen-Savaş Dinçel

  Nâzım Hikmet’in  biyografisini ilmek ilmek dokurcasına çizgileriyle kitaba işleyen Savaş Dinçel bir yana; Müjdat Gezen’in öz anlatımı ile de okuru kendine çeken bir kitapla karşı karşıyasınız. Okuma sevgisine ayrı bir heyecan katan renkli sayfaları ile hızla okunabilecek bir kitap. Nâzım’ı bir kez daha tanıyacağınızı ve okurken de onun hayatını bir film gibi izleyeceğinizi umuyorum.

Yorum Yap

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin

Must Read

”Atiye” Yayınlandı!

 2019 Aralık ayında ilk sezonu yayınlanan, Netflix'in Hakan Muhafız'dan sonra ikinci orijinal Türk yapımı dizisi olan Atiye'nin ikinci sezonu yayınlandı!