Kubrick Sineması ve Otomatik Portakal

Stanley Kubrick’in 1971 yapımlı filmi; Otomatik Portakal, aslen kitaptan uyarlanmıştır. Filmin Alex ve arkadaşlarının süt içtiği sahneyle açılış yapması, ilk sahneden merak uyandırıcıdır. Süt bir metafor olarak kullanılmıştır ve “saf, berrak” anlamı altında işledikleri suçları temizlemek için sığındıkları bir anlamdır.

Aynı zamanda bu çetenin kendi aralarında konuştukları dil “nadsad” kökenli ve argo amaçlıdır. Alex ve çetesinin modern yaşama karşı olan tahammülsüzlüğü, filmde yaşlı birini dövmeleri ve aldıkları karşılıkla belirginleşir.

Bütün bu olgular toplumda olan şiddet eğilimi gösterirken, Kubrick çoğu sahneyi geniş objektifle alarak seyircinin ruhsal çatışmalara birebir şahit olmasını istemiştir. Kubrick’in gerilim tadı veren bu filminde pek çok kez rahatsız edici unsurlara maruz bırakılırken, hırsızlık yapmak için gittikleri evde, erkek cinsel organı heykeli olması; toplum ve kadınlar için bir baskı unsuru olarak kullanılmıştır. Keza ilerleyen sahnelerde bu fikri destekleyecek şekilde, kadına heykelle şiddet uygulaması  “baskı” olgusundan emin olmamızı sağlar. Fakat bu kaos kuramı, sürü olgusuyla haraket eden Alex ve çetesini de etkiler. Alex’in lider olmasının diğer grup üyelerini rahatsız etmesinden sonra, hırsızlık için girdikleri ev Alex’i hapishaneye sürükler. İşte tam bu kısımda film bize, “din, bilim, kanun” üçgeninin bir paradoksunu hazırlamıştır. Gardiyanların kendi üstlerinden gördükleri baskıyı mahkumlara şiddet göstererek azaltması göze çarpmaktadır. Alex, suçlarından pişman ve iyi biri olma numarasıyla hapisten kurtulmak isterken, yeni ve henüz kimse üzerinde denenmemiş bir deney için gönüllü olur. Alex bir mekanizmaya bağlanarak şiddet ve cinsel içerikli görüntülere maruz bırakılır. Tedavi başarılı olur ve serbest kalan Alex tüm bu yaptıklarına şahit oldukça midesi bulanır. Dikkat çeken başka bir metafora gelecek olursak, Beethoven’ın 9.Senfonisi, psikolojik şiddet silahı olarak kullanılması, sanat estetiğinin ölçüsüz derecede kullanıldığında nelere yol açtığını göstermektedir.Otomatik portakal; IMDB listelerinde yüksek puanlar alarak, sinema tarihinin fütüristik başyapıtlarındandır.

Yorum Yap

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin

Must Read

Amazon Prime Türkiye’deki En İyi Diziler

Amazon Prime Türkiye'nin yayın hayatına başlaması ile artık Netflix ve BluTV'ye alternatif olarak yeni içerikleri izleyebileceğiz. Fiyat politikası olarak Türkiye'nin en ucuz dijital yayını...