Köy Enstitüleri’nin Hikayesi ‘Yücel’in Çiçekleri” Belgeseli Yayımlandı!

Köy Enstitüleri, Cumhuriyet dönemine ait ve Türkiye Cumhuriyet tarihinde ilk defa yatılı karma eğitimi sağlayan kurumları meydana getirmeyi hedefleyen okullardır. 1930 yılında temelleri atılan Köy Enstitüleri’nin amacı bütün ülkeyi kalkındırmaktı. Öğrencilere uygulamalı olarak kalıcı eğitim veren, modern, yenilikçi, öğrencilerin kişiliklerini çok yönlü olarak geliştirmeyi hedeflemiştir.

Türkiye Cumhuriyeti tarihimiz açısından büyük önem arz eden Köy Enstitüleri için kısa bir süre önce bir belgesel film hazırlama girişiminde bulunuldu. Bu girişim tamamlandı ve Köy Enstitüleri’ni anlatan bu belgesel film  “Yücelin Çiçekleri” adıyla geçtiğimiz günlerde yayımlandı.

Yönetmenliğini Cengiz Özkarabekir’in yaptığı belgesel film, dönemin efsane Milli Eğitim Bakanı Hasan Âli Yücel ve İlköğretim Genel Müdürü İsmail Hakkı Tonguç’un yaşam hikayeleri üzerinden, zorluklara ve tehditlere aldırmadan uyguladıkları ve başarılı oldukları Köy Enstitüleri’ni anlatıyor. 1940’lı yılların başlarından itibaren ülke genelinde uygulanmaya başlanan Köy Enstitüleri projesini yaşam hikâyeleri üzerinden anlatan Belgesel filmin senaryosu ve yönetmenliği Cengiz Özkarabekir üstleniyor.

- Advertisement -

Filmde Mustafa Kemal Atatürk’ü Mahir Günşiray, İsmail Hakkı Tonguç’u da Muhammet Uzuner canlandırıyor. Hasan Âli Yücel’i ise 3 kişi oynadı: Çocukluğunu Ege Şenoğul, gençliğini Kutay Şahin, yetişkin dönemini ise Mehmet Tokat canlandırdı.

Hazırlık aşaması yaklaşık bir yıl süren belgesel filmin müziklerini ise Cahit Berkay ve Altuğ Öncü üstlendi. Filmi, İsmail Hakkı Tonguç’u canlandıran ünlü isim Muhammet Uzuner seslendiriyor.

Hasan Âli Yücel’e ve dönemin olay ve kişilerine dair aktardığı anekdotlarla zenginleştirilen “Yücel’in Çiçekleri”nde Yücel’in orjinal eşyaları da kullanılmaktadır.  Uzun bir araştırmanın ürünü olan bu belgesel film de Hasan Ali Yücel’in kızı Gülümser Yücel’in bire bir anlatımları ile hayat buldu. Ayrıca Yeni Kuşak Köy Enstitülüler Derneği Başkanı da olan Prof. Dr. Kemal Kocabaş belgeselin danışmanlığını yapmıştır.

Ekrem İmamoğlu’nun desteğiyle çekilen belgesel film bir sosyal sorumluluk projesi olarak hayat buldu. “Yücel’in Çiçekleri” belgesel filminin İstanbul galası 23 Kasım Cuma günü Beylikdüzü Atatürk Kültür ve Sanat Merkezi’nde yapıldı. Ve sonrasında gerek yurt içinde gerekse yurt dışında gösterimleri yapıldı. Bugüne kadar yaklaşık elli bin kişi “Yücel’in Çiçekleri”ni izledi.

[user_id]İnsanın yüreğinde o dönemlere dair özlem uyandıran bu belgeselin  tamamını aşağıdaki linkten izleyebilirsiniz!

 

https://www.youtube.com/watch?time_continue=2&v=ENHfGoaPzV0&feature=emb_title

 

KAYNAKÇA

www.gazetemustehak.com

 

 

 

 

 

Yorum Yap

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin

Kader Gürcüoğlu
Kader Gürcüoğlu
bilmekten çok öğrenmeyi kendine amaç edinmiş, biraz da fazlaca meraklı sıradan bir birey.

Must Read

Turgenyev’in Başyapıtı: Babalar ve Oğullar | 15 Alıntı

Eski nesille, nihilist gençlik arasındaki kuşak çatışmasını anlatan Babalar ve Oğullar, Rus edebiyatının önemli yazarlarından İvan Turgenyev’in 1862'de kaleme aldığı başyapıtıdır. Eser, Rus edebiyatının...