Korona Günlerinde Yararlanabileceğiniz Çevrim İçi Kütüphane ve Arşivler

Hepimizin dört duvar arasında kaldığı ve kendimizi zaman zaman umutsuz hissettiğimiz şu günler belki de hayatın günlük yoğunluğunda yapamadıklarımızı yapmak için sunulmuş olan bir fırsattır. Böyle hissedemez olduğumuzda bile bu hisse kapılmak için sosyal medyanın dışında bir meşgale aradığımız muhakkak. Kitapçılara gitmenin tehlikeli, kütüphaneye gitmenin ise imkansız olduğu bu günlerde ‘dört duvarı’ aşmak için yararlanabileceğiniz çevrim içi kütüphane ve arşivleri sizin için derledik.

 • Kütüphane Cepte Uygulaması: T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü‘nün yeni hizmeti ‘’Kütüphanem Cepte” uygulaması ile vatandaşlar kütüphane hizmetlerine telefonları üzerinden ulaşabiliyor. Bu uygulamayı telefonunuza indirdiğinizde, sistemde bulunan e-kitapları ücretsiz okuyabilecekseniz.
 • TBMM Kütüphanesi: TBMM’nin Kurumsal Açık Erişim Sistemi’nde 2 bin 500 yayın https://acikerisim.tbmm.gov.tr/ adresinden okuyucuya sunuluyor. TBMM Kütüphane, TBMM Kütüphanesi Açık Erişim Koleksiyonu,TBMM Milli Saraylar Kütüphanesi, Türkiye Büyük Millet Meclisi Yayınları Açık Erişim Koleksiyonu adında dört koleksiyon bulunmakta.
 • Türkiye Yazma Eserler Kurumu: Kurumun bünyesinde bulunan transkripsiyon, tıpkıbasım ve yayınlarına http://www.ekitap.yek.gov.tr/ adresinden ulaşabilirsiniz.
 • Konuşan Kitaplık: Görme engelli vatandaşlarımız veya istediği kitabı sesli dinlemek isteyenler, https://konusankitaplik.mkutup.gov.tr/ adresinden ücretsiz olarak kitapları dinleyebilirler.
 • TDV İSAM: İSAM Kütüphanesi’nin veri tabanında bulunan makalelere erişerek, dilediğiniz konuda fikir sahibi olabilirsiniz. http://ktp2.isam.org.tr/ adresine girmeniz yeterli.
 • Hollandalı tarihçi Machiel Kiel’in Osmanlı eserlerini fotoğrafladığı arşiv, tarih severlerin ilgisini çekecektir. http://tr.nit-istanbul.org/kielarchive/index.php adresinden ‘Turkey’ kısmını seçerseniz yaşadığınız şehrin tarihi ile karşılaşmanız mümkün.
 • Salt Online: Salt Galata’nın içeriklerine  https://saltonline.org/ ‘dan ulaşabilirsiniz. Arşivinde bulunan 1.840.000 belge; sanat, mimari, kent,toplum ve insan koleksiyonları; birçok konuda yayınlanan e-kitaplar görülmeye değer.
 • https://www.hathitrust.org/ sitesinde Türk Tarihi ile ilgili kaynaklar da bulunduğu gibi üç milyona yakın eser erişime açık.
 • https://books.google.com.tr/?hl=tr adresinden istediğiniz kitabı aratarak tam metinlere ulaşabilirsiniz.
 • YÖK Yayınları: Yök Açıköğretim sisteminde bulunan kaynakları kullanıma açtı. Özellikle bir konu hakkında temel bilgi edinmek isteyenler için alanında uzmanlar tarafından hazırlanmış kaynaklara https://yokdersleri.yok.gov.tr/ adresinden ulaşabilirsiniz.

DERGİLER:

 • Türk Edebiyatı Dergisi, 1972-2010 yılları arasında yayımlanan dergileri erişime açtı. https://www.turkedebiyati.com.tr/arsiv adresinden ulaşabilirsiniz.
 • TUBİTAK yayınları da bünyesinde bulunan Bilim Çocuk, Bilim Teknik ve Bilim Genç dergilerini erişime açtı. https://services.tubitak.gov.tr/edergi/user/index.jsp adresinden ulaşabilirsiniz
 • Muhayyel Dergisi eski sayılarını yayımladı. Edebiyat ile ilgileniyor ve hikaye, deneme, şiir gibi alanlarda okuma yapmak isterseniz https://dergilik.com.tr/magazine/48550 adresinden ulaşabilirsiniz.
 • Serçe Edebiyat, Kültür Sanat özel bir seçkisini, Mahalle Mektebi Dergisi son sekiz yayınını online erişime açtı.

Yorum Yap

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin

Selene Cabalar
Selene Cabalar
Dünya yanarsa önce edebiyatı kurtarmak gerek

Must Read

Notre Dame’ın Kamburu ve Quasimodo Sendromu

   Notre Dame'ın Kamburu (Notre Dame de Paris), Victor Hugo'nun Fransız İhtilali sonrası geçen kötü karanlık günlerden kesitler de taşıyan 1831 yılında ele aldığı...