Gece Modu

sizin köyün neyi meşhur?
– şey, insanı…
– nasıl yani, nasıldır sizin köyün insanı?
– ciğerlidir

Başrollerini Tarık Akan ve Şerif Sezer’in paylaştığı 2009 yapımı Türk filmi: Deli Deli Olma…

Oldukça özgün bir senaryoya ve güçlü bir kadroya sahip olan film; Doğu Anadolu’nun incisi Kars’ın küçük bir köyündeki kocaman yürekli insanların hikayesini,geleneklerini kısacası özünü kusursuz anlatabilmeyi başarmış.

1870’lerin sonunda Rus çarının emriyle Kars’a sürülen Malakanlar, beraberinde getirdikleri acıları, kültürel birikimleri ile Kars’in ücra ve buz gibi olan bir  köyünde Türklerle birlikte yaşamaya alışmış,o bölgenin insanının sıcacık yüreğini sinema perdesine yansıtmayı başarmış.

Malakanların köyde yaşayan son bireyi Mişka Emmi, oldukça fakir bir yaşam sürmektedir. Köyde yeke kişi diye seslenilen Miska Emmi “yek” sıfatını nasıl kazandı?

Gençliğinde köyün en güzel kızı olan Popuç ile yaşadığı büyük aşk…  Zor durumdaki ailesiyle sevdiği kadın arasında kalan Mişka’nın ailesini seçmesiyle Popuç için bu aşk o gün bitmiştir. Üzerinden yıllar geçse de Popuç nefretini her gün daha da büyütmüş ve Mişkayı yek bırakmıştır o köyde.

Mişka yokluk içinde derme çatma evinde yaşarken tek tesellisi babasından kalan piyanodur. Bir gün okuldan dönen köyün akıllı kızı Alma,piyano sesini duyar ve camdan Mişka Emmiyi izler. Alma okulda da evde de her zaman müziğe olan ilgisini belli eder. Miska Emmiyle bu şekilde başlayan dostluğu bir dede-torun ilişkisine dönüşür.

Alma’nın Piyona sevdası bütün köyün imtihanı olurken, Popuç’un nefreti sonsuza dek sürecek mi?

Doksan dakikaya aşkı, umudu, tarihi, birbirimize göstermekten korktuğumuz sevgiyi gösterebildigimiz zaman bir insanın hayatını nasıl değiştirdiğini gördüğümüz bu güzel hissi, içinizi ısıtacak harika bir öyküyle anlatılmış.

Kars’a gitmek isteyen filmi izlememiş insanların, izledikten hemen sonra kendilerine Doğu Ekspresi’nde yer bulacaklarına eminim, iyi seyirler.

CEVAP VER

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin