Kudüs’ün Şairi: Nuri Pakdil

   Nuri Pakdil’i anlatmak “Gece, Kudüs ve Yalnızlık” kelimelerini teker teker şerh etmekle eş değerdir. Gece, onun için otel odalarında, duvarına astığı Kudüs resmine bakarak geçirdiği muhteşem yalnızlıkların daktilo tuşlarının sesiyle anlam bulmasıdır. Çocukluğunda üzerinde uyuyakaldığı atlaslarda, zihnine kazıdığı coğrafyanın yalnızlığını paylaşır.

  Kudüs hakkındaki eserleriyle bilinen şair/yazar Nuri Pakdil, 1934’te Kahramanmaraş’ta başlayan hayatı boyunca sayısız deneme ve şiir kaleme almıştır. Maraş şehri onun için sürekli akan çeşmeleriyle yer edinmiştir. Bunu “Bir Yazarın Notları”nda şöyle aktarır: “Büyüdüm: çeşmeler de aktı yanımda. Şimdi bakıyorum; kimi kurumuş; çok az su akıyor kiminden de her çeşme bir kent oldu yanıbaşımda. Nerede bir çeşme görsem, suyu akıyorsa, Maraş’ın manevi görüntüsü süzülmektedir. Böyle oluyor hep”.

  Pakdil’in eğitim hayatı dalgalı geçmiştir. Bu durumu yine “Bir Yazarın Notları”nda şu şekilde anlatır: “İlkokulun Öğretisiyle, annemin babamın Öğretisi kanlı bıçaklı savaş halinde miydi birbiriyle? Ama, evimize kimi günler oturmaya gelen o çok sevdiğim bayan öğretmenimi, annem de çok sevmez miydi? Annem, bazen, bu öğretmenimle de, gözyaşları içinde konuşmaz mıydı? Şu ilkokul, hep düğüm atılan acayip bir iplik miydi? Annem, babam ilkokuldan; genelde, tüm okullardan neden bu denli tiksiniyordu ? Başka kentlerde de var mıydı ilkokulu, genelde tüm bu okulları özdeş bir duyguyla gören anne babalar?”.

  Ortaokula 3 yıl gecikmeli başlamıştır. Maraş lisesini bitirir. Liseyi okurken Cevat Fehmi Başkut’un Paydos oyununda Muallim Murtaza karakterini canlandırmış ayrıca yine lise yıllarında Hamle adında bir okul dergisi çıkartmıştır. Bu küçük lise dergisi Ankara’dan İstanbul’a birçok yazarın/şairin dikkatini çekmiştir. 1959 yılında İstanbul Hukuk Fakültesi’ni kazanmış ve mezun olmuştur. 1967 yılında Devlet Planlama Teşkilatı’nda çalışmaya başlamıştır.

- Advertisement -

  Büyük Doğu ve ardından Diriliş Dergisi ile güçlü bağ kurmuş, Diriliş Dergisi’nin yayına ara verdiği ve devamının çıkıp çıkmayacağı belli olmayan bir dönemde Rasim Özdenören, Erdem Bayazıt ve Akif İnan ile birlikte “Sabır üssü” dediği Edebiyat Dergisi’ni yayınlamaya başlamıştır. Bu durum Sezai Karakoç ile aralarının bozulmasına neden olmuştur.

 1969 yılında “Edebiyat” dergisini ve 1972’de Edebiyat Dergisi Yayınları’nı kurmuştur. Edebiyat Dergisi Yayınları’nın ilk kitabı Batı Notları’dır. Edebiyat dergisi, kimi aralıklarla uzun yıllar sürdürdüğü yayınına, Aralık 1984’te ara vermiştir. Edebiyat Dergisi Yayınları, 1972-1984 yılları arasında 18’i Nuri Pakdil imzasını taşıyan, 45 kitap yayımlamıştır.

 28 Şubat 1997 tarihinde Edebiyat Dergisi Yayınları’ndan yeniden kitap yayımlamaya başlamış, daha önce yayımlanan 5 kitabın yeniden çalışılmış ve 12 yeni kitabın ilk basımları yapılmıştır.Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü’ne layık görülmüştür. Kasım 2014’te Necip Fazıl Saygı Ödülü’nün ilkini almıştır. 2014 yılında TRT1’de yayınlanmış olan “Yedi Güzel Adam” dizisinde kendisinden bahsedilmiştir.
  Hiç evlilik yapmayan Nuri Pakdil, iyi deredece Fransızca biliyor ve klasik Batı müziği ile edebiyatına ilgi duyarak yakından takip ediyordu. Yazarlığı boyunca 16 müstear isim kullanan Nuri Pakdil’in en çok tercih ettiği isim ise “Ebubekir Sonumut” olmuştur.

  “Yedi Güzel Adam”dan biri olan yazar Nuri Pakdil, tedavi gördüğü hastanede 18 Ekim 2019 günü hayatını kaybetti.

Nuri Pakdil’in Eserleri:

Harikalar Tablosu / Prevert, Oyun/Çeviri, Temmuz 1974.
Ay Operası / Prevert, Şiir/Çeviri, Nisan 1975.
Biat II, Deneme, Ocak 1977.
Bağlanma, Deneme, Şubat 1979.
Bir Yazarın Notları II, Deneme, Aralık 1980.
Put Yapımevleri, Oyun, Nisan 1980.
Biat III, Deneme, Nisan 1981.
Anneler ve Kudüsler (Şiir)
Bir Yazarın Notları III, Deneme, Mayıs 1981.
Kasırganın Çatırtıları / Guillevic, Şiir/Çeviri, Mayıs 1981.
Bir Yazarın Notları IV, Deneme, Eylül 1982.
Kalbimin Üstünde Bir Avuç Güneş, Oyun, Haziran 1982.
Edebiyat Kulesi, Deneme, Şubat 1984.
Sükût Sûretinde, Şiir, Şubat 1997.
Derviş Hüneri, Deneme, Mart 1997.
Batı Notları, Gezi-İzlenim, Mart 1997.
Arap Saati, Deneme, Mayıs 1997.
Umut, Oyun, Haziran 1997.
Ahid Kulesi, Şiir, Haziran 1997.
Korku, Oyun, Ağustos 1997.
Klas Duruş, Deneme, Ekim 1997.
Arap Şiiri (Güldeste) I, Şiir/Çeviri, Haziran 1998.
Arap Şiiri (Güldeste) II, Şiir/Çeviri, Haziran 1998.
Kalem Kalesi, Deneme, Ekim 1998.
Bir Yazarın Notları I, Deneme, Mart 1999.
Osmanlı Simitçiler Kasîdesi, Şiir, Temmuz 1999.
Otel Gören Defterler 1: Çarpışan Sesler, Deneme, Aralık 1999.
Otel Gören Defterler 2: Yazının Epik Resmi Çekildiği Sırada, Deneme, Mayıs 2000.
Otel Gören Defterler 3: Büyük Sorgu, Deneme, Kasım 2001.
Otel Gören Defterler 4: Simsiyah, Deneme, Nisan 2002.
Otel Gören Defterler 5: Ateş Hattında Harf Müfrezeleri, Deneme, Ocak 2003.
Otel Gören Defterler 6: Yazmak Bir Mûcize, Deneme, Haziran 2005.

Kaynakça:

http://katalog.idp.org.tr/kaynaklar

15 Maddede Nuri Pakdil

https://www.biyografya.com/biyografi/10768

Yorum Yap

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin

Must Read

Atiye 2. Sezon İncelemesi

Atiye, ilk açıklandığı günden beri merak uyandıran, oldukça ilgimizi çeken bir yapım olmayı başarmıştı. Atiye 2. sezon incelemesine başlamadan önce hem karakter gelişimlerini hem...