Kozasında Keşfedilmeyi Bekleyenler: Yolda Karşılaşamadığımız Müzik Grupları

Yeni şeyler keşfetmek hemen herkesin çok sevdiği bir durumdur. Kitaplardan filmlere, dizilerden şarkılara kadar keşfettiğimiz her yeni şeyin hazzını yaşamayı seviyoruz. Özellikle yeni bir müzik grubu ya da yeni bir şarkı keşfetmenin verdiği haz, birçoğumuz için bu duygunun zirvesi denilebilir. Hal böyleyken, farklı besteler duymak ve farklı sözlerin ritmini tanımaya çalışmak keşif yolculuğumuzu daha anlamlı kılıyor.

Biz de bu yazımızda, sizlere çıkacağınız keşif yolculuğunda yardımcı olacağını düşündüğümüz ve henüz çok kimse tarafında keşfedilmemiş, bir köşede saklanmış birkaç müzik grubunu derledik. Liste sonunda ise bir sürpriz var! Bu yazıda yer verdiğimiz grupların şarkılarından oluşan bir playlist sizler için hazır bile. Keyifli dinlemeler!

1. Gözyaşı Çetesi

- Advertisement -

Gitarda Faruk Kavi, tuşlu çalgılarda Barış Çakmakçı, basta Umut Arabacı, davulda Sinan Tınar, vurmalılarda Anıl Doğu ve vokalde Pınar Balcı. Bireysel olarak her biri ayrı ayrı çok yetenekli olan bu isimler kolektif olarak hareket etmeye karar verip Gözyaşı Çetesi grubunu kurmuşlardır. İlk albümleri Eylül 2016’da Garip Davam adıyla yayımlayan ve alternatif müzik dünyasına giriş yapan grup, 2017 yılında çıkardıkları ikinci albümleri Karar ile müzik dünyasında onların da bir yeri olduğunun sinyallerini veriyor aslında. Grup kendilerine özgü müzik tarzıyla da dikkatleri çekiyor.

2.Konuya Fransız

2014 yılında, bugün hala grubun üyeleri olan Erdem Türk ve İlkay Dağ’ın liseden gelen arkadaşlıkları ve hayalleri üzerine kurulan grup, aynı yıl vokale Kerem Sarı’nın da dâhil olmasıyla birlikte ilk teklisini çıkardı. 2016 yılında verdikleri ilk konserden dönerken yaşanan bir trafik kazası sonucu Kerem Sarı hayatını kaybetmiş ve grup müziğe 1 yıl ara vermiştir. 2017 yılında müziğe yeniden dönüş yapan ikili, Gittin Gideli’ adlı parçalarıyla arkadaşları Kerem’e selam yolladılar. Eylül ayında Tuzak Payı’ adıyla ilk albümlerini çıkardılar ve yaptıkları müziğin üzerine her defasında yeni bir şeyler koyarak ilerlemeye devam ediyorlar.

3. Kaç Canım Kalmış

Grup 2012 yılı Ağustos ayında, Yiğitcan Önal’ın pimini çektiği bağımsız alternatif müzik projesi olarak varlığını gösterdi. Önceleri evde tek başına kaydettiği şarkıları yayınlayarak işe başlayan Yiğitcan Önal, biriken şarkılarını x3′ adı altında birleştirip bağımsız ve dijital bir albüm olarak yayımladı. Daha sonra projeye eklenen yeni yeni yeteneklerle genişleyen grup, ikinci albümü için kolları sıvadı ve 2018 başlar başlamaz bu albümden Deniz göçü’, ‘Bizim İçin Bir Yer Yok’ ve ‘Söz Kaçmıycam’ teklilerini yayımladı.

4.Bubituzak

Bubituzak 2011’de Ali Güçlü Şimşek, Görkem Karabudak ve Emrah Atay tarafından kuruldu. İlk albüm Uzay Yolları Taşlı’ 2014’te yayımlandı. 2015’te Bir Varmış Bir Yokmuş’ filminin müziklerini ve soundtrack albümünü yaptılar. İkinci albüm Boyutlar’, sanatçı inisiyatifli kendi şirketleri Dunganga Records etiketiyle Ocak 2017’de yayıma girdi.

5. Yedinci Ev

Grup 2011 yılında Birkan Nasuhoğlu (vokal), Hazar Aşçı (basgitar) ve Turgay Gülaydın (davul) tarafından kuruldu. Müzikal kariyerleri 2013 yılında yayımladıkları ‘Şimdi’ isimli albümle başladı. Grup ‘Eninde Sonunda’ adlı şarkıları ile büyük beğeni topladı.

6.Madrigal

Madrigal grubu 2007 yılının sonunda Ceyhun Kaan Karakaş ve Kaan Alıcı önderliğinde Kocaeli’de ilk olarak Mavera adıyla kuruldu. 2008 yılında Emre Zeytinci ve 2009 yılında Ulaş Saka gruba dâhil oldu. Başarılı single’lara imza atan grup yeni bestelerine halihazırda devam etmektedir.

7.Neyse

2000 yılında Deniz Ünlü (davul, geri vokal) ve Selim Kırılmaz (vokal, gitar) tarafından kurulan grup, Yapma Meydan’ adını verdiği ilk single’ını 2009’da yayınladı. Aradan geçen beş yıllık sürede biriktirdiklerini 2017 yılının Mart ayında  ‘Haykırmadan Anlatamam’ isimli yeni albümleri ile paylaştılar. 2017’nin en sevilen rock albümlerinden birine imza atan grup ‘Mahzuni’ye Saygı’ albümünde seslendirdikleri ‘Dönme Dolap’ ile de büyük beğeni topladı.

8.Kalabalık Bando

Grup 2017 yılında kuruldu. Takvimler 2018 yılını gösterdiğinde ilk albümleri olan Fotosentez’ dijital platformlar aracılığıyla dinleyiciyle buluştu. Albümdeki tüm şarkıların söz ve müziği kendisine ait olan Bora Kürşat Yıldırım, Kalabalık Bando çatısı altında birçok single çalışmasına da imza attı. Ne kadar çok dinleyicinin ruhuna dokunursa o kadar kalabalıklaşıp çoğalacağını düşünen Kalabalık Bando’nun ismi de bu mottolarından ileri gelmektedir.

9. Ansızın Bi’İnfilak

Grup, adını The Doors için yazılan bir kitaptan alıyor. Ayrıca bu isim İkinci Yeni şairi Edip Cansever’in İnfilak şiirinin son dizesinde yer alıyor. Emre Yasak (Vokal), Onur Gülanber (Elektrik Gitar), Barış Eskikaya (Klavye), Anıl Ulusoy (Bas Gitar), Kaan Yol’un (Davul) katılımıyla 2016 da kurulan grup Atımı Hazırlayın’ adlı ilk albümünü, Ocak 2018’de yayınladı. 2018’de yayınlanan teklileri Bi’ Şekil Yap’ ve ‘Cumartesi’  Spotify’ın en çok dinlenen parçaları oldu. İkinci albümü “Retro Bahar” Mayıs 2019’da yayınlayan grup, albümden ilk teklileri “Eskidin”i Nisan 2019’da yayınladı.

10.No Land

Azeri, İranlı ve Türk müzisyenlerden oluşmuş, farklı kültürler ve coğrafyalardan gelmelerine ithafen de kendilerine bu adı şeçmiş bir müzik topluluğu olan No Land (ülkesiz); ilk olarak 2012 yılında Sahand Lesani, Mehmet Akif Ersoy ve Kamil Hajiyev’in bir araya gelmesiyle var olmuştur. 2013 yılında da aralarına yeni ismiler katılmıştır. Birlikte müzik faaliyetlerini sürdüren topluluk üyeleri 2016 yılı itibarıyla ilk albümleri olan Aramızda’yı çıkarmışlardır.

11. Öfkeli Kalabalık

2013 yılında grubun solisti Can Büyükbaş’ın solo projesi olarak ortaya çıkan Öfkeli Kalabalık, 2016 Temmuz’unda yayınladığı 12 şarkılık ‘Bitti Gitti’ albümünü bizlerle buluşturdu. Ekim 2017’de Neyse Ya Yarın Yaparız’ adlı EP’lerini yayımladılar.

12. Yok Öyle Kararlı Şeyler

2011 yılında Erdem Topsakal, Ayhan Akbaş, Ramazan Kırdım, Boğaç Soydemir ve Çağrı Özer tarafından kurulan grup, ismini taşıyan ilk albümünü 2014 yılında yayımladı. 2016 yılında da Beklenen’ adlı albümleri yayımlanan grubun aynı zamanda birçok single’ı bulunmaktadır.

13. Nasıl Derler Bilirsin

Nasıl Derler Bilirsin, 2014 yılında İstanbul’da kuruldu. Singer-Songwriter’ geleneğinden gelen grup; Blues, Folk, İndie gibi birçok tarzdan da esintiler sunuyor. Dinleyicilerine hikayeler anlatmayı seven grup, onları hikayenin kahramanları yapmaktan da geri durmuyor.

14. Birileri

2015 yılının ortasında ortaya çıkan grup, Bir İleri’ adını verdikleri ilk albümlerini Kasım 2016’da bütünüyle bağımsız olarak yayımladı. YouTube üzerinden de bir tekli serisi olarak paylaştıkları bu albüm ile müziklerini geniş kitlelere ulaştırdı. Kendilerine özgü bir kimlik oluşturan grup, 2019’da ikinci albümleri Kusursuz’u dinleyicilerle buluşturdu.

15. Ufomuo

İnternet ortamında kendilerine dair çok bilgi bulunmayan grup, 2015’li yıllarda cover parçalarla müzik dünyasına giriş yaptı. Ardından 2017 yılında kendi şarkılarını yapmaya başlayan grubun ‘İyi Biri’ adlı şarkısı Powertürk’ün Taptaze’ isimli derleme albümüne girdi. Ayrıca grubun Birden’ ve ‘Kararsız İsyanlarım’ gibi daha birçok parçası bulunmaktadır.

16.Perdenin Ardındakiler

Perdenin Ardındakiler; Doruk Ereşter ve Direnç tarafından 2017 yılında kurulmuştur. Grup ‘Ankara’yla Bozuşuruz’, ‘Kendime’ ve ‘Beni Kendinden Kurtar’ gibi şarkılarıyla son dönemlerde iyi bir çıkış yakalamıştır.

17. Alarga

İsmini bir denizcilik teriminden alan grup, Çağın Kırca’nın söz ve müzikleri etrafında 2014’te bir araya geldi. İlk albümleri Mono’yu 2015’te yayımlandı. Bu Çok İnsani Bi’ Şey’ ile daha geniş bir kitleye ulaşan grup, daha sonra 2016’da Göründüğü Gibi Değil’ adlı tekliyi çıkardı. Bunun yanında grup Mart 2018’de yine bir tekli olan ‘Bu Şehrin Zaptiyesi’ni, 4 Mayıs 2018’de de yeni albümleri Bilmende Fayda Var’ yayımladı.

 

Playlisti aşağıdaki linkten dinleyebilirsiniz!

https://open.spotify.com/playlist/420pwmxHUP2utxzI4RP6ou

Yorum Yap

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin

Kader Gürcüoğlu
Kader Gürcüoğlu
bilmekten çok öğrenmeyi kendine amaç edinmiş, biraz da fazlaca meraklı sıradan bir birey.

Must Read

Bilişsel Kapitalizmin Merkezinde “Maddi Olmayan Emek”

Küreselleşmeyle birlikte tüm sektörleri etkileyen önemli değişimlerle karşılaşıyoruz. Yeni iş modelleri ortaya çıkıyor, eski düzenler yıkılıyor, üretim ve dolaşım sistemleri dijital bir görünüm kazanarak...